Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

SSK Doğum Parası Başvurusu 2019

Gebelik - Anne - Çocuk

16 Ocak 2019 Çarşamba 12:06:54

SSK Doğum Parası Başvurusu 2019

SSK doğum parası için başvuru yapmak, SSK güvencesinde çalışan ve doğum yapan kadınların yasalar kapsamında hakkıdır. Çalışan anneye doğum parası 2019 yılında gerekli şartlara uygunluk sağlandığında verilmektedir.

İş Kanunu’nda, çalışan ve doğum yapacak bir kadının izin hakkı ve bu izin hakkından doğacak olan maddi alacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Kanun kapsamında geçerli sürede izin yapılması ve raporlu günleri kapsayacak şekilde SGK tarafından ödeme yapılması gerekmektedir. Doğum parası için ilk ve en önemli şart SSK sosyal güvencesi altında kadın bir çalışan olunmasıdır.

SSK Doğum Parası Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

SSK doğum parası, ilgili kadın çalışanın doktorundan alacağı rapora istinaden verilmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Doktorun verdiği rapor tarihi itibariyle ilgili işyerinde hale çalışılıyor olunması gerekmektedir. Doğum öncesi izin süresi başlamadan önce işten çıkarılanlar doğum parası için ödeme alamazlar.
 • Doğum yapılan tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK priminin en 90 gün ödenmiş olması gerekmektedir.
 • İlgili kadın çalışanın hakkı olan izin süreleri için SGK doğum parasını ödemektedir. Bu sebeple ilgili sürelerde işyerinde çalışması yasaktır.
 • Doğum parası alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin hayatta olması gerekmektedir.

SSK Doğum İzni Süreleri Ne Kadardır?

SSK güvencesi altında çalışan kadınların hem doğum öncesi hem de doğum sonrası yasal izin hakları bulunmaktadır. Bu izin süreleri doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak verilmektedir. Çalışan anne adayı çoklu doğum gerçekleştirirse doğum öncesi ve doğum sonrası artı olarak 2’şer hafta izinli sayılırlar. Bu kapsamda ikiz ya da üçüz gibi çoklu doğum yapan anneler doğum öncesi 10 hafta, doğum sonrası 10 hafta olarak izin kullanabilirler.

SSK Doğum Parası İçin Hesaplamalar Nasıl Yapılır?

Doğum parası hesaplama 2019 senesinde ayık brüt ücretler baz alınarak yapılır ve son üç aya ait brüt ücretlerin toplamı üzerinden hesaplanır. İlgili çalışanın son üç aya ait brüt maaşı toplanarak, ilgili gün sayısına bölünür ve günlük brüt ücret hesaplanır. Doğum parası ödemeleri günlük brüt ücretin üçte ikisine tekabül edecek şekilde ödenmektedir. Hesaplamalar için örnek bir tablo şu şekilde olacaktır;

 • Son üç ayık brüt ücret toplamının 8 bin TL olduğu düşünüldüğünde;
  • Günlük brüt ücretin bulunabilmesi için 8000/9 işlemi yapılır. Bu durumda günlük brüt ücret 88,88 TL olarak hesaplanır.
  • Doğum parası için günlük ödenecek ücret, günlük brüt ücretin 3’te ikisi olduğu için 88,88 TL’nin 3’te ikisi alınır. Bu durumda doğum parası olarak günlük ücret 59,25 TL’dir.
  • Normal doğum yapacak olan ve çalışan bir kadın için 16 haftalık yasal izin süresi düşünüldüğünde doğum parası ne kadar merak ediyorsanız; alınacak olan toplam tutar 112 gün x 88,88 TL’den hesaplandığında toplam doğum parası 9,954,45 TL olacaktır.

SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama 2019 senesinde online olarak ve oldukça pratik şekilde yapılabilmektedir. Bu sorgulama E-Devlet aracılığıyla yapılabilmekte olup sorgulama için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, kimlik doğrulama işleminizi T.C kimlik numaranız ve şifrenizle tamamlamalısınız.
 • Akabinde açılacak olan sayfada sistem otomatikman doğum parası sorgulamanızı gerçekleştirecektir.
 • Sorgulama sonucunu detaylı olarak inceleyebilir, doğrum paranızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Doğum Borçlanması 2019Doğum Parası Hesaplama ve 2019 Kadınların Süt izni ne kadar? sorularını bakabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gebelik - Anne - Çocuk

Yeni Haberler

Yukarı