Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Sansar Nedir? Özellikleri Nelerdir

Nedir

27 Ocak 2019 Pazar 15:29:36

Sansar Nedir? Özellikleri Nelerdir

Sansar nedir sorusu, Sansar hayvanın belgesellere yeteri kadar konu olmaması nedeniyle pek çok kişi tarafından sorulmaktadır.

Tesadüfen adına rastlanan bu hayvanın neye benzediği ve hangi özelliklere sahip olduğu, pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Sansar hayvanını yakından tanımak isteyen bireylerin yararlanabileceği çok fazla kaynak bulunmamaktadır.

Ancak yazımı içerisinde sansara dair bilmek istediğiniz ayrıntıyı sizlerle paylaşacağız. Buna karşılık sansara dair bilinen yanlışları da bu esnada düzeltmeye çalışacağız.

Sansar Nedir?

Sansar, özellikle metropolde yaşayan insanlar tarafından bilinmemektedir. Esasında şehirlerde sıklıkla yaşayan hayvan, kalabalık ve şehir kalabalığından uzaklaşmak için genellikle kırsal bölgelerde varlığını sürdürmektedir. Günümüzde mevcut sansarların büyük bir çoğunluğu, küçük yerleşim yerlerine ve kırsal bölgelerde görülmektedir.

Sansar, gelincikle aynı aileden gelen, tehlikeli bir hayvandır. Sansarı, genellikle kümes hayvanı yetiştiricileri ve tarımla uğraşan kişiler oldukça yakından bilmektedir. Çünkü sansar, kümes hayvanlarına zarar veren ve beslenmek dışında da hayvanları öldürebilen bir hayvandır. Sansarın bu öldürme içgüdüsü, kümes hayvanları önündeki en büyük tehlike olmasını sağlamaktadır.

Vücut yapısı ve çevikliği sayesinde hemen hemen her açıklıktan geçebilen sansar, bu özelliğini kullanarak her türlü yere girebilmektedir. Bu nedenle çiftçiler, tarlalarda sansar saldırılarına karşı önlemler almaktadır.

Sansar Nerelerde Yaşar?

Sansar, genellikle ülkemizin kırsal bölgelerinde yaşamaktadır. Sansar nüfusunun büyük bir çoğunluğu, tarımın yaygın olarak yapıldığı alanlarda ve yüksek kesimlerde bulunur. Bunun yanında daha işlek alanlarda da sansara rastlamak mümkündür.

Gelincikle aynı familyada olan sansar, bulunduğu yerlerdeki diğer kümes hayvanları için bir tehlike arz etmektedir. Beslenmek için değil, sadece öldürmek için kümes hayvanlarına saldıran sansarın bu nedenle kurulu düzenden uzakta bulunması yararlı olacaktır.

Genellikle etçil olarak beslenen sansar, gerektiği durumlarda otçul da beslenebilmektedir. Sansarlar, yaklaşık 2 kilogram ağırlığında ve 50 santimetre boyunda olması sebebiyle genellikle fark edilmemektedir. Ancak bulunduğu yerlere verdiği zararla kısa zamanda varlığını belli eder. Uzun ve tüylü bir kuyruğa sahiptir. Renkleri genellikle açık ve parlak kahverengidir. Sansar yavrusunda bu boyut rakamları çok daha azdır. Ancak sansar yavruları da aynı şekilde çevik ve kıvraktır.

Sansarın En Bilinen Özellikleri Nelerdir?

Sansarların en bilinen özelliği tehlikeli olmasıdır. Bu tehlike genellikle insanlara karşı değil, diğer hayvanlara karşıdır. Ancak sansar saldırısı ile zarar görmüş insanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle sansarların yakınında bulunmak tehlikeli olabilmektedir. Sansar ve gelincik, kümse hayvanı yetiştiriciliği yapan her vatandaşın korkulu rüyasıdır. Oldukça zararlı olan bu hayvanlar, katil içgüdülü olduklarından beslenme amacı dışında da hayvan öldürebilmektedir. Sansar saldırılarından korunmak isteyen çiftçiler, hayvanları sansarların ulaşamayacağı yerlerde yetiştirmelidir. Aksi takdirde bir kümes hayvan olası bir sansar saldırısı ile telef olabilmektedir.

Sansarlar, genellikle iki kişi halinde avlanırlar. Çift halinde gezen bu hayvanlar, tavus kuşu, kuş, tavuk, sürüngenler gibi hayvanları avlar. Bunların dışında meyve ve yumurtayla da beslenebilirler.

Sansarlar aynı zamanda kemirgen sınıfına ait hayvanlardır. Bu nedenle sansarlar çevreye de zarar verebilmektedir.

Sansar Türleri Nelerdir?

Dünya üzerindeki sansar türleri şunlardır:

  • Amerika sansarı
  • Sarı boyunlu sansar
  • Japon sansarı
  • Balıkçı sansar
  • Samur
  • Kır sansarı
  • Ağaç sansarı

Bu sansar türleri içerisinde ülkemizde yaygın olarak görülen sansar türleri kır sansarı ve ağaç sansarıdır. Diğer hayvanlar için tehlike teşkil eden tür ise saha çok kır sansarıdır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı