Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Hipopotam Nedir? Su Aygırı Hakkında Bilgiler

Nedir

28 Ocak 2019 Pazartesi 14:09:49

Hipopotam Nedir? Su Aygırı Hakkında Bilgiler

Su aygırları, bugün yalnızca belgesellerde görebileceğimiz, oldukça ilgi çekici hayvanlardan biridir. Hipopotam olarak da bilinen bu hayvanlara dair pek çok ilginç bilgi bulunmamaktadır.

Hayvanlar âleminin ilginç üyelerinden olan hipopotamların neler yediği, nerelerde yaşadığı ve hangi özelliklere sahip olduğu çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Hipopotam, su aygırının yanında “Nil aygırı” olarak da bilinebilmektedir. Ancak en yaygın kullanımı su aygırıdır. Nil aygırı ismi, yaşadığı yer olan Nil Nehrinden gelmektedir.

Hipopotamın Büyüklüğü Ne Kadardır?

Su aygırlarına dair en çok bilinen özellik, oldukça büyük hayvanlar olmasıdır. Ebatları itibariyle fillerle boy ölçüşen su aygırları, bu görünümleri ile başlarda ürkütücü olabilmektedir. Ancak su aygırı dişleri itibariyle yırtıcı olmaya müsait bir hayvan değildir.

Su aygırlarının anatomisi, aynı familyadaki pek çok hayvandan farklıdır. Geniş ve büyük bir kafa yapısına sahip olan hipopotamlarda bu kafanın ağırlığı yaklaşık olarak 400-450 kilogramdır. Su aygırı ağzını ne kadar açar sorusunun cevabı, bu kafa büyüklüğü ile bağlantılı olarak 1 metreyi bulmaktadır.

Su aygırları yalnızca kafa yapısıyla değil, vücut olarak da oldukça büyüktür. Bu nedenle su aygırlarında toplam kütle 4,5 tona kadar değişebilmektedir. Su aygırı yavrusu için bu rakam, 1 tona kadar inebilmektedir. Bu özelliği ile su aygırları dünyanın en büyük 3 kara hayvanı arasında gösterilmektedir. Su aygırları dışında bu listede filler ve gergedanlar bulunmaktadır.

Bu kadar ağır bir hayvanın yüksekliği de oldukça büyüktür. Ortalama bir su aygırının boyu 4,5 metreye ulaşabilmektedir. Bu ebatlar, su aygırlarının heybetli görünümünü kanıtlamaktadır. Ancak su aygırları bu görünümü kullanarak saldırgan ve yırtıcı bir tutum sergilememektedir.

Hipopotam Nerelerde Bulunur?

Su aygırları, adını da aldığı Nil nehri ve çevresinden yaşamaktadır. Yaşam alanı bakımından ihtiyaç duyulan tüm özellikleri sağlayan Nil Nehri, Kap Bölgesi de dâhil olmak üzere birçok su aygırına ev sahipliği yapmaktadır.

Su aygırları, Nil Nehri dışında Afrika’nın pek çok bölgesinde de yaşayabilmektedir. Su aygırlarının yaşaması için önemli olan özellik suyun sıcaklığıdır. Otlak bölgelerde ve kıyıya yakın yerlerde yaşayan su aygırları, suyun çok soğuk olmadığı pek çok yerde hayatlarına devam edebilmektedir.

Hipopotamın En Bilinen Özellikleri Nelerdir?

Hipopotamlar, büyük görünümlerinin aksine otçul olarak beslenmektedir. Yaşadığı otlak araziden beslenen hayvanlar, nadiren et ürünü tüketmektedir.

Ancak bu, hipopotamlar insanlar ve diğer canlılar için bir tehlike arz etmiyor demek değildir. Su aygırları, insanlar için tehlikeli bir hayvandır. Her yıl, birçok bölgede hipopotam saldırısı sonucunda insanlar hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle insanlar, hipopotamların yaygın olarak bulunduğu yerlerden uzak durmalı ve mümkün olduğunca iletişimden kaçınmalıdır.

Bunun dışında hipopotamlar grup halinde yaşayama müsait hayvanlardır. 15- 20 kişilik gruplar halinde yaşayan hipopotamlar, aynı zamanda suyun altında 10 dakikaya kadar nefessiz kalabilmektedir.

Bu su aygırı özellikleri, su aygırlarının yaşamına dair gerekli bilgileri sağlamaktadır.

Hipopotam Nasıl Beslenir?

Hipopotamlar, otçul olarak beslenen hayvanlardır. Gün içinde sıklıkla besin alan hayvanların, bir gün içerisindeki toplam besini yaklaşık 50 kilogramı bulabilmektedir. Su aygırlarının en çok beslendiği zaman aralığı gecedir. Ancak bunun dışındaki zamanlarda da avlanabilmektedir.

Su aygırlarının ortalama yaşam süresi 40 yıldır. Ancak bu süre, hipopotamların beslenme kalitesine ve yaşam standartlarına göre uzayabilmektedir. Örneğin en uzun yaşayan hipopotam, Nil Nehri kıyısında 53 yaşına kadar yaşamıştır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı