Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Enfeksiyon Nedir! Enfeksiyon’dan Nasıl Korunulur!

Nedir

9 Ocak 2019 Çarşamba 02:15:47

Son Güncelleme: 09/01/2019 02:16:32

Enfeksiyon Nedir! Enfeksiyon’dan Nasıl Korunulur!

 Enfeksiyon ve Korunma

Vücudumuz mükemmel savunma sistemleri ile silahlanmıştır.Mikropların bu savunma sistemlerini aşıp içeri girmesi hiçde kolay değildir.Eğer savunma sistemleri iyi çalışırsa,mikropların vücuda hakim olmasına kolay kolay izin vermezler.Bu noktada,cinsel temas ile geçen hastalıkları bir kenara ayırmalıyız.Bel soğukluğu,frengi gibi hastalıklar en sağlam vücutlara’da girerler.

Bu maksatla insanlar,asırlardan beri bazı temizlik tedbirlerini ortaya koymuşlardır.Büyük şehirlerde,kalabalık halinde yaşadığımız için mikrop yayılmasına karşı gerek tek tek,gerek topluluk halinde yapmamız gereken pekçok şey vardır.

Temizlik

Sağlık,vücudun,ellerin ve gıdaların temizliği ile doğrudan doğruya alakalıdır.Sabunun,hayatımızdaki önemi büyüktür.Vücudumuzun,iki önemli giriş kapısı olan ağız ve burun,mikropların giriş yaptığı iki önemli noktadır.Ellerimizi yıkamadan,lüzumsuz yere ağzımıza ve burnumuza dokunmamalıyız.Bu,tırnak yemek ve burun karıştırmak gibi estetik açıdan mahsurları olduğu kadar sağlık açısından da iyi değildir.

Mide,yaptığı salgılamalar vasıtası ile mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.Eğer,yemek yemeden herhangi bir içecek tüketilir ise ,özellikle soğuk içecekler alındığı zaman,mide daha salgısını yapamadan mikroplar girer ve bağırsağa geçiş yaparlar.Su,kaynatılarak içilir ise mikrop alımı önlenebilir.Esasen pişmiş gıda,her ne olursa olsun,prensip bakımından daha emniyetlidir.

Öksürmek ve Aksırmak

Topluluk içinde insanların yüzüne doğru,öksürmek aksırmak yanlış bir iştir,bunu hepimiz aslında biliriz.Hiç olmazsa elini yada mendilini ağzına kapayabilmek,bir nezaket değil hakiki bir sağlık kaidesidir.

Mendil

Yüzyıllardır insanın sağlık ver temizliği için kullandığı bir araçtır.Burun silmek için icad edilen mendili,hala kullanmayan insanların olduğunu düşünerek ,mühim bir icad olduğunu kabul etmek lazımdır.Bu gün için mesele başkadır.Birçok kişi artık bezden yapılan mendilleri mikrop saçma makinesi olarak görmektedir.Artık mendil bir defa nezle için kullanıldıysa atılacak bir madde olarak kabul ediliyor.Bu bez mendillerin yerini son zamanlarda kullan at olarak kabul edilen kağıt mendiller almıştır.

Öpüşme

Öpüşme esnasında,bir kişide mikrop varsa,diğer kişi yüzüne aksırılan’dan daha fazla mikrop alıyor demektir.Büyükler buna direnç gösterebilir,fakat çocuklar bundan farklıdır.Artık toplumumuz,çocukları öpmenin, aslında onları tehlikeye atmak olduğunu ve bunun çok yanlış olduğunu kabul etmelidir.Aynı evin içinde yaşayan insanların,cilt ve ağzında bulunan mikroplar aynı cins’den olabilir ve anne ve baba çocuklarını öptüğünde çocuk hastalanmayabilir.Ama evin dışından gelen bir kişiden alınan mikroplar kişinin hastalanmasına neden olabilir.

Tırnaklar

Tırnaklar,canlı bir dokunun devamıdır,dolayısı ile bakımlarını düzgün yapılması,mikrop almamamız açısından önemlidir.El tırnakları yuvarlak,ayak tırnakları düz kesilmelidir.Uzunlukları,tırnak altındaki etin hemen üstünden kesilecek şekilde ayarlanmalıdır.Bilerek yada bilmeyerek kaşındığımız zaman,derimize mikrop yayan kirli tırnaklarımız dır.Dolayısı ile içlerinde kir kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Gözler ve Kulaklar

Kulak kanalı çok hassas bir bölgedir.Bazı insanların bu bölgeyi sert ve keskin şeylerle temizlemek gibi kötü alışkanlıkları bulunmaktadır.İltihabik sorunlara yol açacak bu şekilde yanlış kullanımların yerine,yumuşak havlu yada pamuk ile temizlemek daha doğrudur.

Gözümüze bir şey kaçtığı zaman,elimiz ile yada mendil ile çıkarmaya çalışmaktansa,ılık bir su içine gözümüzü batırıp,açıp kapatarak banyo edersek çok daha kolay çıkabilir.Buna rağmen çıkmaz ise,derhal hekime başvurmak en doğrusudur.

Evlerimiz

Sağlıklı bir yaşamın bir şartı da,içinde yaşamımızı sürdürdüğümüz evimizin temizliğidir.Rutubetsiz ve güneşli evler,rutubetli ve gölge olan evlere göre daha az mikrop taşırlar.Sık sık havalandırılan evlerde uyumak yada oturmak, insana dirilik verir.Evin temizliği,gerek mikropların,gerekse mikropları taşıyan haşaratların yaşamasına imkan vermez.

Yıkanma

Soğuk banyo yada duş yapmak,eğer yıkanmak maksadı ile yapılıyorsa kifayetsizdir.Ama insan ferahlık verdiği muhakkaktır.Temizlenmek maksadı ile yapılan banyoların sıcak su ile olması,kirin temizlenmesi açısından gereklidir.Sıcak su ile yıkandıktan sonra serinlemeden hemen sarınmak veya giyinmek doğru değildir.Duşu yavaş yavaş soğutmak ve bu suretle vücudu normal şartlara hazırlamak gereklidir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı