Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Yurtdışı Dil Eğitimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğitim

20 Temmuz 2018 Cuma 14:52:31

Yurtdışı Dil Eğitimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımda yurtdışı dil eğitimi genel bir bilgi vereceğim ve merak edilenleri yanıtlayacağım. Bu konuda ki tecrübelerimide paylaşarak dikkat etmeniz gereken kısımlardan bahsedeceğim. Yurtdışında İngilizce dil eğitimi ülkemizde üniversite öğrencileri tarafından oldukça yaygın.

Ülkemizde ki çoğu firma işe alımlarda İngilizce’yi birinci dil olarak istiyor ve hatta yanına bir dil daha bilinmesini istiyor. Bu konuda ailelerde bilinçlendiği için çocuklarının daha iyi bir kariyere ve geleceğe sahip olması için yurtdışı eğitimlere gönderiyor. Eğer yurtdışı dil eğitimine gitmek gibi bir niyetiniz varsa bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

1- Danışmanlık Firması Seçerken Dikkat Edin
Hangi danışmanlık firmasını tercih etmeliyim diye soruyorsanız bu sorunun cevabı sizin araştırmalarınız sonucu ortaya çıkacaktır. Son yıllarda yurtdışı eğitimine olan ilgi arttıkça, yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarıda sıklaştı. Bu konuda uzun yıllardır hizmet veren firmaların olmasının yanında yeni kurulmuş büyük ve küçük ölçekli bir çok firma var. Fakat hepsine güven yok. Son zamanlarda çıkan haberler ve duyduklarıma göre bir çok öğrenci bu konuda dolandırılmış. Bana göre, bu aşamada eğer daha önce bir tanıdığınız yurtdışı eğitimine giderken bir danışmanlık firması vasıtasıyla gittiyse, mutlaka onun görüşlerini alın. Eğer tavsiye ediyor ve memnun kaldığını söylüyorsa başka bir macera aramayın. Arkadaşlarımın bir kaç tanesinden duyduğuma göre yurtdışı eğitimi için uygun fiyatlar verip, yurtdışında bağlantılarını olduğunu söyleyip öğrencilere hiç bir sıkıntı çekmeyeceklerini söyleyen çoğu firma, öğrencileri gönderdikten sonra herhangi bir sorun olduğunda ve öğrenci ulaşmaya çalıştığında hiç bir şekilde destek olmadıklarını söylediler.Bu çok büyük bir problem. Orada havalimanında,konaklama ve okulda herhangi bir problem yaşadığınızda ilk aramanız gereken kişi eğitim danışmanınız olmalıdır. Bunu sağlamayan hiç bir firma ile görüşmeyin. Bunun yanı sıra “kurumsallık” çatısı altında hizmet verip öğrencileri yurtdışında mağdur eden firmalar var. Yurtdışı Eğitim fuarlarını takip edin ve mutlaka ofislerini ziyaret edip, dergilerinden edinin. Öğrenci yorumlarını okuyun, hatta o öğrencilerin sosyal medya hesaplarından ulaşmaya çalışın irtibat kurup yorumlarını alın. Bu konuda ileride daha detaylı bir yazı yazacağım.

2- Gideceğiniz Yeri İyice Araştırın
Yurtdışı dil eğitimi için hangi ülkeyi tercih etmeliyim? Bu çok önemli bir konu arkadaşlar. Gideceğiniz yer hakkında bilgi almadan giderseniz gerçekten çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Biliyoruz ki, eğitim firmaları yeteri kadar bilgi vermiyor ve internette bulunan bilgiler öğrencilere göre değil.

Öncelikle nasıl bir yere gitmek istediğinizi kafanızda belirlemelisiniz. Hangi ülke olmalı, uçuş mesafesi kısa mı olmalı, küçük bir yer mi olmalı, ekonomik bir yer mi olmalı vb. Bence, kriterlerinizi eleyerek ilerleyin. Şöyle ki, tavsiyem ilk defa yurtdışına eğitim için gidecekseniz küçük bir kasaba ve yakın bir yer seçin. Mesela; İngiiltere’nin sahil kesimlerinde bulunan Bournemouth, Brigton veya daha küçük bir yer olsun derseniz Eastbourne. Hem mesafe olarak yakın hem de uygun fiyatlı. Sterlin pahalı derseniz Malta olabilir. Fakat tavsiye ettiğim bir yer değil. Eğer, ikinci kere veya üçüncü kere gidecekseniz ve henüz bir başkentte bulunmadıysanız. Artık bir başkente veya okyanus ötesine açılma vakti gelmiş. Gideceğiniz yerin ulaşım imkanları, hangi okulların olduğu, gece hayatı ve yaşam pahalılığı. Mesela, Amerika’nın California eyaletinde toplu taşıma sistemi zayıf araba kiralamanız gerekiyor. Yaşınız tutmuyorsa(25 ve üstü) çok zorlanırsınız. Avrupa şehirlerinde çoğunlukla toplu taşıma gelişmiş oluyor. İngiltere’nin küçük kasabalarında zaten genelde her yer yürüme mesafesinde oluyor. Gideceğiniz yerde ki okullarında Youtube’dan videolarını izleyebilirsiniz. Çok kapsamlı bir konu ince eleyip sık dokumak gerekli.

3- Az Türk Olan Yerler
Açıkçası söylemem gerekirse böyle bir yer yok. Artık Dünyada anadili İngilizce olan tüm ülkelerde ve şehirlerde İngilizce dil eğitimi veriliyor. İngilizce dil eğitimi verilen yerlere eğitim firmaları ulaşıyor. Ülkemizde de bu kadar fazla eğitim firması olduğundan az Türk olan yerlerin olması imkansız. 2 sene öncesine kadar İrlanda Türkler tarafından rağbet görmeyen bir yerdi ama artık orda da Türk yoğunluğu yaşanıyor. Bana göre, bir yerde çok Türkün olması önemli değil. Önemli olan sizin İngilizce öğrenmek için ne kadar gayret gösterdiğiniz. Eğer gerçekten İngilizce öğrenmeye gittiyseniz, Türklerle sadece selamlaşır onun haricinde konuşmazsınız hatta selam bile vermeyip Türk olduğunuzu belli etmezsiniz. Eğer ben Türksüz yapamam illa bir Türk olmalı yanımda diyorsanız, kafa dengi bir Türk arkadaş edinebilirsiniz. Ancak, yanınızda mutlaka başka ülkelerden gelmiş yabancı arkadaşlarınız da olmalı. Yoksa o kadar emeğin hiçbir anlamı olmaz.

4- Rahat Vize Almak
Rahat vize veren ülkeler çok fazla değil hele son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra daha zorlaştı. Eğitim için gideceğiniz için vize almanız normal şartlarda kolay. Ama, bazı ülkeler var ki teşvik amaçlı daha kolay vize verebiliyor. Mesela; İrlanda, Malta. İngiltere eğer İngilizce seviyeniz intermediate ve üstüyse %100 veriyor. Amerika, Kanada ve Avustralya nispeten daha çok uğraştıran ülkeler. Kısa dönemli düşünüyorsanız turist vizesi ile Amerikaya gidebilirsiniz.

5- Staj ve İş İmkanı
Yurtdışına dil eğitimi için gidip çalışabilir miyim diye soruyorsanız bu sorunun bir kaç farklı cevabı var. Aslında ne kadar süreliğine gittiğinize bağlı. Genel olarak ülkeler 3 aydan kısa giden öğrencilere çalışma imkanı tanımıyor. Zaten kısa süreliğine gidiyorsanız çalışmayı düşünmeyin. Okulunuza adapte olun ve arkadaşlarınızla bolca vakit geçirip pratik yapın. 3 aydan uzun süreli gidiyorsanız bir takım çalışma imkanları var. Bunlar genelde, üniversitelerin kampüsleri dahilinde ve part time şeklinde olabiliyor. Yasa dışı çalışma imkanı bulabilirsiniz fakat kesinlikle önermediğimiz bir durum. Biri ihbar ettiği takdirde direkt sınır dışı edilirsiniz ve verdiğiniz onca para, emek çöpe gider.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim

Yeni Haberler

Yukarı