Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Kıdem Tazminatı 2019 hesaplaması nasıl yapılır

Genel

17 Ocak 2019 Perşembe 14:47:02

Kıdem Tazminatı 2019 hesaplaması nasıl yapılır

Kıdem tazminatı ödemeleri işçiler tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Kimi zaman işçinin kendi isteği ile çıkması ile kimi zaman işçinin işten çıkarılması ile ödenen bu ücretin, hangi koşullarda temin edildiğini, nasıl hesaplandığını ve daha pek çok bilgiyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nedir? Yazımıza kıdem tazminatı nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Kıdem tazminatı belirli bir süre çalışıldıktan sonra, işine son verilmesi ya da emeklilik yüzünden işine son verilen kişiye, çalıştığı süre baz alınarak iş veren tarafından yapılan toplu ödemeye verilen isim.

Bu ödeme iş kanunu gereğince işçiye yapılmaktadır. İşçilerin ödeme alabilmesi için işçinin ölümü, sözleşme feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi isteği ile işini sonlandırmış olması gerekmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılmış olanlar bu ödemeden bazı şartların yerine getirilmediği takdirde faydalanamazlar. Bu durumlar daha detaylı olarak aşağıda anlatılmıştır.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılanlar İçin Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kendi isteği ile işten ayrılananlar için kıdem tazminatı şartları bulunmakta. Gelin bu şartları ve kıdem tazminatı ile ilgili diğer bilgileri birlikte inceleyelim.

 • İş yerinin ağır çalışma şartları yüzünden işçinin sağlığının bozulması.
 • İşçiye haber verilmeden şirket tarafından SGK giriş veya çıkışı yapılmış olması.
 • İşçinin hakkı olan yıllık izinlerini tam olarak kullanamaması.
 • İşçinin resmi tatil günlerinde çalıştığı halde ücret alamaması.
 • Gazeteciler için bir istisna söz konusudur. En az 5 yıl çalışmış olan gazeteciler istifa etseler dahi kıdem tazminatı alabilir.
 • Erkek işçiler askere gitmeleri için işten ayrılırlarsa kıdem tazminatından yararlanabilirler.
 • Mobbing’e uğrayan kişilerde, uğradıkları psikolojik taciz sebebiyle istifa ettilerse, kıdem tazminatı alabilirler. Bu kişiler ALO 170 hattına şikayette bulunabilir, gerekirse dava açabilirler. Mobbing’in kanıtlanması halinde bu kişiler manevi tazminat almaya da hak kazanırlar.
 • Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin aynı iş yerinde geçirdiği süre değil, işçinin çalıştığı süre boyunca aynı kişiye bağlı olup olmadığı dikkate alınır. Yani eğer siz bir iş yerinde toplam 3 yıl boyunca çalışmışsanız fakat bu süre içerisinde bağlı olduğunuz iş veren sürekli değiştiyse ve sonunda toplam 1 sene bile aynı kişiye bağlı çalışmadıysanız, tazminat alamamış olursunuz.
 • İşveren işçiyi düşük performansla çalıştığı için, hastalıklı olduğu için, hırsızlık yapması, çalışmaya sarhoş olarak gelmesi, cinsel tacizde bulunması gibi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı ve benzeri sebeplerle işten çıkarırsa bu durumlarda işçi işverenden tazminat talebinde bulunamaz.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Peki, kıdem tazminatı hesaplama 2019 nasıl yapılır? Kıdem tazminatı, işe başlanılan tarihten itibaren, her geçen yıl için, 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında ödenir. Bu ücret ödenirken yalnıza damga vergisi tazminattan kesilir.

Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

En yüksek devlet memurunun yıllık ödenecek olan en az emekli ikramiyesi baz alınarak yapılan hesaplamaya kıdem tazminatı 2019 tavan denir. Tavan ücreti 01.01.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında 5.434,42 TL olarak belirlenmiştir. 01.01.2019 ile 30.06.2019 tarihlerini kapsayan 1. dönem de ise bu ücret 5.001,76 TL olarak belirlenmişti. Ayrıca aşağıda geçmiş dönemlere ait tavan ücretleri yer almaktadır.

 • 07.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında 4.732,48 TL,
 • 01.2017 ile 30.06.2017 tarihleri arasında 4.426,16 TL,
 • 07.2016 ile 31.12.2016 tarihleri arasında 4.297,21 TL,
 • 01.2016 ile 30.06.2016 tarihleri arasında 4.092,53 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır konumuzu inceleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı