Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

İş Görmezlik Parası 2019

Bilgi

16 Ocak 2019 Çarşamba 15:53:55

İş Görmezlik Parası 2019

Rapor parası olarak da adlandırılan İş Göremezlik Parası, SGK’ya bağlı olarak çalışan işçilerin ya da çalışanların başlarına gelen iş kazaları ya da sağlık sorunları sonucunda raporlu olup işe gidemedikleri süre için SGK tarafından yapılan ödemedir.

SGK, bu şekilde sigortalı çalışanların aylık kazancını da sigortalamış olur. Çalışanlar, işe gidemedikleri günlerde raporlu olmaları halinde herhangi bir maddi kayıp yaşamazlar. Bu da sigortalı işçi çalıştırmaya yönelik başka bir teşviktir. Elbette bu ödemeyi almanın bazı şartları bulunmaktadır. Yazının devamında rapor parasının hangi şartlarda ve nasıl ödendiğine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasının alınabilmesinin bazı şartları olduğunu belirtmiştik. Bunlardan biri, işverenin raporunu alıp işverene teslim etmesidir. İşverenin yapması gereken şey ise raporun teslim edilmesini takip eden 5 iş günü içinde bu raporu e-rapor sistemine girmektir. Buradan sonra SGK yetkilileri girilen raporun uygunluğunu incelemektedirler. Rapor süresi 3 günün altında olduğunda SGK tarafından bir ödeme yapılmamaktadır. Uygun bulunan raporlar SGK yetkilileri tarafından onaylanır ve o rapor için PTT’ye ödeme talimatı gönderilir. Rapor parasının nasıl alınacağını bildirmesi amacıyla bu işlemlerden sonra işçiye SMS ile bilgi verilerek kendisine yatırılan parayı alması sağlanır. Bunu da işçi PTT’ye giderek yapar.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası işlemlerinin başlatılabilmesi için rapor sahibinin raporu iş yerine teslim etmesi gerekmektedir. Rapor çalışılan kuruma ne kadar hızlı ulaşırsa, geri ödeme prosedürü o kadar hızlı uygulanır. İşveren, aldığı raporu en geç 5 gün içinde SGK’nın e-rapor sistemine girmekle yükümlüdür. Bu bildirimin ardından da SGK tarafındaki süreç başlar. SGK tarafından onaylandıktan sonra rapor parası en geç 15 gün içinde PTT’ye gönderilir. Eğer çalışanın SGK sisteminde kayıtlı banka hesabı varsa, ödeme PTT yerine bu banka hesabına gönderilir.

Rapor parasının ne zaman yatacağı ile ilgili artık yeterli bilgi mevcuttur. İş yerinde en çok 5 gün ve SGK tarafında da en çok 15 gün içinde işlemler tamamlanmaktadır. Bu da en çok 20 gün içinde rapor parasının ödenmiş olması gerektiği anlamına gelir. PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemesi, ödeme tarihinden itibaren 2 ay içinde çekilmelidir. Eğer yapılan ödemeye 2 ay boyunca dokunulmazsa ödeme SGK’ya iade edilir ve emanet hesaplara aktarılır.

Rapor Parası Sorgulama

SGK, rapor parası ödemelerini PTT şubelerine veya Ziraat Bankası’na yatırır. Yatırılan para, buradaki çalışan hesaplarından sorgulanabilmektedir.  Ancak ödeme hesaba yatmadan önce bankalardan sorgulama yapılması mümkün değildir. Bu durumda ancak e-devlet hesabına giriş yaparak rapor parası sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bu şekilde raporun SGK sitesine girilmesinden itibaren geçtiği tüm işlemleri görme imkanı vardır. E devlet şifresi bulunmaması halinde PTT’ye başvuru yapılarak e-devlet şifresi alınması tavsiye edilir. Birçok kurum ve hizmetten faydalanmak e-devlet sayesinde daha kolay olmaktadır.

Rapor Parası Hesaplama 2019

Raporlu bir çalışan, rapora istinaden ne kadar iş görmezlik ödemesi alacağını hesaplayabilir. Bunun için bazı parametrelerden yararlanmak gerekir. Örneğin raporlu gün sayısı, son 3 aylık toplam brüt ücret ve son 3 aylık toplam prim gün sayısının bilinmesi bu hesaplamanın yapılması için gereklidir.

  • Raporlu gün sayısı raporun kapsadığı iş göremezlik günlerini ifade eder. 3 günün altındaki raporlu günler için rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.
  • Son 3 aylık toplam brüt ücret günlük ödeme miktarının hesaplanabilmesi için gereklidir. 2019 yılında asgari ücretli bir çalışan, ayakta tedavi için günlük 45.10 TL, yatarak tedavilerde günlük 33.82 lira ödeme almaktadır. Yapılabilecek azami günlük ödeme ise bu ücretlerin 6.5 katı kadardır.
  • Son 3 aylık toplam prim gün sayısı rapor parasının hesaplanmasında gerekli bir parametredir. Son 1 yılda en az 90 gün prim yatıran çalışanlar rapor parasından faydalanabilirler.
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı