Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Ev Alırken Yapılan Masraflar

Bilgi

19 Temmuz 2018 Perşembe 19:21:34

Ev Alırken Yapılan Masraflar

Ev sahibi olmaya karar verdiniz. Peki Ev alırken yapılan masraflar konusunda her hangi bir bilginiz var mı? Sadece ev bedeli ile her şeyin bittiğini sanmayın. Karşınıza çıkacak bazı masraflar bulunmakta.

Tapu harcı masrafı
Dairenizi alım ya da satım işlemlerinde tapu harcı önemek zorundasınız. Harcı ödeme yükümlü kimse evi alan ya da satan yükümlüdür. Pratik olarak tapu harcını ödeyen kişi evi alan öder. Ancak uygulama kısmında satıcıda ödemesi gerekmekte. Kısaca alıcıda satıcıda eşit oranlarda tapu harcı öder. Ancak uygulamada bu harcın hepsini alıcı ödemektedir.

Kredi için yapılan masraflar
Dairenizin ödemesinde yeterli derecede nakit paranız yok ise bankalardan kredi çekilerek ödeme tamamlanır. Ancak kredi çekim esnasında karşınıza çıkacak olan kredi masrafları arasında sigorta, ekspertiz, komisyon, dosya masrafları gibi giderler çıkabilir.

Emlakçı komisyonu
Ev ararken en büyük yardımcınızdan birde emlakçılardır. Eğer evinizi emlakçı kanalı ile aldığınızda bunun karşılığında bir hizmet bedeli yani emlakçı komisyonu verilmesi gerekir. Bu oran alıcıdan ve satıcıdan yüzde 2 + KDV’dir. Ancak pazarlık yapılarak bu oran düşülebilir.

Emlak vergisi tutarı
Ev alacakların bir masraf tutarı da emlak vergisidir. Evinizi aldıktan bir sene sonra bağlı olduğunuz belediyeye emlak vergisi ödemek zorundasınız. Ödeyeceğiniz emlak vergisi tutarı bulunduğunuz bölgenin büyükşehir sınırlarında olup olmadığına göre değişmektedir.

Değer artışı masrafı
Aldığınız konut yatırım amaçlı almış olabilirsiniz. Eğer 5 yıl içinde satmak isterseniz değer artış kazancı vergisi ödemek zorundasınız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı