Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

İŞKUR’dan Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş

Nedir

17 Ocak 2019 Perşembe 01:03:40

İŞKUR’dan Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş

İŞKUR’un üniversiteden mezun olup iş bulamayanlara verdiği maaş işsiz vatandaşlarına umut kapısı olmuştur. İşsizliğin önemli bir sorun olarak görüldüğü ülkemizde, İŞKUR bu probleme çözüm olmak amacı ile yardımlarda bulunmaya devam ediyor.

Özellikle genç yaşlarda bulunan bireylerin iş sahibi olmaması hem bireylerin hem ülkenin geleceği açısından tehlikeli bir durum teşkil ediyor. Bizde bu yazımızda bu sorunun öneminin altını çizerek, üniversite mezunu işsizler ne yapmalı sorusuna cevap olmaya çalışacağız. Öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

İŞKUR Nedir? Ne Yapar?

Yazımıza önce bilmeyenler için İŞKUR’un kısaca ne olduğundan ne yaptığından bahsedelim. İşkur, Türkiye’de işsiz bireylerin iş bulmasına yardım eden, iş bulana kadar sigorta desteği, aylık maaş gibi ödemelerle finansal destek sağlayan kuruluşun adıdır. Eskiden İş ve İşçi Bulma adı ile faaliyet gösteren kurum, Türkiye’deki istihdamdan sorumludur diyebiliriz kısaca. Bu sebeple işsizliği önlemek, iş gücüne yönelik seminerler vermek, işsizlik konusunda araştırmalar ve analizler yapmak, meslek edinme kursları düzenlemek ve bu kurslara katılımı sağlamak, istihdam olanaklarını genişletmek, istihdam alanını kontrol etmek gibi temel amaçlar doğrultusunda projeler geliştirmektedir.

Üniversite Mezunu Bireylerin İşsizlik Maaşı Alabilmesi için Şartlar Nelerdir?  

Her üniversite mezunu kişi, işsiz olduğu zaman maaşa bağlanmıyor. Bunun için yerine getirilmesi gereken üniversite mezunu işsizlik maaşı şartları bulunuyor.

  • Çalışan işini kendi isteği ve kendi kusuru sebebiyle kayıp etmiş olmamalıdır.
  • Son üç yıl içerisinde 600 gün adına sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin çalıştığı işyeri kapandığı ya da iflas ettiği için işsiz kalanlar da bu işsizlik maaşından faydalanabilir.
  • 120 gün boyunca sürekli olarak çalışılmış ve sigorta pirimi ödenmiş olmalıdır.

İŞKUR’dan Üniversite Mezun İşsizlere Finansal Destekler

Işkur üniversite mezunlarına maaş vererek, ülkenin en büyük problemlerinden bir tanesine çözüm olmaktadır. İŞKUR, bu şekilde yaklaşık 500 bin kişiyi istihdam etmiştir. Bu amaç doğrultusunda günlük 50 TL maaş projesi başlatmıştır. Bu projeden faydalanabilmek için gerekli şartlar;

  • 15 yaşından büyük olmak,
  • İşsiz olmak,
  • İş veren kişi ile kan bağı sahibi olmamak,
  • İŞKUR’a kayıt yaptırmış olmak,
  • Başvurulan iş için belirtilmiş şartları eksiksiz yerine getirmek,
  • Başvurulan kurumn İŞKUR’a bağlı mesleki eğitim sertifikası olması.

Üniversite Mezunu İşsizlere İŞKUR Desteği Projesi

Bu şartların sağlanması üniversite mezunlarına is bulana kadar maaş desteği projesinden faydalanmak için yeterli görülüyor.

Bu proje kapsamında istihdamın artırılması, işsiz bireylerin iş bulması, ülkenin ekonomik gücünün artırılması sebeplerini gerçekleştirmek adına, girişimcilik programları ve mesleki eğitim kursları açılmaktadır. Bu programlar sayesinde vatandaşlar hem bir işi öğrenmiş oluyor, hem de bu işi öğrenirken 50 TL yevmiye alıyor. Böylece aynı zamanda işverene de yük olmaktan çıkıyor, tecrübe kazanıyor, çalışma ortamına uyum sağlamış oluyor. Bunlar olurken devlet ise sigorta pirimlerini ve bahsettiğimiz 50 TL’yi ödeme sorumluluğunu alıyor. İşveren cebinden para ödemek zorunda kalmıyor.

İŞKUR’un İşverenlere de Bir Müjdesi Var

İŞKUR, tasarladığı projelerle yalnızca işçileri düşünmüyor. İşçiler kadar işverenlerin de kazançlı çıkabilmesi için bir düzenleme yapılmış. Bu programlara katılan işsiz bireyler sayesinde işverenler, işbaşı eğitim programı ile çalıştıkları için program bittikten sonra ilk 3 ay içerisinde işe alınmaları koşulu ile, imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca sigorta piriminin ve maaşlarının belli bir kısmını ödemiyor. Böylece işsiz bireyler bu projeden faydalanırken, işverenlerde aynı zamanda faydalanmış oluyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı