Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Konut Faizleri Düşer Mi 2019

Bilgi

27 Ocak 2019 Pazar 22:00:48

Konut Faizleri Düşer Mi 2019

Konut kredisi faiz oranları, halkın büyük bir çoğunluğu tarafından ilgiyle takip edilen konulardan biridir. Bu faiz oranların zaman içinde geçirdiği değişimler, ev almak isteyen vatandaşlar için oldukça önemlidir.

Konut kredileri, ev almak isteyen ancak bu işlem için hâlihazırda birikimi bulunmayan vatandaşlara sunulan bir kredi hizmetidir. Günümüzde vatandaşlara konut kredisi imkânı sunan birçok banka ve kurum bulunmaktadır. Vatandaşların sahip olduğu bu konut kredileri, bir müddet sonra faizli bir şekilde geri alınmaktadır. Bu aşamada konut kredisinde uygulanan faiz miktarları, vatandaşların konut kredisi tercihi yapmasında oldukça önemli olmaktadır.

Konut Faizi Nedir?

Konut kredisi, daha önce de bahsettiğimiz konut kredilerine uygulanan faiz miktarıdır. Her kurum, piyasanın güncel durumunu da göz önünde bulundurarak müşterilerine belirli bir konut faizi sunmaktadır. Bu faiz miktarı, kredinin ödenmediği takdirde artarak devam etmektedir.

Vatandaşlar, herhangi bir kredi başvurusunda bulunmadan önce, bu krediye uygulanan faiz miktarını göz önünde bulundurmaktadır. Özellikle konut kredisi gibi büyük meblağlı kredilerde, faiz oranı çok da önemli bir konumdadır. Çünkü bu kredilerde oynayan en ufak faiz oranı, kredi tutarı ile çarpıldığında büyük rakamlara karşılık gelmektedir.

Bu nedenle vatandaşlar, piyasa durumuna göre konut faizlerinin düşük olduğu zaman aralıklarında kredi almalıdır. Bu tercih, güvenilir kaynaklara ve ekonomi uzmanlarının beyanlarına göre şekillenmelidir. Aksi takdirde vatandaşlar, aniden artan faiz oranı neticesinde kolaylıkla zarar edebilmektedir

Konut Faizleri Yakın Zamanda Düşer Mi?

Konut faizlerinin yakın zamanda düşüp düşmeyeceği büyük bir merak konusudur. Son zamanlarda oldukça çalkantılı bir dönem geçiren ekonomi, faiz oranlarına da doğrudan yansımaktadır. Bu nedenle vatandaşlar konut kredisi almadan önce mevcut faiz oranlarına güncel olarak bakmalıdır. Bu aşamada son haberlere hâkim olmak oldukça önemlidir çünkü dün baktığınız faiz oranı birkaç gün içinde şaşırtıcı bir şekilde değişebilmektedir.

Konut faizleri düşer mi diyen vatandaşlar için konut faizleri, 2018 yılında oldukça dalgalı bir yapıya sahipti. Bu durum, vatandaşları ev alma konusunda tedirgin edici bir etki göstermişti. 2019 yılında bu faiz oranlarının ne durumda olacağı, yakın zamanda çeşitli ekonomi uzmanları tarafından açıklandı.

Konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer diyenler için ne yazık ki TÜSİAD yönetim kurulu başkanı Erol Bilecik, konut faizlerinin 2019’un başlarında yüksek olmaya devam edeceğini açıkladı. Ülke ekonomisinde kayda değer bir gelişme görmeden bu faiz oranlarında değişme yaşanmayacağını düşündüğünü söyleyen Bilecik, bunun düzeltilmesi için adım atılması gerektiğini vurguladı.

Konut Faizleri Nelere Bağlıdır?

Konut kredileri, ülkenin içinde bulunduğu güncel ekonomik durum ve kredi piyasasının gidişatına göre belirlenmektedir. Bu parametrelerin sabit olmaması, konut faizlerinin kısa zamanda içinde hızlı bir şekilde değişebilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle konut faizlerinin 2019’un devamında nasıl olacağı şu an kesin bir şekilde bilinememektedir. Ancak yılın ilk aylarında faiz oranlarının düşmeden devam edeceği uzmanlar tarafından hemfikir olunan bir konudur.

Ne Zaman Ev Alınmalı?

Konut kredisi, birçok vatandaşın ev alma hayalini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle vatandaşlar ev kredisi almanın yollarını aramaktadır. Ev kredisi almak isteyen vatandaşlar, 2019’un ilk aylarında en uygun faiz seçeneğini sunan bankadan konut kredisi almayı göz önünde bulundurabilir.

Konut faizlerinin düşmesi durumunda, bankaların büyük bir çoğunluğu aradaki farkı geri ödeyeceğinden, müşterilerin cephesinde bir mağduriyet yaşanmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlar, bir müddet daha kredilerden yararlanabilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı