Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Linux İşletim Sistemi Nedir Neden Kullanılır

Nedir

23 Temmuz 2018 Pazartesi 09:47:22

Son Güncelleme: 23/07/2018 09:49:53

Linux İşletim Sistemi Nedir Neden Kullanılır

Linux denilince akla gerçekten çok şey geliyor. Ancak genel olarak bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde Microsoft firmasının WINDOWS işletim sistemleri yoğunluk gösterse de, ardından gelen ikinci sistem ise Linux’tur.

Linux işletim sisteminin WINDOWS işletim sistemine göre bir çok avantajı vardır. Bunlardan en önemlisi ve rağbet göreni Linux işletim sisteminin ücretsiz olması ve internette kolaylık bulabilmesidir. Ücretsiz olduğu için internette dağıtılan Linux işletim sisteminin kodları da açık haldedir.

Yani bu demektir ki işletim sistemini istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Açık kaynaklı olmasından dolayı her geçen gün daha da geliştirilen Linux işletim sistemi, Linus Torvalds tarafından üretilmiştir.
Bu yüzden Linux adı verilen işletim sistemi, WINDOWS ile de benzerlikler gösterebilmektedir. Geçmiş dönemlerde daha büyük ilgi gören Linux işletim sistemi, WINDOWS işletim sistemlerinin piyasaya sürülmesi ile 2000 yılından itibaren büyük bir kayıp yaşamaya başladı. Açık kaynaklı olduğunu söylediğimiz işletim sisteminin bu yüzden internette farklı adlarla da bulabilirsiniz. Linux işletim sistemini Türkiye’de bilim ve sanayi de büyük bir önem arz eden Tübitak’ta geliştirdi.

Pardus adını verdiği bu yazılım, ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Tamamıyla Tübikat mühendisleri tarafından geliştrilen bu işletim sisteminin de alt yapısında Linux çalışmaktadır. Ücretsiz dağıltılmasından dolayı tüm dünya genelinde desteklenen ve geliştirilen işletim sistemi, sadece Microsoft şirketi tarafından hoş karşılanmamaktadır. Sonuçta bakıldığında iki zıt kutup olduğunu anlayabileceğimiz şirketin, bu alandaki ağırlığı gerçekten göz ardı edilemeyecek kadar çok.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı