Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

WordPress Sistemlerinde Seo

Bilgi

23 Temmuz 2018 Pazartesi 14:56:33

Son Güncelleme: 23/07/2018 14:57:51

WordPress Sistemlerinde Seo

Google… 1998 yılında hayatımıza girmesiyle beraber Seo denen bir kavramı da biz webmasterlar ile tanıştırmış oldu. Peki, bu SEO nedir? Nasıl kullanılır? Nelere dikkat edilmesi gerekir? WordPress sistemlerinde Seo nasıl yapılır? Dilerseniz hep beraber bunları inceleyelim.

Seo, İngilizce bir öbek olup Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına geliyor. Hazırlamış olduğumuz web sitelerinin Arama Motorları tarafından daha kolay bulunmalarını, daha fazla ziyaretçi göndermelerini sağlamak amacıyla yapılan bir uygulamadır. İnternet sitelerinde sıklıkla görmüş olduğumuz html uzantılı sayfalar birer Seo örneğidir. Ancak Seo sadece bunlarla kısıtlı bir uygulama değildir. Bir web sitesinin tasarımı yapılırken; linklerin uyumlu ve anlaşılır olması, sitemize verilen linkler, sitemiz üzerinden verdiğimiz linkler, tasarımımızın Css uyumlu ve W3 standartlarına uygun olması gibi konular Seo açısından son derece önem taşımaktadır.

WordPress, dünyada birçok insan tarafından kullanılan ücretsiz bir blog sistemidir. Bugün başta Google olmak üzere birçok arama motoru WordPress’i desteklemektedir. Bunun en büyük nedeni ise; WordPress sistemlerinin Seo dostu olmasıdır. Peki, WordPress’te Seo nasıl yapılır? Şimdi hep beraber bunu inceleyelim.

WordPress’te Seo yapmak için değişik yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin uygulanabilmesi adına öncelikle admin sayfası içerisinde yer alan “Kalıcı Bağlantı Ayarları” sekmesine giriyoruz. Siteadresiniz.com/wp-admin/options-permalink.php linkini kullanarak “ Kalıcı Bağlantı Ayarları ” menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu kısımda yapmanız gereken bir şey bulunuyor. “Genel Ayarlar ” sekmesinden istediğiniz tarda bir SEO uyumlu html bağlantı tipi seçiyorsunuz ve hemen ardından “ Kategori Temeli ” ve “ Etiket Temeli ” alanlarını doldurmanız yeterli olacaktır.
Kalıcı bağlantı ayarlarımız tamamlandı. Peki, Seo bitti mi? Tabii ki hayır! WordPress, biz kullanıcılar için çok büyük bir fırsat. Kendi özel yapısının yan sıra çeşitli eklentiler ile Seo ayarlarımızı geliştirmemizi sağlamaktadır. Bu eklentilerden en iyisi ve en kalitelisi “ AllInSeoOne Pack ”tir. Profesyonel Seo hazırlayan insanların günlerce uğraş vererek yaptıklarını sadece 1 dakikalık kısa bir sürede yapmanızı sağlayan bu eklentiyi hep beraber inceleyelim.
Eklentiyi yüklemek için öncelikle şu adresi ziyaret etmeniz gerekmektedir. http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/ Eklentiyi açılan sayfadaki “Download” butonuna tıklayarak indiriyoruz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra çektiğimiz “ .ZIP ” uzantılı sıkıştırılmış dosyayı açıyoruz ve içindekileri WordPress sitemizi kurduğumuz sayfanın içindeki Wp-content klasöründeki Plugins klasörüne gönderiyoruz. Hemen ardından yönetici panelimize girerek eklentiyi aktif ediyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken, sitemizin ayarlar sayfasındaki AllInSeoOne kısmına girmek ve gerekli yerleri doldurmak. Eğer ben bu ayarlar ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim diyorsanız telaş yapmanıza gerek yok. Çünkü siz eklentiyi kurduğunuz anda ayarlarınız otomatik olarak yapılmaktadır. Kendi ayarlarını yapmasanız bile, eklenti sizin için en çok ziyaretçi getirecek ayarları otomatik olarak yapacaktır.

Eklenti kurulumumuz tamamlandı ve Seo yapımız mükemmel bir şekilde oluşturuldu. Artık sitenizde açacağınız her konu otomatik olarak Seo yapısına uygun bir şekilde oluşturulacaktır. Sitenizde yazmış olduğunuz yazılar ve kullanmış olduğunuz etiketler otomatik olarak sitenizin “Title” ve “Meta Tag” kısmına yerleşecektir. Eğer makaleden otomatik olarak gelen meta verilerini kullanmak yerine kendi istediğiniz “Title” ve “Meta Tag” ayarlarını kullanmak isterseniz, konuyu açarken yazıları yazdığınız bölümün hemen altındaki “AllInOneSeo Pack” ayarlar kısmınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı