Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

RSS Nedir Ne İşe Yarar

Nedir

23 Temmuz 2018 Pazartesi 09:48:54

Son Güncelleme: 23/07/2018 09:49:47

RSS Nedir Ne İşe Yarar

İnternette artık birçok sitede de RSS butonlarına rastlıyoruz. Genelde turuncu grafik üzerine yazılmış RSS yazısı veya değişik butonlarda yazan RSS grafiklerine tıklayarak RSS Beslemelerine abone olabilirsiniz.

Genelde blog sahiplerinin ve haber sitelerinin kullandığı (diğer site sahipleri de kullanıyor tabii ki ) RSS özelliğini kullanırsanız; rahatça o RSS Beslemesine abone olduğunuz sitenin yazdıklarına tarayıcınız (browser) üzerinden kolay bir şekil de ulaşabilirsiniz.

Sadece Browser Üzerinden Mi
Elbette sadece browserlar üzerinden RSS takip etmeyebilirsiniz. İsterseniz RSS programları üzerinden takip edebilirsiniz:

2 Tane önerim var size:

  • http://feedreader.com
  • http://rssbandit.org

Bunlar işinizi görebilir.

Ayrıca bazı scriptlerin özel RSS bölümlerine istediğiniz bir RSS Beslemesi ekleyerek; eklediğiniz beslemeyi siteniz de yayınlayabilirsiniz. Genelde başlık ve birkaç cümle bulunur yayınlanan yazıda ve devamı için link verir.

FeedBurner Nedir?

FeedBurner için çok iyi bir RSS okuyucusu diyebiliriz. Ayrıca okuyuculuğu dışında yönetim paneli ile de size kolay bir yönetim olanağı da sağlıyor. Ayrıca FeedBurner tarafından verilen kodu sitenize koyarak kaç kişinin sitenizi RSS ile takip ettiğini ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.

Peki, vBulletin’de RSS Botu Nasıl Yapılır

VBulletin’de gerekli ayarları yaptığınızda RSS botu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

İlk önce Admin Panelinize girin. Sol bölümden RSS Feedleri’ne tıklayın. Yeni RSS Feed’e tıklayın. Başlık yazan yere eklediğiniz beslemenin ismini yazın. Pek önemli değil karışıklığı önler. URL of Feed yazan yere ise RSS Besleme adresini yazın. Kontrol ediniz… yazan yere de ne kadar sürede RSS Beslemenizi’n kontrol edilmesini istiyorsanız yazın. Nickiniz yazan yere forumda konuları açacak nicki yazın. Örneğin: Haber Botu diye bir kullanıcı adı açtınız. Haber Botu kullanıcı adını yazarsanız onun adına açılır. Forum bölümünde ise hangi forumda açılacağını seçin. Sonra Kayıt et’e tıklayın. Artık RSS botunuz hazır. Hemen konu açmaya başlayamayabilir botunuz; biraz beklemeniz gerekebilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı