Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Yurtdışına Eğitim İçin Gideceklere Konaklama Hakkında Bilgiler

Eğitim

19 Temmuz 2018 Perşembe 19:31:21

Yurtdışına Eğitim İçin Gideceklere Konaklama Hakkında Bilgiler

Uzun zamandır yazmayı planladığım makalemi bugün bitirebildim. Yurtdışına eğitim için gidecekler ve gitmek isteyenlerin konaklama hakkında kafasındaki soru işaretlerini yok etmek amacıyla yazdım bu yazımı. Konaklama yine yurtdışına gidecekler için çok merak edilen bir konu ve internette yeteri kadar kaynak olmadığı için bu konuda her detayı bulabilirsiniz.

Konaklama derken ne demek istiyoruz? Yurtdışına eğitim için gittiğinizde bildiğiniz üzere 2 tür konaklama tipi var; birincisi yurt ikincisi aile yanı. Diğer konaklama türlerini saymıyorum çünkü yurtdışına eğitim için uzun süre giden öğrenciler bu ikisinden birini tercih etmek durumunda. Her ikisininde eksi ve artı yönleri var. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim..

Yurtdışındaki bazı şehirlerin yerleşimine göre evler yani aile yanı konaklama türleri şehir merkezinden uzakta olabiliyor. Bu durum daha çok başkentlerde oluşan bir olay. Küçük şehirlerde genelde her yer yürüme mesafesinde olduğundan evlerde uzak kesimlerde bulunmaz. Yurtlar da bunun tersi olarak şehir merkezinde ve şehir merkezine yakın yerlerde bulunur. Ancak, başkentlerde toplu taşıma geliştiği için şehir merkezine gidip gelmek zor olmasada vakit alabiliyor.

Aile Yanı Konaklama Tipi
Aile yanı konaklama tipi gittiğiniz ülkenin yerel halkının kendi evini size açmasına denir. Tam olarak açıklayacak olursam, yaşadığı evde tek veya iki kişi kalan aileler dil eğitimi okullarına evlerini homestay olarak kullanmak istediklerini söylüyor ve bunun için başvuruyor. Başvuru sonucunda eğer evler ve kişiler bunun için uygun görülürse okul o kişileri kabul ediyor ve öğrencileri o evlere gönderiyor. Aile yanı konaklama türünde hırsızlık veya bu tarz bi olay ben hiç bir zaman duymadım. Sizinle birlikte başka öğrencilerde kalabiliyor evde onlara karşı bir güvensizliğiniz varsa evde size ait bir oda oluyor ve evden çıkarken kapınızı kitleyip çıkabiliyorsunuz bir sorun olmuyor.
Aile yanı konaklama türünü seçtiğinizde aynı zamanda o aileye ait kriterleri de siz belirliyorsunuz. Domuz eti yemiyorsanız yemediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Zaten domuz eti yemediğinizi bildiklerinden buna çok saygı duyuyorlar. Evde kedi, köpek istemiyorsanız veya istiyorsanız belirtebilirsiniz. Ailenin çocuklu olup olmamasınıda belirleyebiliyorsunuz. Aile yanı konaklama türünde sabah kahvaltı ve akşam yemeği verilmek zorundadır. Ama, yemekler sizi tatmin etmeyecektir büyük ihtimalle. Yabancılarda bizim gibi yemek kültürü olmadığı için kahvaltılar cornflakes ve kızarmış tost ekmeğiyle birlikte tereyağı servis ederler. Akşam yemeklerinde ise mikrodalga fırında hazırlanması kolay ve hızlı yemekler tercih edilir. Eğer şanslıysanız ve ev sahibinizle aranız iyiyse evde yemek yapmanıza izin verirler. Kahvaltı için de marketten birşeyler alıp buzdolabını kullanabilirsiniz.
Aile yanı konaklama da, günde 1 defa 10 ile 15 dakika arasında duş alabilirsiniz. Extra durumlar olduğunda birden fazla kere duş alabilirsiniz. Aile yanında, haftanın bir günü çamaşırlarınız ve çarşaflarınız yıkanır. Bunlar için ekstra para vermezsiniz.

Yurt Konaklama Tipi
Yurt konaklama türünün en büyük avantajı şehir merkezine yakın olmasıdır. Yurtta aile yanına göre daha fazla öğrenci bulunduğundan eğlence ortamı sürekli olur. Yurtlarda iki oda tipi vardır. Bunlar biri, tek kişilik ikinci ise, iki kişilik odalardır. Tek kişilik odalar iki kişilik odaların 2 katı daha fazla olabilir. Gittiğiniz yurda göre değişmekle birlikte bazı yurtlarda havuz, barbekü ve spor salonu bulunur.

Bazı yurtların lavabosu, mutfağı ve banyosu odanın içinde size ait olduğu gibi odanın dışında ortak kullanım alanında olabiliyor. Fakat ikinci seçeneği kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yurt konaklama türünü seçecekseniz bunu göz önünde bulundurun ve sorun. Ayrıca, çamaşırlarınızı ve çarşaflarınızı kendiniz parayla yıkamanız gerekiyor. Kahvaltıyı ve akşam yemeğinide kendiniz mutfakta pişirebilir veya dışarıdan söyleyip yiyebilirsiniz. Kalacağınız yurdun odalarının videolarını izleyin. Bu arada hatırlatmamda yarar var 18 yaşından küçüklerin yurtta kalması yasak.

Dil eğitimi okullarının yurtları üniversitelerin yurtlarına göre daha pahalı oluyor. Eğer internetten gideceğiniz şehrin üniversitelerini araştırırsanız yurtlarınada ulaşabilirsiniz. Onlara da bakmanıza tavsiye ederim fiyat uygun ve koşulları iyi oluyor. O ülkede yaşayan öğrencilerle yurtta yaşamanız da dil eğitiminiz için ayrı bir olumlu tarafı.
Eğer, aile yanında kalıp o ülkenin insanlarıyla yaşayıp ve kültürlerini öğrenmek istiyorsanız aile yanını tavsiye ederim. Ama yemeklerini yiyemeyeceğinizi düşünüyorsanız boşuna para vermenize gerek yok. Aile yanında kalıp yemeklerinizi sürekli dışarıda yerseniz aile yanında kalmanız mantıklı olmaz. Bazı öğrenciler uzun süre kalıcaklarsa bir kaç aylığına aile yanında kalıp geri kalanını yurtta geçiriyorlar. Tercih sizin..

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim

Yeni Haberler

Yukarı