Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Yaşlılık Maaşı Nedir? Yaşlılık Maaşı 2019

Nedir

4 Ocak 2019 Cuma 14:37:33

Son Güncelleme: 04/01/2019 14:40:17

Yaşlılık Maaşı Nedir? Yaşlılık Maaşı 2019

2019 yılı yaşlılık maaşları sistemi değişmiş bulunmaktadır. Aylığın yattığı tarihler ve yatırılan miktarda değişiklikler yapılmıştır. Bu güncellemelerin 2019 yılının ilkbaharı ayında uygulanması beklenmektedir. Yapılan değişiklikler hakkındaki bilgiyi bu yazıda bulabilirisiniz. 

Yaşlılık Maaşı Nedir?
Yaşlılık maaşı 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza devlet tarafından verilen yardıma denmektedir. Bu yaşlılık maaşı kendine bakacak geliri bulunmayan, mal varlığı bulunmayan ve sosyal güvencesi olmayan insanlara verilmektedir. Halk arasında 65 yaş maaşı ya da 3 aylık isimleriyle bilinmektedir. Aşağıda bu maaşa başvuru şartlarını, başvuru şeklini, nasıl alınacağını, nerede alınacağını, ne zaman alınacağını ve ne kadar alınacağını görebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı yani 65 yaş aylığı 2019 yılında alabilmek için aşağıdaki koşulların bulunması gerekmektedir:

 • 65 yaşını doldurmuş olmak.
 • Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak dul ve yetim aylığı alanlar bu yardımı alamazlar. 65 yaş ve üzerinde olup çalışanlar da bu aylığı alamıyorlar. Ayrıca nafaka alan kişiler de bu yardımı alamıyor. Emekli maaşı almamak da gerekmektedir.
 • Aylık gelirin 484 liradan fazla olmaması gerekmektedir. Bu gelir hesaplanırken başvuran kişiyle eşinin gelirleri beraber hesaplanmaktadır. Ayrıca bu miktar her sene değişmektedir. Bu yüzden düzenli olarak güncellemeleri takip etmek gerekmektedir. Eskiden bu gelir hesaplanırken evdeki tüm bireylerin geliri toplanırdı. Fakat son güncelleme ile beraber sadece eşlerin gelirleri hesaplanmasına karar verildi. Böylece yaşlılık maaşlarına başvuru daha kolaylaştırılmış oldu.

Kimler yaşlılık maaşını alamaz:

 • Sigorta primi yatanlar alamaz.
 • Beraber yaşamakta olduğu kişilerle beraber hane geliri eğer asgari ücretin üçte birinden fazla ise yaşlılık maaşı alamaz.
 • Kişi nafaka alıyorsa ya da nafaka almaya hakkı varsa yaşlılık maaşı alamaz.
 • Kişi emekli maaşı alıyorsa yaşlılık maaşı alamaz.
 • Kişi bir işte çalışıyorsa yaşlılık maaşı alamaz.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Yaşlılık maaşı ne kadar 2019 yılının merak edilen sorularından biri olmuştur. 65 yaş maaşı ne kadar oldu 2019 yılının 2. Dönemi yani Temmuz – Aralık dönemi için 65 yaş maaşı aylık 270,70 TL’ye yani 3 aylık için 812,10 TL’ye çıkacağı ve 2019 yılının ilk dönemine göre 19 lira adar bir artış görüleceği düşünülüyordu. Fakat yaşlılık maaşına yapılan zam daha fazla oldu ve yaşlılık maaşı 500 TL oldu. Böylece üç aylık maaş 1.500 TL oldu. Bu maaşlarda düzenli olarak zam yapıldığından maaşlarla alakalı haberleri ve bildirileri takip etmek gerekmektedir. Ayrıca eğer bir düzenleme daha yapılırsa maaşların 533 TL’ye çıkacağı düşünülmektedir. Böylece 3 aylık maaşlar yaklaşık 1599 TL olacaktır.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Veriliyor?

Yaşlılık maaşı ne zaman yatacak 2019 yılı için ya da yaşlılık maaşı ne zaman yatıyor 2019 yılında tarzı sorular sorulmaktadır. Yaşlılık maaşı ya da 65 yaş aylığı olarak bilinen bu maaş üç ayda bir alınan bir maaştır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında yatmaktadır. Fakat bu da değişime uğrayan bir özelliğidir. Eylül ayından itibaren yaşlılık maaşlarının her ay yatırılmaya başlanılacağı belirtilmiştir. Yani Ekim ayıyla beraber yaşlılar her ay 500 TL almaya başlayacaktır. Maaşlar PTT şubelerinden verilmektedir. Maaşların veriliş günleri için bir sıra bulunmaktadır. Önceki sistemde kullanılan sıra şu şekildedir:

 • Doğduğu yılın sonra rakamı 0 ve 5 olan kişiler maaşlarını ayın 5. gününde almaktadır.
 • Doğduğu yılın sonra rakamı 1 ve 6 olan kişiler maaşlarını ayın 6. gününde almaktadır.
 • Doğduğu yılın sonra rakamı 2 ve 7 olan kişiler maaşlarını ayın 7. gününde almaktadır.
 • Doğduğu yılın sonra rakamı 3 ve 8 olan kişiler maaşlarını ayın 8. gününde almaktadır.
 • Doğduğu yılın sonra rakamı 4 ve 9 olan kişiler maaşlarını ayın 9. gününde almaktadır.

Bu belirlenen sıraya göre kişiler maaşlarını almak için PTT şubesine gitmelidir. Yeni güncelleme ile beraber belki u maaş yatırılma günlerinde değişiklikler olabilir. Eğer değişiklikler olursa Ağustos veya Eylül ayı gibi duyurusu yapılabilir.

Yaşlılık Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yaşlılık maaşının başvurusu için kişiler bağlı oldukları yerlerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeliler. Başvuruyu Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’ndan veya sitelerinden temin edebilecekleri form ile yapmalılar. Bu formda kimlik bilgileri, ikametgah bilgileri ve mal varlığı bilileri bulunacak ve vukuatlı nüfus örneği ve 3 adet vesikalık fotoğraf ile teslim edilecek. Sonra Defterdarlık ve Mal Müdürlükleri’ne gidilip başvuru belgeleri alınacak. İl veya ilçe kurulundan muhtaçlık kararı belgeleri alınacak. Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmelidir. Sosyal Güvenli Kurumu belgeleri inceler ve uygun bulunursa maaşınızın verilmesine dair kararı verir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Yaşlılık maaşı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yapabilmeniz için şifre almanız gerekmektedir. Şifrenizi kimlik belgeniz ile bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra arama yerine “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” yazarak işleme geçebilirsiniz. Ya da e-Hizmetler çeneğini tıklayıp Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden Şahıs Ödemeleri Sorgulama işlemini seçebilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda maaş alıp almayacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu ayki maaşınızın yatıp yatmadığını da bu sorgulamada görebilirsiniz. Maaşınızı almak için herhangi bir PTT şubesine kimlik belgenizle gitmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı