Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

İrlanda Gezilecek Yerler

Bilgi

22 Temmuz 2018 Pazar 14:44:29

Son Güncelleme: 22/07/2018 14:48:42

İrlanda Gezilecek Yerler

Bu yazımızda İrlanda’ya gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerin listesini paylaşacağım. İrlanda, mükemmel doğal güzelliklere ve aynı zamanda modern yapılara, tarihi binalara sahip bir yer. Olabildiğince ekonomik yollardan, en pratik şekilde nasıl gezebileceğinizi göstermeye çalışacağım.

İrlanda’da gezilecek yerlerin büyük bir kısmı başkent Dublin’de. Muhtemelen sizde Dublin’e gideceksinizdir. Dublin dışında gidilmesi gereken yerlere de zaten yine Dublin’den gitmek çok kolay.

1- Cliffs of Moher
İrlanda’nın yılda 1 milyon ziyaretçi alan meşhur uçurum kayalıkları. İrlanda’nın batısında 5 kilometre uzunluğunda ve Atlantik Okyanusunun 702 feet deniz yüksekliğinde konumlanmış bir yer. Galway isimli küçük şehir kasabasına bağlı ve buradan yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Bu muhteşem manzaralı yerden; Aran Adası, Galway sahilleri, Maum Turk dağları ve tabii ki Atlantik Okyanusunun uçsuz bucaksız büyüklüğü çıplak gözle görülebiliyor. Eğer şanslıysanız, hava açık olursa muhteşem bir manzara sizi karşılar. Benim şansıma hava çok güzeldi ve gerçekten çok güzel fotoğraflar çektim. Dublin’den yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğundan sonra Galway’e ulaşıyorsunuz oradan yine 1 saat kadar süren yolculukla Cliffs of Moher’e. Turistlik olarak gidecek kişiler için 50 Euro karşılığında şehir merkezinden kalkan tur otobüsleriyle gidebilirsiniz. Ancak Randevu alıp yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Şehir merkezinde bulunan Paddy Wagon Tours ofislerini ziyaret ederek yada internetten bilet alabilirsiniz. Öğrenciler için ise, yine büyük ihtimalle okulunuz buraya tur düzenler, onlarla katılmanızı tavsiye ederim daha uyguna geliyor. Ayrıca Galway şehri küçük bir sahil kasabası. Hediyelik eşya alabilirsiniz ve Fish and Chips’i meşhur yemenizi tavsiye ederim.

2- Glendalough, Co. Wicklow
İrlanda’nın en önemli manastırlarından biri. St. Kevin tarafından 6.yüzyılda kurulmuş ve Monastic City olarak bilinen adıyla kurulmuştur. Senede binlerce kişi tarafından ziyaret edilen bu manastırda; zengin tarihi, yaban hayatı ve arkeolojik buluntuları görebilirsiniz. Buraya gelip, manastırı ziyaret ettikten sonra çevresinde ki alanlar da boş vaktinizi geçirip, piknik yapabilirsiniz. Her gün saat 9.30 ile 5 arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Tek girişlik ücreti; 3 Euro grup halinde giriş ücreti; 2 Euro olarak belirlenmiş. Öğrenciler için ise; 1 Euro giriş ücreti bulunuyor. Buraya gitmek için Dublin’den otobüsle Wiclowa gitmeniz gerekiyor. İlgilinizi çekiyor ise ziyaret edebilirsiniz. Onun haricinde açıkçası ben ilgimi çeken bir şey bulamadım.

3- Giant’s Causeway(Devler Kaldırımı)
Giant’s Causeway İrlanda’nın kuzeydoğusunda yani Kuzey İrlanda topraklarında yer alan sarp kayalıklardan oluşuyor. Rivayete göre devler tarafından tasarlanmış gibi görünen bir doğal kaya oluşumudur. Aslında, 60 milyon yıl önce volkanik bir patlama ile ortaya çıkmıştır. 37.000’den fazla altıgen biçimli bazalt sütunlu petek oluşumu, zamanla şekillenerek ortaya ilginç bir görüntü ortaya çıkarmış. Kayalıklara inen patika yollar fotoğraf çekmek için güzel bir yerdir. Aynı zamanda merdiven yollardan aşağı inerek deniz seviyesine ulaşabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz ziyaret edilebilir, onun dışında ilginç bir durum yok. 60 Euro karşılığında tura katılarak buraya ulaşabilirsiniz.

