Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Hamilelerin Yememesi Gereken Besinler

Gebelik - Anne - Çocuk

19 Temmuz 2018 Perşembe 15:27:00

Hamilelerin Yememesi Gereken Besinler

Hamilelikte neredeyse her şeye çok dikkat edilmeli, yep yeni bir hayat düzenine başalnması gerekmektedir . Dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemliside gebelikte beslenme çünkü yenilen ve içilen besinler doğrudan anne karnındaki bebeği etkiler .

Hamilelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken yemek yeme kültürü. Yeni bir hayata girdiğiniz bu zamanlarda herşeyinize dikkat etmek zorundasınız. Bunların başında günlük en çok yaptığım iş olan yemek yeme alışkanlıklarımız. Beslenme şekliniz bebeği doğrudan etkileyen en büyük etkenlerden biridir.

Kafeinli ve Asitli içecekler ; İçerisinde kafein bulunan içecekler (kahve , kola , çay vb.) fazla miktarda tüketildiği zaman erken doğum riskine sebep olabilir. Ayrıca fazla çay tüketimi gebe kadında demir eksikliğide yapabilir.

Az Pişmiş ya da Çiğ Et ; Az pişmiş çiğ ette toksoplazma ve salmonella gibi parazit riski vardır. Bu parazitleri ancak pişirerek öldürebiliriz.Toksoplazma düşüğe ve doğum kusurlarına yol açabilir. Et , tavuk , balık gibi yiyecekler çok iyi pişirilip yenmesi gerekir .

Patörize edilmemiş ya da küflü peynir ; Pastorize edilmemiş ve ya küflü sütten yapılan peynirler hamiller için sakıncalıdır. Bu peynirlerde listeria adı verilen bakteriler bulunur buda erken doğum riskini ve doğum kusurlarını artırır.

Salam , Sosis , Sucuk ,Pastırma ; Bu ürünlerin hazırlanma aşamasında içine katılan nitrit-nitrat katkı maddeleri kansorejendir hem anne için hemde anne karnındaki bebek için zararlıdır.Şayet aşerme durumunda bu ürünler çok iyi piştiği taktirde tüketilebilir.

Deniz ürünleri ; Köpek balığı , kılıç balığı ,istridye , midye ve dip balıkları yüksek miktarda civa içerdiği için uzak durulması gerekir. Yüksek miktarda civa ağır metal bebeğin sinir sistemine büyük ölçüde zarar vereceğinden hamilelerin tüketmemesi gerekir. Ayrıca sushi, karides gibi az pişmiş deniz ürünleride yenmemelidir. Bu yiyecekler samonella , campylobacter bakterileri taşımaktadır bebek için oldukça zararlıdır.

Bitki Çayları ; Bazı bitki çayları örneğin Aloe vera, fesleğen, kekik, adaçayı, sedef otu , rezene ,sinameki , pelin otu hamilelik döneminde rahim kasılamalarını başalatabilir bu sebeple uzmanlara danışmadan tüketilmemelidir.

Fazlasıyla Şeker İçeren Gıdalar ; Pasta , reçel , marmalat gibi aşırı şeker içeren pastane ürünlerinden uzak durmak gerekir bunlar bebek için oldukça zararlıdır ayrıca paketlenmiş hazır gıdalarda kesinlikle tüketilmemelidir.

Alkol Kullanımı ; Hamilelik dönemi boyunca kesinlikle alkol kullanılmamalıdır .Alkol kullanımı bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler ayrıca kadınlarda vücuttaki çinko ve B6 vitaminlerini azaltır

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gebelik - Anne - Çocuk

Yeni Haberler

Yukarı