Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Instagram’da Uzun Fotoğraflar Paylaşmak

Genel

24 Temmuz 2018 Salı 15:34:27

Son Güncelleme: 24/07/2018 15:35:38

Instagram’da Uzun Fotoğraflar Paylaşmak

Yayınlandığı günden bu yana en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram dünya üzerine milyonlarca kullanıcıya sahip. Her gün yaklaşık olarak 1.2 milyar fotoğrafın paylaşıldığı Instagram’da sadece kare fotoğraflar yayınlanabiliyordu.

Fotoğrafları kesmek ve düzenlemek için yardımcı programlar
Instagram’da bir fotoğraf paylaşmadan önce kesme ve filtreleme işlemlerinden geçirmek gerekiyor. Eğer fotoğrafı direkt olarak Instagram’a atarsanız fotoğrafın veya videonun büyük bir bölümünü kesmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunu ortadan kaldırmak için InstaSquare Maker gibi birçok uygulama yayınlandı. Bu uygulamaların ana mantığına bakacak olursak; öncelikle fotoğrafı zoom out yaparak tamamının görülmesini sağlıyor. Kalan alanları ise sabit bir renkle doldurarak bir bütünlük sağlıyor. Bu sayede Instagram’a fotoğraflarınızı herhangi bir kesme işleminden geçirmeden yükleyebiliyorsunuz. Fakat bu zahmetli iş günlük paylaşılan fotoğraf ve video sayısında büyük düşüşlere neden oluyordu.

Artık dikdörtgen fotoğraflar ve videolar yüklenebiliyor
En başından beri böyle bir özelliğin olması gerekirken akış şemasının düzenini korumak amacıyla Instagram yönetimi kare fotoğraflarla devam etmek istiyordu. Fakat giderek azalan paylaşımlar ve artan reklam paylaşımları nedeniyle kullanıcı sadakatinde de gözle görülür derecede düşüşler yaşandı. Bu düşüşlerin önüne geçmek ve insanlara çok daha kolay bir arayüz sunmak amacıyla Instagram artık fotoğraflarınızın orijinal halini bozmadan yüklemeler yapmanıza izin veriyor. Bu sayede sadece filtreleme işlemleri yaparak çok daha kısa bir süre içerisinde fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

Bu özelliğin gelmesiyle birlikte özellikle paylaşılan video sayısında da çok büyük artışlar bekleniyor. Vine’ın tahtı sallanır mı bilinmez ama artık insanlar tek bir platform üzerinden devam etmeyi tercih ediyor.

Yeni filtreleme seçenekleri
Fotoğrafları daha iyi bir şekilde sunabilmek adına Instagram yeni filtreleme seçeneklerini de bünyesine kattı. Bu filtreler sayesinde ışık tonlarını ayarlayarak çok daha güzel görseller elde edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı