Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Para Biriktirmenin Etkili 5 Yolu

Bilgi

19 Temmuz 2018 Perşembe 19:05:44

Para Biriktirmenin Etkili 5 Yolu

Günümüzde para harcama alışkanlığı öyle bir sistematik hale getirilmiş ki, kazandığımız para ne kadar olursa olsun, ne kadar çok kazanırsak kazanalım birikim yapmak oldukça zor. Bunun nedeni ise, her türlü miktar para kazanımına göre alınabilecek bir ürün yelpazesinin olmasından kaynaklıdır.

Şöyle ki, kazandığınız miktar ne kadar yüksek ise, ona göre harcamalarınız da o kadar yükseliyor. Durum böyle olunca bir köşede para biriktirmek oldukça zor oluyor. Bazı yöntemleri rutin haline getirerek para biriktirmek ise mümkün. İşte o kolay ve para biriktirmeye yardımcı yöntemler;

Köşeye Para Ayırın!
4.000 Türk Lirası ile çalışan bir kişi olduğunuzu varsayalım ve yazın tatil yapmak için para biriktirmek istiyorsunuz. Tatil hesabınızı yaptığınız zaman 3.500 Türk lirası gibi bir miktar sizin tatilde harcayacağınız bir miktar olarak karşınıza çıktı. Maaşınızı yatırsanız geriye kalan 500 Türk Lirası ile ödemelerinizi yapmanız oldukça güç olacaktır. Böylece bundan sonraki aylarda hep borç ödemeye çalışırsınız. Bu yüzden maaşınızı aldığınız zaman hemen köşeye 300 Türk Lirası ayırırsanız tatil zamanınız geldiğinde birikmiş 3500 Türk Lirası ile tatilinizi yapabilirsiniz. Birikim yapabilmenin en önemli noktalarından biridir. Paranızdan ilk iş olarak bir miktar köşeye ayırmak!

Harcama Tablonuzu Hazırlayın
Aldığınız maaşınız var. Bu maaşınızın yanında harcama giderleriniz var. Örneğin ev kirası, faturalar, yiyecek içecek gideriniz gibi… Bu giderlerinizi her daim bir tablo şeklinde hazır tutarak gereksiz harcamalardan kaçının. Gereksiz ve lüks harcamalardan kaçındığınız zaman diğer maaşınızın ödeme zamanı geldiğinde elinizde para kaldığını göreceksiniz.

Alışveriş Sitelerinden Uzak Durun!
Günümüzde teknoloji oldukça gelişti. Artık evinizden çıkmadan bir kamyon dolusu alışverişi tek bir mouse tıkı ile yapabiliyorsunuz. Hal böyle olunca alışveriş çılgınlığı hepimizi sarmış durumda oluyor. Bu nedenle paranız olsa dahi alışveriş sitelerinden uzak durun, böylece harcamalardan kaçınabilirsiniz.

Fırsatlar, İndirimler, Kampanyalar! Elveda!
E-posta hizmeti kullanmayan günümüzde neredeyse yok gibidir. Mail kutularımızı ise genelde firmaların ve şirketlerin indirim ve promosyon içerikli reklam mailleri doldurur. İnternette bulunan big data adı verilen olay nedeniyle sizin keyif alanlarınız, ilgi alanlarınız tespit edilip bazı firmalar tarafından size ilgi alanınıza dair indirimli ve kampanyalı içerik mailleri gelir. Bu mailler sizi cezbeder ve sizde alışveriş yaparsınız. Bu nedenle bu yönden harcamalarınızı kısmak için bu tür eposta maillerini okumadan silmeyi deneyin.,

Lüks ve Gereksiz Harcamalardan Kaçının!
Maaş veya insanın cebindeki para insana güven verir. Dışarı çıktığınız zaman irade sahibi olmak daha zor olur. Aman! Kaç kere dünyaya geleceğiz hadi şunu da alalım, şunu da yapalım derken gereksiz harcamalar ile cebinizdeki parayı bitirmeniz an meselesi o yüzden dışarı çıkarken belirli bir miktar para ile çıkın ve sanki o son paranız ve o parayı harcarsanız parasız kalacağınızı düşünerek hareket edin. Böylece gereksiz harcamalardan kaçınarak para biriktirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı