Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

İŞKUR Engelli Memur Alımı

Eğitim

4 Ocak 2019 Cuma 14:33:49

Son Güncelleme: 04/01/2019 14:35:50

İŞKUR Engelli Memur Alımı

Engelli personel alımı için engelli çalıştırma yükümlülüğü olan işyerleri engelli personel almak zorundadır. Bu yükümlülük 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesine göre düzenlenmektedir

Engelli Çalıştırma Yükümlülüğü Nasıldır?
Kamu sektöründe zaten bir engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunmaktadır. Örneğin belediye engelli işçi alımı yapmaktadır. Özel sektör için ise bu yükümlülük şöyledir: Eğer işveren 50 kişiden fazla çalıştırıyorsa çalışan kişi sayısının %3’ü kadar engelli personel çalıştırmakla yükümlüdürler. Fakat aşağıdaki işyerlerinde engelli çalıştırılması yasaktır:

 • Sualtı çalışmalarında
 • Yeraltı çalışmalarında
 • Engellinin çalışamayacağı kurul raporuyla belirtilmiş olan işyerlerinde

Engelli kontenjanını hesaplarken kısmi süreli de hesaba katılır. Sadece özel güvenlik tarzı çalışanlar hesaba katılmaz. Tüm çalışanlar toplanınca %3’ü alınmaktadır. Örnek hesaplama aşağıdadır:

Tam süreli çalışan sayısı: 80

Kısmi süreli çalışan sayısı: 20 (x0,5)

80+10= 90, 90×0,03= 2,7 yani işveren yuvarlak hesapla 3 tane engelli çalıştırmak zorundadır.

Eğer birden fazla ilde işyeri olan bir işveren varsa her ildeki işyerindeki çalışan sayısına göre hesaplama yapılmaktadır. İşçi sayısı 50’nin altında olan işyerlerinde böyle bir yükümlülük bulunmamaktadır.

Genelde Engelli İş Alımı Yapılan Pozisyonlar:

 • İnsan Kaynakları
 • Hizmet Elemanı
 • Veri Giriş
 • Arşiv
 • Teknik Destek
 • Yönetici Asistanı
 • Çağrı Merkezi
 • Ofis Görevlisi
 • Santral Memuru
 • Satış Elemanı
 • Hasta Danışmanı
 • E-Ticaret
 • Müşteri Danışmanlığı
 • Öğretim Görevlisi

Gibi pozisyonlarda engelli eleman alımı çok yapılmaktadır.

Engelli Çalıştırmamanın Cezası Nedir?

Engelleme çalıştırma yükümlülüğü olduğu halde eğer bu yükümlülüğü yerine getirmezlerse bu işverenlere ceza uygulanır. Cezanın içeriği şöyledir: çalıştırılmayan her engelli başına ve çalıştırılmayan her ay başına ceza kesilmektedir. Ceza 2628 TL’dir. Ve hesaplanmasını göstermek için örnek şöyledir:

Çalıştırılması gerekirken çalıştırılmayan engelli sayısı: 2

Çalıştırılması gereken ay sayısı: 10

2 x 10 x 2628= 52.560 TL yaptırım cezası uygulanmaktadır.

Engelli İşe Alımı:

Engelli işçi alımı İŞKUR 2019’da de yapılmaktadır. Engelli memur alımın İŞKUR üzerinden yapılması zorunludur. İŞKUR engelli memur alımına da bazen aracı olmaktadır. Fakat engelli memurlar öncelikle E-KPSS’ye girmeli ve kuraya kayıt olmalıdır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi en altta bulunan maddede bulabilirsiniz. Eğer işverenin kendisi engelli işçiyi bulmuşsa ve bu işçinin gerekli sağlık raporları varsa işverenin bu durumu 15 gün içinde İŞKUR’a bildirmesi gerekmektedir. İş arayan engelli kişiler için engelli iş ilanları İŞKUR’da yayınlanmaktadır. İşveren engelli işçiye ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi ile 5 gün içinde İŞKUR’a bu talebi iletmelidir. Ve 30 gün içerisinde engelli işçi ihtiyacının kapatılması gerekmektedir.

İŞKUR engelli kişilere eğitim de vermektedir. Bu eğitimler meslek edinme ve geliştirmeyle alakalı olmaktadır. Eğitim almak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıt olması gerekmektedir. Böylece size uygun eğitimler hakkında bilgilendirmeler yapılacak ve güncel haberler size ulaştırılacaktır. İŞKUR sitesinde engel durumunu girmeyi unutmayınız. İsterseniz size yakın bir İŞKUR şubesine de başvurabilirsiniz. Sonrasında sizin için belirlenen bir danışmanız olacaktır. Bütün sorunlarınızı o danışmana iletebilirsiniz. Ayrıca bir işten ayrıldığınız zaman da İŞKUR’a müracaat edip gerek işsizlik maaşınız gerekse yeni bir iş bulma hakkında size yardımcı olacaktırlar. İşsizlik maaşınız çalıştığınız ücrete ve süreye göre değişmektedir.  Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız yine İŞKUR’a başvuru yapıp mesleki eğitimler ve girişimcilik eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

İşverenin Engelli Çalıştırma İşlemindeki Sorumlulukları:

 • İşçinin engellilik oranları %80 veya üzerindeyse sigorta primi Hazine tarafından ödenir.
 • Engelli işçinin tescili için süre çalışmaya başladıktan sonraki bir aydır.
 • Eğer işinde (İşverene bağlı) çalışırken engelli olan bir işçi mevcut ise engelli işçi alımında o işçiye öncelik tanınmalıdır.
 • Eğer işinden zorunlu nedenlerden dolayı ayrılan bir engelli işçi bir süre sonra tekrar aynı işyerinde çalışmayı istiyor ise ve boş yer var ise işveren o kişiyi hemen işe almakla yükümlüdür. Eğer boş yer yok ise yer boşalınca almalıdır. Fakat boş yer var ve işçiyi almıyor ise işveren talepte bulunan engelli işçiye 6 aylık maaşı tutarınca tazminat ödemelidir.

Engelli Memur Alımı:

Engelli memur alımı için engelli memur adayların kendilerine özel olarak yapılmakta olan E-KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. Kura yöntemiyle yerleşmek isteyen adayların kaydı her iki yılda bir alınıp bu kaydı yaptıran adayların ise her dört yılda bir içerisinde gerçekleştirilen engelli memur alımlarına başvuru şansı olur. Engelli kura çekimi ne zaman diye soranlar için E-KPSS kura 2019’un ilk dönem kaydı bitti fakat ikinci dönem kaydı sonra olacaktır ama tarih belirtilmemektedir. E-KPSS ve kura kayıtları ÖSYM aracılığıyla yapılmaktadır. ÖSYM sistemine üye olmak için bir ÖSYM bürosuna başvurabilirsiniz. Ya da E-Devlet üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. E-Devlet’te bulunan ÖSYM hizmetlerinde yapmak istediğiniz işlemi seçebilir, isterseniz tercihinizi isterseniz de başvurunuzu yapabilirsiniz. ÖSYM bürosuna gittiğiniz zaman görevli başvurunuzu yapmaktadır. Başvurunuzu yaptıktan sonra size ÖSYM sistemine giriş yapabilmeniz için gerekli şifreyi verecektir. Bu kurada kimler tercih yapabilir?

 • İlkokul – Ortaokul – İlköğretim Mezunları: Hizmetli vb. pozisyonlarda
 • Ortaöğretim Mezunları: Okudukları ortaöğretim bölümüne göre değişmektedir. Zabıt katibi, Kur’an kursu öğreticisi, müezzin, hemşire, veri hazırlama ve kontrol, teknisyen vb. pozisyonlarda çalışabilirler.
 • Önlisans Mezunları: Okudukları önlisans bölümüne göre değişmektedir. Sadece memur olarak da görev yapabilirler.
 • Lisans Mezunları: Okudukları lisans bölümüne göre değişmektedir.

Engelli memurların kadrolarına yerleştirilebilmeleri için E-KPSS ve kura sonuçları kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim

Yeni Haberler

Yukarı