4- Dublin
Dublin’i dördüncü sırada yazmam sizleri aldatmasın, belli bir sıraya göre yazmadım. Eğer kısa süreliğine İrlanda’ya gidiyorsanız en az 2 gününüzü başkent Dubline ayırmalısınız. Dublin’e ilk gittiğinizde havasından dolayı sevmeyeceğinize hatta bir an önce gitmek isteyeceğinize eminim. Ancak, bir kaç saatinizi ayırıp sokaklarında dolaştığınızda, yerel halkla eğlencelere katıldığınızda, sokakta herkesin birbirine saygısını gördüğünüzde, hiç dönmek istemeyeceksiniz. Dublin, zaman isteyen bir şehir. Şehri ortadan geçen uzun bir nehir ikiye ayırıyor. Klasik Avrupa şehirleri gibi hemen hemen her şey şehir merkezide toplanmış vaziyette. Büyük bir metropol değil. Fakat kiralar çok yüksek hatta Avrupa’nın en yüksek kiralarının ödendiği yer burası. Yaşam pahalı. Dublin’de gezmeniz gereken çok yer var Dublin’de gezmeniz gereken yerler yazımdan ulaşabilirsiniz.

5- Belfast
Kuzey İrlanda’nın başkenti. Belfast’ı Dublin gibi ayrı bir yazıda ele alacağım. Fakat kısa bir bilgi vermem gerekiyor. Dublin’den sonra Belfast’ı gezmeniz gerekiyor. Belfast’ı gezmek için 1 gün ayırmanız yeterli. Küçük bir şehir merkezi, yaklaşık 300 bin kişi var. Belfast, İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti için önemli bir tarihe sahip. İki kültüründe izlerini barındırıyor üzerinde. Bu izler mecazi anlamda değili, çünkü günümüzde hala Belfast’ın bazı kesimlerinde evler birbirinden duvarla ve tel örgüyle ayrılmış vaziyette. Duvarlarda mermi izleri, boyalar vb. şeyler görmek mümkün. Zaten hala ufak çaplıda olsa bir iç kargaşa var bunu hissedebiliyorsunuz. Gerçekten farklı bir his, aynı toprağı paylaşan iki ülke, geçmişte birlikte yaşarken ayırıyorlar ve şimdi aralarında duvar var. Ayrıca, şehrin en çok turist alan yeri 2012’de yapılan Titanic’in hikayesini görsel şovlarla anlatan büyük bir merkez. Dublin’den yaklaşık 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sınır kontrolu yok. Gidilip görülmesi gereken bir yer.

6- Cork
İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehri ve adanın üçüncü en kalabalık şehri. Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehir. Cork limanı, Dünya’nın en geniş doğal limanıdır. Şehrin en ünlü ve ziyaret alan yeri Shandon kilisesi. Kentin sembol binasıdır burası. Gezmeniz tercih meselesidir. İrlanda’nın en büyük ikinci şehri diye gezdim ben, fakat pek bir şey yok. Sizde sırf o niyetle günü birlik gezebilirsiniz. Dublin’den yaklaşık 2.5 saat. Tur fiyatları 50-55 euro arası değer mi bence değmez fakat karar sizin. Okullarda tur düzenliyor fakat ben okulla gitmediğim için tam olarak ne kadara götürdüklerini bilmiyorum.

7- Powerscourt House and Gardens
Fotoğraf çektirmek isteyen kişiler için uygun bir yer. İlgi çekici tarihi inceleyebilir ve Sugarloaf Dağları’nın güzel manzarasını fotoğraflayabilirsiniz. Şu anda Slazenger ailesinin sahibi olduğu evin özenle hazırlanmış 47 dönümlük arazisi bulunur. Gül ve Mutfak bahçelerini gezebilir, İtalyan bahçelerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 200’den fazla çeşit çiçek ve ağaç bulunur. Burası 150 yıllık bir emeğin sonucu ortaya çıkmış. Aile herşeyi muazzam bir uyum içinde hazırlamış. 8 – 7 Euro arası giriş ücreti var.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı