Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Kira Yardımı nedir? ne kadardır? Başvuru nasıl yapılır

Nedir

18 Ocak 2019 Cuma 11:59:56

Kira Yardımı nedir? ne kadardır? Başvuru nasıl yapılır

Kira yardımı başvuruları türüne göre değişiklik göstermektedir. Kira yardımları için gerekli yerlere başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuru şartları ve verilen ücretler 2019 yılı itibari ile değişikliğe uğramıştır.

Kentsel dönüşüm vasıtasıyla kira yardımı alma işlemi daha kolay gerçekleşmektedir. Devlet tarafından yapılan kira yardımı meblağları oldukça yüksektir

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımları alınması; iki türde oluşmaktadır.

 1. Kentsel dönüşüm vasıtasıyla yapılan kira yardımları,
 2. Yoksul kimseler için yapılan kira yardımları,

Kentsel Dönüşüm Vasıtasıyla Yapılan Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm başlatılan binalarda oturan mal sahipleri, kentsel dönüşüm süresince kirada oturmaları gerekmektedir. Ödeyecekleri kiranın devlet tarafından karşılanmasına kira yardımı denilir.

Kira Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kira yardımı başvuruları için; İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne, diğer illerde ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurulacaktır.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Kira yardımı başvuru formu ve dilekçesi,
 • Adres teyit etmek için imzalı ve onaylı ikametgâh belgesi,
 • Tapu belgesi ve tapu kaydı,
 • Emlak vergi beyannamesi,
 • Mal sahibinin ödemiş olduğu fatura örneği,
 • Ziraat Bankası hesap numarası

Gerekmektedir.

Kira Yardımı Ücretleri Ne Kadardır?

Kira yardımı 2019 yılı itibariye ödeme güncellemesi yaşamıştır. En düşük fiyat 595 TL iken en yüksek meblağ 960 TL olmaktadır. Üç büyük şehir olan; Ankara, İstanbul ve İzmir’de kentsel dönüşüm işlemi için kiraya çıkacak mal sahiplerine bir kereye mahsus olarak 1.920 TL verilmektedir.

Kira Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kira yardımı dilekçesi verilmesi için altyapıdan önceki kısma bulunulan şehir yazılmalıdır.

……….. ALTYAPI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Aşağıda bilgileri bulunan ve ARAADNET yazılımında …………………. yapı kimlik  numaralı binamız 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında  Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmiş olup, Afet Riski Altındaki Alanların  Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 16. maddesine göre kira  yardımından faydalanmak istiyorum.Riskli binamı …./…./2019 tarihinde tahliye ettiğimi beyan eder, aksi durumun tespit  edilmesi halinde 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine  göre faiziyle geri ödeyeceğimi taahhüt ederim.Kira yardımından faydalanmam halinde 13.10.2012 tarihli ve 28440 sayılı Resmi  Gazetede Yayımlanan 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan  Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Karar uyarınca bankalardan faiz destekli kredi başvurusunda bulunmayacağımı taahhüt ederim. Kira yardımı başvurumun uygun bulunması halinde aşağıda belirttiğim hesap  numarama yatırılması hususunda;

Gereğini arz ederim.

……/…./2019

Adı Soyadı- İmza

İletişim Bilgileri

Adres:

Devlet Tarafından Sağlanan Kira Yardımı Nedir?

Bir diğer kira yardımı ise; Barınacak yeri olmayan bireylere devlet tarafından yer tahsil edilip, kalınan yerin kirasının ödenmesidir. Fakirlere kira yardımı olarak geçmektedir. İhtiyaç sahipleri kira yardımları için;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bağlı Müdürlüklerine,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığına,
 • Özel Vakıflar ve Derneklere,
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına,
 • Maddi Yardım Gönülleri Vakıflarına,
 • Belediye Başkanlıklarına

Başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 65 yaş ve üzerinde geliri olmayan bireylere fakirlik maaşı yanında kira yardımı da verilecektir. Kira yardımları verilirken belirleyici olan özellik yoksulluk seviyesidir. En düşük ödenen kira miktarı 595 TL iken bu limit şehirlere göre değişik göstererek 1.500 limitlerine çıkış göstermektedir. Başvuru merkezleri dışında kaymakamlık kira yardımı yapmaktadır. Bulunulan şehirdeki ve ilçedeki kaymakamlığa giderek belirtilen evraklar ulaştırılmalıdır. Başvuru eğer şartlara uyum sağlanılıyor ise olumlu sonuçlanacaktır.

Ayrıca KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır? sorusunun cevabına da bakabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı