Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Eastbourne Nasıl Bir Yer ? Eastbourne Şehir Rehberi ve Öğrencilik Hayatı

Eğitim

21 Temmuz 2018 Cumartesi 17:04:21

Son Güncelleme: 21/07/2018 17:05:35

Eastbourne Nasıl Bir Yer ? Eastbourne Şehir Rehberi ve Öğrencilik Hayatı

Bu yazımda sizlere İngiltere’nin küçük sahil kasabası Eastbourne hakkında bilgiler vereceğim. Eastbourne bende farklı bir yere sahip. İlk defa eğitim için yurtdışına İngiltere Eastbourne şehrine gittim. Eastbourne, ilk defa yurtdışı eğitim macerasına çıkacaklar için oldukça uygun bir yer.

Eastbourne Birleşik Krallığın Güney Doğu bölgesinde iki seviyeli East Sussex Kontluğu’na bağlı bir yer. Eastbourne gerçekten yaşamak için uygun bir yer. İngiltere’de emekli olmuş İngilizler bu küçük sevimli şehre yerleşiyor ya da Londra’da şehrin kaosundan uzaklaşmak için insanlar buraya haftasonu kaçamağı yapıyor. Ayrıca, dünyanın çeşitli yerlerinden dil eğitimi için gelmiş öğrencilere de ev sahipliği yapıyor.

Eastbourne’de gezmek için meşhur cliff’lere gidebilirsiniz. Şehrin bir bölümünden sonra yerleşim bitiyor ve kırsal alan başlıyor. 1 saatlik bir patika yol yürüyüşü sonunda adeta masal diyarlarında ki bir manzarayla karşı karşıya geliyorsunuz. Burası alabildiğine yeşilliklerle ve çimlerle örtülmüş bir alan. Bu alan boyunca yürümeye devam ettikten sonra cliff’lere ulaşıyorsunuz. Burada Atlas Okyanusu’nun uçsuz bucaksız manzarasına karşı şahane fotoğraflar çekebilir ve arkadaşlarınızla piknik yapabilirsiniz. Eastbourne’da her yaz Airshow denilen savaş uçakları gösterisi yapılıyor. Airshow gösterisi yapılırken Eastbourne sahilleri tıklım tıklım oluyor.

Eastbourne’nün iklimi başkent Londra’ya göre güneyde kaldığı için ılıman bir havaya sahip. Yaz aylarında İngilizler buradaki yazlıklarına geliyor. Tabii ki, klasik İngiliz havası zaman zaman kendini gösteriyor. Aniden bastıran yağmurlara hazırlıksız yakalanmamak için şemsiye bulundurmak şart. Kış ayı çetin ve sert geçiyor.
Yazımın başında bahsettiğim Eastbourne şehrine emeklilerin yerleşmesi ve sakin bir hayatın yaşanması sizleri yanıltmasın. Çünkü, Eastbourne aynı zamanda gençler için de uygun bir şehir. Şehirde klasik İngiliz pubları yer aldığı gibi 2 tane büyük gece kulübüne sahip. Ayrıca, orta büyüklükte bir alışveriş merkezi, cafeler ve restoranlar var. Eastbourne küçük bir yer olduğu için çoğu yer şehir merkezinde toplanmış. Yaz akşamları sahile gittiğinizde dil eğitimi için gelmiş öğrencileri görmeniz mümkün. Öğrenciler, sahilde arkadaşlarıyla oturup sohbet edip eğleniyorlar.
Eastbourne Britanya adasında konum olarakta çok avantajlı bir yere sahip. Her saat başı Eastbourne şehir merkezinde ki hızlı tren durağından Londra’ya gidebilirsiniz. Eastbourne’den Londra yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ayrıca, sahil kesiminde ki diğer önemli adresler olan; Brighton’a ve Bournemouth’a Eastbourne’den gitmek oldukça kolay. Eastbourne’dan Brighton’a otobüs ve trenle gidebilirsiniz.

Eastbourne’de toplu taşıma yok. Burada yaşayan insanlar şahsi arabasını kullanıyor. Eğer öğrenci olarak gidecekseniz üzülmeyin. Çünkü, her yer yürüme mesafesinde. Aile yanı konaklamada veya yurtta kalsanız bile her yer yürüme mesafesinde olacaktır ve bu mesafe maksimum 20 dakika olacaktır. Ayrıca, İngiltere’nin her yerine yayılmış hızlı tren sistemi Eastbourne’den de geçiyor.

Eastbourne ekonomisi deniz turizmi ve yaz aylarında gelen öğrencilerden sağlanıyor. Eastbourne yaşam pahalılığı olarak İngiltere’nin en uygun yerlerinden biri. Londra ve Brighton’a göre alışveriş ve yemek fiyatları yarı yarıya ucuz. Ancak, alış-veriş, yemek restorantları ve cafeler bu şehirlere göre bir elin parmağını geçmiyor. Eastbourne’de kaldığınız süre boyunca eğer sürekli eğlencelere katılır ve yemeğinizi sürekli dışarıda yerseniz ayda yaklaşık 500 pounda yakın bir miktar harcayabilirsiniz.

Eastbourne’de Türk kafesi ve restaurantı bulabilirsiniz. Zaten her yaz Türk öğrencilerde buraya dil eğitimi için geliyor. Türk kafesinde nargile, türk kahvesi ve çay bulabilirsiniz. Türk restorantıda ise yöresel Türk yemekleri bulunur. Kolayca bulabileceğiniz restorana gittiğinizde lahmacun yemenizi tavsiye ederim. Lezzetinin iyi olmasının yanı sıra fiyatıda oldukça uygun.

Dil okulu olarak en çok tercih edilen ve en popüler okullar ise; LTC ve St.Giles

Sonuç olarak, bu küçük sevimli şehre gittiğinizde çok kısa sürede alışabilirsiniz. Hatta dönmek bile istemeyebilirsiniz. Şahsi olarak, burada geçirdiğim her dakikayı hatırladıkça yüzümde istemsiz bir gülümseme oluyor. Hem ekonomik oluşu hem her yere yakın oluşu tercih edilmesinin en büyük sebebi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim

Yeni Haberler

Yukarı