Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Fazla Mesai Hesaplama

Bilgi

25 Ocak 2019 Cuma 15:31:50

Fazla Mesai Hesaplama

Fazla mesai hesaplama, hemen hemen her çalışanın en çok sorduğu sorulardan biridir. Ülkemizde faaliyet gösteren pek çok çalışan, fazla mesainin takibini yapmadığı için mağdur olabilmektedir.

Bu nedenle, vatandaşların fazla mesaiye dair bilgi sahibi olması ve bu fazla mesai hesaplamasını nasıl yapacağını çok iyi bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Ancak bunun için vatandaşların mevcut çalışma şekillerinde dair bilgilere eksiksiz bir şekilde sahip olması gerekmektedir. Çalışma saatlerini ve yoğunluğunu yasal karşılığıyla bilmeyen vatandaşlar, fazla mesai hesaplamasında yanılabilmektedir. Bu bilgilerin temininden sonra fazla mesai hesaplaması kolayca yapılabilmektedir.

Fazla Mesai Nedir?

Fazla mesai tanımı, yasal haftalık çalışma süresini aşan vatandaşlar için kullanılmaktadır. Normal şartlar altında her çalışan, çalıştığı her saat için belirli bir ücret almaktadır. Ancak, belirlenen çalışma saatinden fazla bir mesai gösteren çalışanlar, bu saatler için de ücret alır.

Fazla mesaiye dair ödenmesi gereken ücretler ve bu saatlerin hesaplanması, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmektedir. Aksi takdirde, işverenler çalışanları mağdur edebilmektedir. Bu düzenlemeler, güncel olarak hem çalışanlar hem de işverenler tarafından takip edilmeli ve usulüne uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Yazımızın devamında, fazla mesai düzenlemesine dair tüm hesaplama yöntemleri ve ödeme bilgileri yer alacaktır. Çalışanların ve işverenlerin bu bilgileri hassasiyetle takip etmesi oldukça yararlı olacaktır.

İş Kanunu’na Göre Fazla Mesai

İş Kanunu, çalışma hayatının içerisinde bulunan vatandaşların sahip olduğu hakları ve yükümlülükleri belirleyen bir kanundur. Bu kanun gereğince, her çalışana ödenmesi gereken fazla mesai ücreti belirlidir.

Fazla mesai veya fazla çalışma adıyla İş Kanunu’nda kendine yer bulan 4857 sayılı 41. madde, aynı zamanda çalışmaya devam etme zorunluluklarını da belirlemektedir. Aynı düzenleme 42. ve 43. maddelerde de devam etmektedir.

Bu maddelere göre, işçilere ödenmesi gereken fazla mesai ücreti, çalışma başlatılırken imzalanan iş sözleşmesinde belirlenmelidir. Belirlenen bu ücret, anlaşma sona erene kadar gerçekleşen her fazla mesaide uygulanmak zorundadır. Ayrıca iş sözleşmesinde belirlenen toplam maaş, yasal haftalık çalışma süresi için belirlenen maaştır.

Fazla Çalışma Süreleri Nasıl Hesaplanır?

İş Kanunu’nda yer alan maddelerde belirtildiği üzere, bir iş yerinde yer alan çalışma saati en fazla 45 saati olabilmektedir. Bunun dışında çalışılan her bir saat fazla mesai kapsamına girmektedir. Ancak sözleşmede standart çalışma saatinin saha az belirtilmesi durumunda fazla mesai çok daha erken başlayabilmektedir. Bu durum, tamamen işe başlanma anında belirtilen çalışma saatleri ile ilişkilidir.

İş Mahkemesi fazla mesai hesaplamasına göre işverenler, 45 saatin üzerinde çalışan her işçinin saatlik ücretinin %50 zamlısını ödemek zorundadır. Bu hesap doğrultusunda, her çalışan fazladan çalıştığı saatlere karşılık gelen ödeme miktarını hesaplayabilmektedir. Fazla mesai hesaplama 2019, çalışanların herhangi bir mağduriyeti kısa sürede fark edebilmesini sağlamaktadır.

Kimlerin Fazla Çalışma Hakkı Yoktur?

Her işçi fazla mesai yapmak zorunda değildir. Sözleşmede fazla mesai yapmayacağını belirten kişiler, çalışma hayatları boyunca haftalık 45 saatten fazla çalışmamaktadır. Aynı şekilde fazla mesai yapma hakkı olmayan kişiler sırasıyla:

  • 18 yaşını doldurmayanlar
  • Hamile, yeni doğum yapan veya emziren çalışanlar
  • Kısmi süreli çalışan işçiler
  • Sağlık problemi olmadığını belgeleyen çalışanlar

Fazla mesai ücreti, bu kişilerle imzalanan anlaşma doğrultusunda ödenmemektedir. Ancak resmi tatil hesaplaması gibi tatil mesaisi hesaplamaları, her çalışan için ortaktır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı