Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

SSK Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Hesaplama

Nedir

4 Ocak 2019 Cuma 14:33:42

Son Güncelleme: 04/01/2019 14:46:20

SSK Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Hesaplama

SSK’lıya doğum yardımı ve doğum izni verilmektedir. Doğum parası olarak da adlandırılan bu hizmet nedir, nasıl ulaşılır, ne kadardır ve kimler tarafından alınabilir? Bu soruların cevabını yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir?
Doğum parası annesi veya babasından biri Türk vatandaşı olan ve 15 Mayıs 2015’ten sonra doğmuş olan çocuklar için yapılan yardımdır. Bu yardımı alabilmek için anne veya babanın SSK ya da Bağkur’dan sigorta primlerinin yatırılması gerekmektedir.

Doğum izninde anneye ödenen ödeme ise sigortası olan bir kadının doğuma çıkmasından sonra doğumda ve doğum öncesinde iş göremez olduğu için SSK tarafından ödenen tutardır.

Kimler Doğum İzninde İşgöremezlik Ödemesi Alabilir?

 • Çalışıyor durumda olmanız gerekmektedir. Doğumdan 8 hafta önce izne çıksanız bile mevcut bir işiniz olmalıdır.
 • Doğum yapılan tarihten geriye doğru 1 yıl olan süreçte en az 90 günlük sigorta priminizin yatırılmış olması gerekmektedir. Eğer doğum parasına da başvurulacaksa en az 120 gün olmalıdır.
 • Doğum izniniz boyunca işyerinde çalışamazsınız. Yasal olarak izinli olduğunuzdan Sosyal Güvenlik Kurumu size ödeme yapacaktır.
 • Doğum parası alacağınız günlerde de işyerinizde çalışamazsınız.
 • Doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Yani düşük yapanlar doğum parası alamaz.

Doğum İzninde Olan Anneler Ne Kadar Alır?

Doğum parası sizin son 3 ayda aldığınız brüt ücrete göre değişmektedir. Örnek doğum parası hesaplama 2019 yılı için şöyledir:

Çalışanın aylık ücreti 2500 TL olarak belirtelim. Yani bu çalışanın günlük ücreti (2500 TL / 30) 83,33 TL’dir. Çalışan 8 hafta iş göremez raporuna yani izine sahip ise 83,33 ile 112 çarpılır. Yani bu kişinin alacağı doğum parası 9333 TL’dir.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum parası almak isteyen annenin ya da babanın SSK veya Bağkur üzerinden son 1 yıl içinde en az 120 gün priminin ödenmesi gerekmektedir. Doğum parasına başvurabilmek için anne ya da babadan en az birinin Türk olması gerekmektedir.

Doğum parası şöyledir: İlk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarda ise 600 TL olmak üzere doğum yardımı yapılmaktadır. Bu ücrete artı olarak 149 TL emzirme parası alacağınızı da unutmayınız. Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar? Eğer anne çalışmıyorsa SSK’lı babaya doğum parası olarak süt parası ve yukarıda belirtilen çocuk sayılarına göre ödemeler yapılmaktadır. Babanın son 1 yıl içerisinde en 120 gün sigortasının yatması gerekmektedir. Baba Bağkur’lu olduğunda bu ödemeler yapılır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum parası başvuru dilekçesini doldurup ilgili yerlere iletmeniz lazımdır. İzninizde en az 90 gün içerisinde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapılabilecek yerler şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri aracılığıyla
 • Aile Bakanlığı İnternet Sitesi aracılığıyla
 • Sosyal Hizmetler Müdürlükleri aracılığıyla
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla

Başvuru sırasında yeni doğan çocuğun kimlik belgesi getirilmelidir. Ve başvuru dilekçesi doldurulmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapacak kişilerin çocuğun TC kimlik numarasını girmesi gerekmektedir. Memur anneler çalıştıkları kuruma da başvuru yapabilir. Doğum yardımı başvuru dilekçesinde şunlar istenmektedir:

 • Başvuru yapan kişinin, annenin ve doğan çocuğun veya çocukların ad, soyad ve TC kimlik numarası bilgileri yazılır (Gerekli durumlarda Mavi Kart numarası yazılır).
 • Anne veya babanın kamu işçisi olup olmama durumu belirtilmelidir.
 • Eğer anne veya baba ya da her ikisi de kamu işçisiyse alacağı yardım tutarının yazılması ve çalışılan kurum tarafından onaylandığına dair mühür bazılması gerekmektedir.
 • Dilekçede yazılı şartları okuyup kabul ettiğinize dair imza atılmalı ve tarih ile telefon numarası yazılmalıdır.

Doğum Parası Sorgulama:

SSK doğum parası sorgulama TC kimlik numarası ile E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama işlemini yapabilmek için E-Devlet üyeliğinizi açmanız gerekmektedir. E-Devlet için PTT’den 4 TL karşılığında kimliğiniz ile şifre alabilirsiniz. Bu şifreyle E-Devlet’e giriş sağlayabileceğiniz gibi mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve TC Kimlik Kartı ile de giriş sağlayabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgula” yazabilir ya da e-Hizmetler kısmında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı kısmına gelip Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgula işlemini seçip başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Doğum parası başvurudan 1 hafta veya 10 gün sonra yatar ve PTT’den doğrudan anneye teslim edilmektedir.

Anneye ait doğum izninde biriken işgöremezlik ödemesini görmek için ise e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra üstteki arama kısmına “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” yazabilirsiniz. Ya da e-Hizmetler kısmına girip Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme işlemini seçebilirsiniz. Buradaki 4A Sosyal Sigortalar Kurumu’nu, 4B ise Bağkur’u temsil etmektedir.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Süt parasını alabilmek için başvuran kişilerin son bir yılda en az 120 gün primli olması gerekmektedir. Bağkur’dan sigorta sağlayan kişilerin prim borcu var ise süt parası alamazlar. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı aileler süt parası ödemelerini bir başvuru yapmaksızın Ziraat Bankası’ndan alabilirler. Eğer aileler Bağkur’lu ise süt parası başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu veya İl Müdürlüklerin başvuru dilekçesi ve gerekli evraklarla başvuru yapmaları gerekmektedir. Çocuğa ait kimlik belgesi ya da doğum raporu verilmelidir. Değerlendirmeler sonucu olumluysa süt parasını Ziraat Bankası’ndan alabilirler.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı