Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Erken Emeklilik 2019 Erken Emekli olabilmek için ne yapmak gerekir

Bilgi

20 Ocak 2019 Pazar 17:05:58

Erken Emeklilik 2019 Erken Emekli olabilmek için ne yapmak gerekir

Erkenden emekli olma her vatandaşın isteğidir şüphesiz. Fakat erken emekli olabilmek için yapılması gerekenler ve sağlanması gereken bazı koşullar var. Peki erken emekli olabilmek için ne yapmak gerekir?

Erken emekli olabilmek için ne yapmak gerekir? Kaç yaşında emekli olunur? gibi ve daha pek çok soruların yanıtını yazımızda bir araya getirmeye çalıştık. Bu konuda bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.
Erken Emekli Olabilmek için Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?
Bilindiği üzere, herkes erkenden emekli olamıyor.  Yerine getirilmesi gereken erken emeklilik şartları 2019 bulunuyor. Bu şartlardan bir tanesi sigortalı çalışan kişilerin belirli miktarlarda pirim ödemesi yapılması gerektiğidir. Başvuruda bulunan kişilerin ödemelerini eksiksiz olarak yapmış olmalar ve hizmet sürelerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Normal emeklilik için prim ödeme işlemi dışında gerekli görülmüş yaş sınırının doldurulması gerekir.

Burada pek de hoşunuza gitmeyecek bir durum olarak karşınıza erken emeklilik yasası son dakika gelişmelerinden öğrendiğimiz üzere, yüzde 5 oranında maaş kesintisi çıkabilir.

Erken emekli olabilmeniz için 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olma şartı da öne sürülüyor.

Bu şartların yerine getirilmesi, erken emeklilik başvurusu için uygun ortamın oluşması anlamına gelir.

Kadınlara Doğum Borçlanma ile Verilen Erken Emeklilik Müjdesi

Kadınlara erken emeklilik 2019 müjdesi ise doğum borçlanması ile mümkün hale getiriliyor. Bu fırsattan faydalanmak için ise SGK üzerinden taleplerini iletmek yeterli. Fakat pek çok insan bu konuda nereye başvuru yapacağını bilmiyor. Başvurular, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine, dilekçe yazılarak doğum borçlanması fırsatından faydalanabilirler. Dilekçelerin konuyu net belirten, kısa ve öz bir dille yazılmış olması önemli detaylardandır. Dilekçe örneklerini internette bulabilirsiniz.

Kimler Doğum Borçlanma ile Erken Emekli Olabilir?

Bu bağlamda,

  • Kadın sigortalılar,
  • Kanunda yer alan ifade ile kendi nam ve hesabına bağımsız çalışarak sigortalı sayılan kadınlar,
  • Kamu görevi kapsamında sigortalı sayılan kadın sigortalılar.

Erken emeklilik onaylandı yazısının görülebilmesi için, sigortalı olunduğunun tescil edilmiş olması ve pirim bildirilmiş olması gerekir. Buna ilaveten, doğumdan önce çalışmaya başlamış olması ve sigortalık şartını sağlamış olması, doğumdan sonra adına pirim ödemesi yapılmamış olması ve son olarak borçlanacağı süre içerisinde doğmuş çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.

Kadın sigortalılar toplamda en fazla 6 yıla tekabül eden, en fazla üç defa olmak üzere, 2 yıllık sürelerde borçlanabilir.

Doğum borçlanması yapılacak süre içerisinde çocuğun vefat etmesi halinde, vefat süresine kadar geçmiş sürede borçlanılabilir.

Yapılacak bütün işlemlerde sigorta türünüze dikkat etmeniz önemli bir noktadır.

Erken Emeklilikte Kademe Eklemesi

Önce SSK’lı olan daha sonra memur olan bir kişi SSK’lı emekli olacaksa, erken yaşta emekli olması söz konusudur. Bunun için hizmet birleştirilmesi dilekçesi ile başvuru yapılmalıdır böylece SSK’lı çalışmaları hizmet sürelerine derece ve kademe olarak eklenmiş olur. Yani böylece kişilerin SSK’lı olarak çalıştıkları süreler kayıp olmamış olur. Bu işleme kademe eklemesi adı verilir. Kademe eklemesi yapmak için ne kadar erken birleştirme işlemi yapılırsa, kişi adına o kadar iyi olacaktır. Erken yapılan birleştirmelerde daha yüksek maaş alma imkanı doğacaktır.

Erken Emeklilikte Yaş Problemi

Tüm bu söylediklerimize ilaveten, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletilen talepler doğrultusunda, yaş probleminin de ortadan kaldırılması için işlemler yapılmaya başlandı. Henüz yeni ve resmi bir açıklama yapılmamasına karşın, Bakanlık bu konunun gündemde olduğunu belirterek, yaş sorununun çözüleceği konusunda sinyalleri verdi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı