Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Mirket nedir? Mirketler Hakkında Bilgi Özellikleri

Bilgi

28 Temmuz 2018 Cumartesi 04:14:59

Mirket nedir? Mirketler Hakkında Bilgi Özellikleri

Dünya üzerinde neredeyse sadece televizyonlardan bildiğimizi Mirketleri sizler için araştırdık. Peki Mirket nedir? Mirketlerin özellikleri nelerdir? Mirketler hakkında tüm bilgileri bilgi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Sevdiğini başka kabileden biriyle görünce ölmeleriyle meşhur olan Mirketleri sizler için derledik. Sevdiklerini başka bir kabilede görünce oracıkta ölen minik hayvanların hayatını merak ettiniz mi? Genellikle Afrika’da yaşayan memeli hayvanlar koloni halinde gezmektedir. 20 hayvandan oluşan koloni de 30 cm boylarında oldukları bilinen hayvanlar gün geçtikçe televizyonlarda karşımıza sıklıklı çıkmaktadır. Belgesellerinde vazgeçilmezi olan Mirketleri detaylı bir şekilde araştırdık.

Mirketlerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Gözcü hayvan olarak bilinmeleri en belirgin özellikleridir. En az 5 en fazla 20 kişi iki ayakları üzerinde dikilerek gözcülük yaparlar. En etkili olduğu davranışlarından biri olan gözcülük olması sebebiyle gözcü hayvanların başında gelirler. Etçil yabani hayvan olmaları sebebiyle Afrika’da yaşarlar ve her hangi bir yerde görme ihtimalimiz yoktur.

Mirketlerin Genel Özellikleri Nelerdir?

20 kişilik gruplar halinde yaşayan Mirketler, kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Kendi ve arkadaşların güvenliği için etrafı gözleme ve düşmanlarını kollama görevlerini paylaşır, sırayla ava çıkarlar. Ava çıktıklarında dış tehliklere karşı da gözetlemeyi sürdürürler. 2 saniyede bir kendi aralarında konuşur, her şeyin yolunda olduğunu belirtirler.

Kendileri kolay kolay av olmazlar. Çünkü 10 dakika da 2 metre tünel kazma özelliğine sahiptirler. Çoklu girişli yaptıkları tünellerden hızlı kaçış mümkündür. Yaptıkları yuvalarında sadece gündüz görünürler, gece tekrar yerin dibine girerler.

En duygusal hayvan olarak da bilinen Mirketler, sevdiklerini başka bir grupta gördüklerinde üzüntüden ölürler. Grup halinde gözleme işlevini gerçekleştirken sırayla ayakta uyurlar.

Çoğu Afrika ülkesinde sansar veya gelincikle karıştırabilirler. Bu benzerlikleri sebebiyle hiç bir zaman çok bilinen bir tür olmadılar.

25-30-35 santim civarında boyları vardır.

En yaşlısı 20 yaşına kadar yaşayan Mirketler, 15 yaşa kadar hayatlarını sürdürürler.

Kendilerini güvende hissetmediklerinde el belirgin özelliği, hızı ve seriliği ortaya çıkar. Kolay kolay av olmazlar.

Mirketlerin en büyük düşmanı yırtıcı kuşlar ve yılanlardır. Havadan gelerek kuşlara, toprakta yılana yem olabilirler.

Mirketlerde Aile Düzeni Nasıldır?

Koloni halinde yaşadığı bilinen Mirketlere Baba karakterine Alfa Erkeği adı verilen en baskın erkek karakter üstlenir.

Anne görevi ise Alfa Dişisi adı verilen en büyük dişi hayvandır.

İtaat yetenekleri oldukça fazla olan Alfa Erkeği ve Alfa Dişisi sözünden asla çıkmazlar.

En az 1 yıl yaşamış olanlara Beta Erkeği ve Beta Dişisi denir.

Ayrıca Beta Dişisi ve Beta Erkeği “Bebek Bakıcılığı” görevini de üstlenir. En küçük olanlar Beta Erkeği ve Beta dişisine emanet edilir.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı