Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Memur Alımı 2019

Genel

25 Temmuz 2018 Çarşamba 18:24:13

Son Güncelleme: 25/07/2018 18:26:02

Memur Alımı 2019

2019 yılı memur alımları ocak ayından beri yapılmaktadır. Memur alımlarında bazı sınav şartı ve eğitim şartı arayan kurumlar bulunmakla beraber bu tarz sınav şartı aramayan kurumlar da bulunmaktadır. Memur alımı 2019’de gereken sınavlardan bazıları şöyledir:

KPSS:
KPSS yani Kamu Personel Seçme Sınavı’na giriş yapabilmek için en az ortaöğretim yani en az lise mezunu memur alımlarında kullanılmaktadır. KPSS A ve KPSS B olmak üzere iki KPSS bulunmaktadır. Kişiler öğretim seviyesi ve okudukları bölüme göre bu sınavlardan birine girecektir. Bu gruplar ilk defa ataması yapılacak olanlar için yapılmaktadır.

KPSS-A: Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına tüm bölümler girmelidir. KPSS-A için bölümlerine ait sınavları olan bölümler: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Maliye, Yabancı dil, Hukuk, Ekonometri, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Muhasebe, İşletme, İstatistik. KPSS-A ile kadro alınabilecek kuruluşlar; Başbakanlık, Bakanlıklar, Müsteşarlık, Genel Müdürlüklere bağlı kuruluşlar.

KPSS-B: Çiftli yıllarda yapılan bir sınavdır. Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarından oluşmaktadır. Mühendis, arkeolog, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans programlarından memur olmak isteyenler KPSS-B sınavına girmelidir.

YDS:
YDS bir Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’dır. Bazı memur kadroları için dil zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kadrolara başvurmak için öncelikle YDS’den geçerli veya istenen puanı almak gerekmektedir. YDS yılda iki defa sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde yapılmaktadır.

KPSS Şartı Aramayan Kurumlar:

KPSS’siz memur alımı yapılan yerler:

 • Adalet Bakanlığı
 • Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı
 • Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı
 • İçişleri Bakanlık Teftiş Kurulu
 • Dışişleri Bakanlık Teftiş Kurulu
 • Jandarma Genel Komutanlığı Teftiş Kurulu
 • Askeri Adalet Tefti Kurulu
 • Kaymakam adayları
 • Devlet Senfoni Orkestraları
 • Devlet Klasik Türk Müziği Korosu
 • TÜBİTAK
 • Bazı üniversiteler

Kamu Personeli Alımı:

Kamu personel alımı 2019’de de şartlar bulunmaktadır. Bunların bazıları şöyledir:

 • Eğitim Şartı: Başvuracak kişinin kadroda isteniyorsa ilgili bölümden mezun olması gerekmektedir.
 • Sınav Şartı: Bazı kurumlar için KPSS, YDS vb. sınavlara girip istenilen sonucu almış olmanız gerekmektedir.
 • Yaş Şartı: Kamu personeli olmak için 35 yaşını aşmamış olmak gerekmektedir.

Her kurum kadroları için gerekli personelleri almak için ilan verdiklerinde bu personellerde istedikleri özellikleri belirtmektedir. Eğitimler, yaşları ve sınavları hakkında isteklerini belirtirler. Yaş askeri alanlarda en fazla 29 olmaktadır. Diğer alanlarda ise 35 yaşı bulmaktadır. Eğitim ve ünvanlar belirtilmektedir. Sadece mezun olunan lisans alanıyla değil bu lisanstan ilgili bir bölümle alakalı da kadro açılabilmektedir. Kurumlar genelde KPSS’den en az 50 alınmasını istemektedir. İstedikleri KPSS türü kuruma ve mesleğe göre değişmektedir. 50 puan en alt sınırdır. Fakat yüksek puan almaya özen gösteriniz. Çünkü yüksek puanlı adaylara öncelik gösterilmektedir. 75 ve üzeri bir puan almanız iyi olabilir. Eğer kadrosu nasir açılan bir meslek grubuysa onda alt sınır 50 olsa bile tahminen ataması yapılacak adaylar arasındaki en düşük KPSS puanı 80 veya 85 puanın üstünde olacaktır. Bu yüzden KPSS’de alınacak puan önemlidir. YDS için de bir alt sınır belirlenmektedir. Eğer dilin önemli bir yere sahip olduğu bir mesleğe başvurmayacaksanız YDS’den istenen alt sınır kadar puan almanız yeterli olacaktır. Başvurmadan önce hangi dil için YDS puanı istendiğine bakmayı unutmayınız.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Kamu personel alımı başvurusu için başvuruyu açan kurumun belirlediği son teslim tarihine kadar istenilen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru şekilleri genelde kurum tarafından belirlenmektedir. Başvuru şekilleri şu şekilde olabilir: Şahsen, posta ile, online form veya internet sitesi aracılığı ile, e-posta ile. KPSS üzerinden başvuru yapacak kişiler tercihlerinde gerekli kurumu ve mesleği seçip sonra başvuru yapabilir.

Başvuru yaparken istenen belgeleri bulundurunuz. Sınav sonucu da belirtmeliyseniz istenen alandan istenen puanı aldığınızdan emin olunuz. Sınav sonuçlarınız sizin başvurularda bir adım öne çıkarabileceği gibi düşükse bir adım geri de götürebilir. Eğer kurum ayrıca kendi sınavını da yapacak ise, bu sınavda alanlara göre sorular soracaktır. Genel Kültür ve alanlarınıza ait konulara bakınız. Sınav sonuçlarından sonra işe alınabilecek kişilerin listesi belli olmaktadır. Ondan sonra bazı kurumlar mülakat yapıp birkaç kişiyi daha eleyebilir. Bu sürenin uzun bir süreç olduğunu ve hemen atanamayacağınızı unutmayınız.

Şu an personel alımı yapmakta olan bazı kurumlar:

 • İçişleri Bakanlığı, 117 tane sözleşmeli büro personeli alacaktır. Başvuru süresi Şubat 2019 tarihinde bitecektir. KPSS puanı istemektedir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı, 1000 tane gelir uzaman yardımcısı alacaktır. Başvurular 26 Mart 2019 tarihinde bitecektir. Gelir İdaresi Bakanlığı sitesinden sınav kaydı oluşturabilirler.
 • Jandarma Genel Komutanlığı, 2,375 tane sözleşmeli uzman erbaş alacaktır. Başvurular 3 Mart 2019 tarihinde bitecektir. Yaş sınırı ve boy zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 60 tane sözleşmeli personel alacaktır. Bunlar; Proje mühendisi, proje asistanı ve yönetici asistanıdır. KPSS şartı bulunmaktadır. Başvurular 3 Eylül – 18 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 6 tane sözleşmeli personel alacaktır. Başvuru yapanların 2018 yılında KPSS ‘ye girmiş olması gerekmektedir. Ayrıca dil belgesi de gerekmektedir.
 • PTT personel alımı 2019 yılının başınca başlamıştır. Mayıs ayında personeller için sınav yapılmıştır. Sonucu henüz açıklanmayan sınava itirazlar sonuç açıklandıktan sonra ağustos ayında yapılacaktır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı