Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

E-devlet İcra Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilgi

21 Ocak 2019 Pazartesi 14:17:01

E-devlet İcra Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra dosyası sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İcra dosyası açıldığı takdir de, bilgi sahibi olunabilmek için e-devlet sistemi kolay ve hızlı işlem olanağı sunmaktadır.

İcra müdürlüğüne giderek öğrenebilecek bilgiler, e-devlet sistemi üzerinden T.C kimlik ve şifre ile giriş yapıldığında kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir.
İcra Dosyası Nedir?
İcraya konu olmuş dosyaların veya evrakların takip edilmesi için yapılan sistemdir. İcra; borçlunun, borcunu ödememesi takdirinde, alacaklının birtakım işlemler yaparak talep de bulunması takdiriyle, borcu devlet mertebesinde almaya çalışma işlemidir. Borçlunun taşınmaz varlıklarına en konularak, alacaklının borçları karşılanır.

Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İcra borcu sorgulama, e-devlet veya çağrı merkezleri sayesinde yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapılmak istenildiği takdirde, e-devlet web sitesine yani www.turkiye.gov.tr adresine girmek gerekmektedir. E-devlet giriş için T.C kimlik no ve e-devlet şifresini bilmek yeterli olacaktır. E-devlet şifresi bulunmayan bireyler en yakın PTT şubesinden başvuru yapabilmektedirler. E-devlet şifresini unutan bireyler ise; şifremi unuttum kısmına tıklayarak belirli soruları yanıtlamaları gerekmektedir. Sorulan soruların cevabını bilmeyen bireyler en yakın PTT şubesine giderek şifremi unuttum işlemiyle şifrelerinde değişik sağlayabilirler. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-hizmetler kısmı bulunmaktadır. E-hizmetler kısmından Adalet yazan yere basmak gerekmektedir. Adalet yazan yere bastıktan sonra açılan sayfada ‘’Adalet Bakanlığı’’ bulunmalıdır. Adalet bakanlığının hizmetleri açılan sayfada listelenecektir. Listede ‘’(UYAP) Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Hizmetleri’’ seçeneğine basmak gerekmektedir. İcra dosyası sorgulama işlemleri bu başlık altında yapılmaktadır. Bireyin adına açılmış icra dosyası var ise bu sayfada gözükecektir. Eğer birey adına icra dosyası yok ise birey; ‘’ Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır’’ yazısı ile karışılacaktır. E-hizmetler kısmından Adalet Bakanlığını bulamayan bireyler, sağ üstte yer alan ‘’Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?’’ yazan yere tıklayarak, ‘’Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Hizmetleri’’ için arama yapmalıdırlar.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyası kapatma işlemlerinde; alacaklı, borçlu olan kişiden borcunun miktarını temiz edemez ise avukatlar vasıtasıyla veya bizzat icraya başvurabilmektedir. İcra dosyası açılırken, alacaklı kişiden başvuru harcı veya peşin harç gibi ödemeler alınmaktadır. İcra dosyası açıldığında, avukat vasıtası ile işlem yapılmadığı takdirde, suret harcı denilen harç da eklenmektedir. Borçlu birey ise; alacaklının ödediği harçlar dışında, faiz, masraf, vekâlet ücreti ve belirli harçları ödemekle yükümlüdür. İcra dosyasının durumuna göre yani hangi aşamada olduğuna bakılarak da, infazı yapılacağı veya uygulanmasına göre de tahsil harcı alınır. Tahsil harcı, oranları uygulamaya göre değişiklik göstermektedir. İcra dosyasının kapatılmasını isteyen borçlu birey, borcunu ödemek zorundadır. Borcunu ödemek için icra müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. İcra dosyalarının numaraları mevcuttur. Bu numaralar ile icra dosyası arama işlemleri daha kolay halledilebilir hale gelmiştir. İcra müdürlüğüne giden borçlu, ödenecek tutarı ödeyerek icra dosyasını kapattırabilir. Eğer borçlu uzun süredir borcunu ödemiyorsa belirli eşyalarına haciz gelmektedir. Bu hacizleri borcunu ödediği takdirde kaldırılacaktır. Fakat borçlunun hacizlerin kaldırılması için talep de bulunması gerekmektedir. İcra müdürlüğüne giderek yapılacak ödemeler dışında, eğer alacaklının avukatı var ise avukat ile görüşme sağlamak borcun indirimini sağlayacaktır. Bu işlemler alacaklı ve avukat arasındaki konuşmalar doğrultusunda iki bireyin inisiyatifin de ilerleme gösterecektir. Ödeme sağlandığı takdir de alacaklı veya alacaklının avukatı, borçlunun borcunu haricen tahsil ettiğine dair dilekçe yazarak icra müdürlüğüne iletecektir. İcra müdürlüğünde dosyanın kapatılmasını da talep edecektir. Dosya üzerinde 1 yıl içerisinde hiçbir işlem gerçekleşmez ise dosya işlemden kaldırılabilmektedir. Alacaklı olan kişi icra dosyası açarken, ödediği harç ve giderleri tekrar ödeyerek icra dosyasını tekrar işleme koydurtabilir. Dosyadaki borç eğer borçlunun ödenmesi ile kapanmıyor ise, alacaklı kişi feragat harcı ödeyerek de borçtan feragat edebilir. Bu durumda dosya kapanacaktır. Mahkeme dosyası sorgulama işlemleri için e-devlet kullanılabilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı