Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Emeklilere TOKİ İmkânı

Bilgi

4 Ocak 2019 Cuma 14:31:42

Son Güncelleme: 04/01/2019 14:32:57

Emeklilere TOKİ İmkânı

TOKİ evlerine sahip olmak isteyen emeklilere TOKİ imkânı sunulmaktadır. TOKİ emekli konutları projesi emekliler tarafından yoğun ilgiye maruz kalan bir ayrıcalıktır. TOKİ emekli konutlarına sahip olabilmek için düzenlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişi TOKİ emeklilere özel konutlarından yararlanabilecektir.

TOKİ Başvuruları Şartları Nelerdir?
Emeklilere TOKİ müjdesi verildi ama bu başvuruyu gerçekleştirebilmek için TOKİ başvuru ücreti dışında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şöyledir;

 

  • Projeye başvuracak kişinin T.C. vatandaşı olması gerekir.
  • Kayıt olacağı projenin il ve ilçe sınırlarında en az 1 yıllık ikamet edilmesi ya da projenin gerçekleştiği il nüfusuna kayıtlı olunması gereklidir.
  • Daha önce TOKİ’den konut almamış olması veya Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekir.
  • Kendisinin üzerine ya da eşinin, çocuklarının üzerine tapuda kayıtlı olarak kat irtifaklı veya kat mülkiyeti bağımsız bölümünün ya da müstakil olan bir konutunun olmaması. Buna tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri dahil değildir. Ya da başvuru sahibinin hisse ile sahip olduğu gayrimenkuller dahil değildir.
  • Aylık gelirlerin tüm hane halkında, toplamda en fazla 3.200 TL olması gereklidir. Başvuran kişinin, eşinin ve çocuklarının yol, gıda ve aldıkları diğer yardımlar bu paraya dahildir. Sadece İstanbul’da yaşan kişiler için bu sınır 3.700 TL olmaktadır.
  • Başvuran kişinin emekli olduğu kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu olması gereklidir. Eğer emekli vefat etmişse, sadece dul eş başvuru yapabilir.
  • Eşlerden ikisi de emekli ise, bu başvuruya sadece birisi katılabilir.

 

TOKİ Başvuru Belgeleri Nelerdir?

TOKİ başvuru adımları, başvuru sahibinin kimlik fotokopisi, emekli şahısın Sosyal Güvenlik Kurumundan almış olduğu emekli kimlik belgesi ya da belge çıkmadıysa kişinin emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınmış bir belge ile başvurulabilir.

TOKİ Emeklilere Özel Ev Sözleşmesi İmzalamadan Önce Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Eğer TOKİ çekilişi sonucunda ev sahibi olma hakkı kazandıysanız sözleşme imzalamadan ibraz edilmesi gereken belgeler vardır. Bu belgelerden ilki; il ya da ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydınız ve adrese dayalı kayıt sistemine göre, TOKİ’ye kayıt olduğu ilk sınırları içerisinde en az bir sene ikamet ettiğini kanıtlayacak belge ibraz edilmelidir. İkinci olarak; başvuru sahibinin il ya da ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden, kendinin, eşinin, çocuklarının üzerine herhangi bir mülk tapusu bulunmadığına dair belge ile başvuru şartlarını yerine getirdiklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Kanıtlayamayan kişilerin hakları iptal edilmektedir. Hanedeki toplam gelirin en fazla 3.200 TL olduğunu kanıtlayan bir belge de teslim edilmelidir. İstanbul ili için bu gelir toplamı maksimum 3.700 TL olmalıdır. Başvuran kişinin SGK’dan alınmış bir maaş dökümü ya da emekli maaşının yatırıldığı bir banka ekstresi gerekmektedir. Başvuran kişi eğer ki evli ise ve eşi de çalışıyorsa iki tarafın da çalıştığına dair bele ve maaş bordroları, maaş belgeleri gerekmektedir. Eğer kurum gerekli görürse ek belge isteme hakkına sahiptir.

TOKİ Fırsatları Devir İşlemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

TOKİ duyurular sonucunda emekli kişilerin TOKİ hakkını kurada kazanan ve sözleşmelerini imzalayan kişiler konut borçlarını bitirmeden devredemezler. Sözleşmenin imzalandığı konut borcu bitene kadar, başvuran kişinin veya ailesinin ikameti gözlenecek olup, eğer ki kişinin, eşi ve çocuklarının kazanılan konutta ikamet etmedikleri saptanırsa, sözleşmeleri fes edilir. Gerçek dışı beyanlar da kurada hak sahibi olsalar bile konut alma hakları iptal edilir. Sözleşmeleri imzalanmışsa, sözleşme feshedilerek ödenen peşinatlar ve taksitler tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilir.

TOKİ Ucuz Ev Süreci Nasıldır?

Emekli vatandaşların TOKİ ucuz evler fırsatından yaylanma kapsamında 2 şekilde konutlar geliştirilmektedir. Doğrudan İdare Uygulaması ile hazırda var olan ve projelendirme aşamasında olan konutlardan emekli kişilere %25 oranında konut kontenjanı ayırıyor.

TOKİ Yüzde 20 İndirim Süreci Nasıldır?

TOKİ ödeme kampanyası kapsamında borcunu erken bitirip tapusuna kavuşmak isteyen konut alıcıları, her yıl yapılmakta olan yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanabilirler. Borcunu kapatıp tapularını almak isteyen kişilerin yoğun istekleri neticesinde ödemeleri devam etmekte olan TOKİ konutları için indirim kampanyası düzenlenmektedir. TOKİ ödeme planı 2019 yılında indirim ve esneklik isteyen herkes için güzel bir fırsattır. Ayrıca bu yüzde 20 kampanyasından, ödemesinin tamamını kapatamayan vatandaşlar da yararlanabilirler. TOKİ yapılandırma isteyen kişiler, borçlarının toplamının yüzde 25’inden az olmamak gerekçesiyle yapacakları peşin ödemelerinde yüzde 20 indirim kampanyasından faydalanabilirler. Verilen tarihler arasında bankaya yapılan başvuru neticesinde herkes indirimden faydalanabilecektir. Aidat, emlak vergisi gibi borçların bulunmaması, bu indirim kampanyasından yararlanabilmek için önemli bir husustur. Ödenmesi gereken yükümlülükler tamamen kapatılmış olmalıdır. TOKİ ödeme sistemi satışı 2016 yılının sonuna kadar gerçekleşmiş ve geri ödeme taksitleri 2016 yılı sonuna kadar başlamış olan tüm konut ve iş yeri sahipleri yararlanabilmektedir. Eğer ki vadesi 12 ay ya da daha az kalmış bir projede iseniz indirim kampanyası bu şartlar altında dahil olmayacaktır. Ödeme kampanyaları, vatandaşların istekleri, durumları ve prosedürlere göre belirlenmektedir. Geçen seneki ödeme kampanyasında 17 bin 706 kişi faydalanmıştır. Ayrıca, kampanya içerisinde konutun borç bakiyesinin kapatılması ve indirimlerden faydalanılması istendiği takdirde, kişiler Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzaladıkları bankadan konut kredisi kullanma hakkına sahip olurlar.

TOKİ Ödeme Şartları Nelerdir?

TOKİ ödeme koşulları belirli durumlar için belirlenmiş kurallara ve miktarlara göre gerçekleşmektedir. Bu koşullar 3 farklı duruma göre ayarlanmıştır. Bunlardan ilki yoksul grup konutlarıdır. Bu kişiler için peşinat istenmemektedir. Taksit ödeme günleri, konut tesliminden sonraki ayda başlar. Aylık taksit miktarı değişmekte olup, bu kişiler için yapılmış konutlar peşinatsızdır. 20 ay vade ile 100 TL’den başlayan fiyatlar ile satışlar sağlanıyor. Borcun kalanı ve aylık ödenen taksitler her yıl Ocak ve Temmuz ayarında, yani yılda iki kez, memur maaşı artış oranında, ÜFE ve TÜFE oranındaki en düşük olana göre artırılış sağlanır. İlk dönemin ilk artışı, TOKİ tarafından belirlenmektedir. Alt gelir grubunda olan konutların peşinat fiyatları 2000 TL’dir. Sözleşmenin imzalandığı aydan sonraki ay taksit ödemeleri başlamaktadır. Başvuruya göre değişen ödemeler, Alt gelir grubunda 2000 TL peşinat, 15 yıl vade ve 200 TL’den başlayan taksitler ile ev sahibi olunabilmektedir. Borçlar senede iki defa olmak üzere, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarındaki artış oranına göre ve ÜFE, TÜFE oranındaki en düşük olana göre artış gösterir. İlk artışsa İdare tarafından yapılmaktadır. TOKİ dar gelirli ve orta gelirli grubunda ise; 75 m2 ile 130 m2 arasında üretilmiş olan konutlarda; yüzde 10 peşinat ve 8 yıl vade, yüzde 15 peşinat 9 yıl vade, yüzde 25 peşinat 10 yıl vade gibi seçenekler ile TOKİ konutları satışını gerçekleştirir. Konutun peşinat yüzdesi ve vadeler bazen değişebilmektedir. Aylık ödenecek taksit miktarı ise ilanlarda belirtilmiş olan tutarlar olmaktadır.

TOKİ Başvuru Parasının İadesi Var Mıdır?

TOKİ projelerinde, başvuran kişiler ilgili bankalara TOKİ başvuru bedeli yatırmaktadırlar. TOKİ başvuru iptali, projenin gerçekleşmemesi, kurada hak çıkmaması durumunda TOKİ başvuru ücretini geri alma söz konusudur. Kurada isim çıkmaması halinde TOKİ başvuru bedelini geri alma TOKİ’nin belirlediği bir tarihte gerçekleşir.

Diğer Bilgiler;

TOKİ nedir? Toki Başvuruları Nasıl Yapılır

SSK Emeklilik hakkında tüm Bilgiler

İŞKUR İşsizlik Maaşı nedir? Nasıl Alınır

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı