Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Dublin Gezilecek Yerleri

Genel

19 Temmuz 2018 Perşembe 18:18:12

Dublin Gezilecek Yerleri

Bilindiği üzere Dublin son yıllarda Türk öğrenciler tarafından dil eğitimi için oldukça rağbet görüyor. Gitmeden önce ki şehir araştırmalarınızda inanıyorum ki sizlere oldukça faydası dokunacak yazılar ekleyeceğim. İrlanda Dublin gezilecek yerler listesini aşağıda gösterdim.

1- Temple Bar
Burası Dublin’in hatta İrlanda’nın sembolu olmuş bir yer. Dublin’in şehir merkezinde diğer bir deyişle göbeğinde bulunan Temple Bar bulunduğu yere kendi adını vermiştir. Yani, Temple Bar’ın bulunduğu yer ve çevresi Temple Bar Zone(Temple Bar bölgesi) olarak adlandırılır. Genelde her akşam canlı müzik eşliğinde içkiler yudumlanır. İçerisi oldukça büyük olmasına rağmen akşam vakitlerinde yer bulmak oldukça zordur. Aslında, gün içinde bile yer bulmak zor olabiliyor. Temple Bar oldukça turistik bir yer olduğundan fiyatlar pahalıdır. Biralar 7 Euro civarı. Temple Bar bölgesinde ki tüm publar yaklaşık bu fiyatlarda. Yine de, mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Bana göre 1 veya 2 kere gitmek yetiyor. Daha uygun fiyata arkadaşlarınızla gidebileceğiniz güzel publar var onları daha sonra paylaşacağım. Gitmek için şehir merkezinde kime sorsanız gösterir.

2- Guinness Storehouse
Guinness birasının nasıl yapıldığını görmek ve kendi Guinness biranızı yapmak için ziyaret edebilirsiniz. Giriş için yaklaşık 15 Euro gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bu ücretin içinde, rehberiniz göstereceği şekilde yapacağınız Guinness biranızı, Dublin manzarasına karşı içebilirsiniz. Öğrenci olarak gidecek arkadaşlar için, okullar genelde tur düzenler ve toplu gidildiği için daha uyguna gelebilir. Gidilmesi gereken bir yer bence. Ulaşım için, şehir merkezinden Google Maps kullanarak yürüyerek gidebilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika mesafede

3- Trinity College
İrlanda’nın İngiltere Krallığına bağlı olduğu dönemlerde Kraliçe Elizabeth tarafından kurulmuş bir üniversite. Dünya’nın en iyi 100 üniversiteleri listeleri arasında yer alan üniversite, Dublin şehir merkezinde konumlanıyor. 5 binadan oluşuyor ve oldukça tarihi bir yapıya sahip. Üniversitenin kapısından içeri giriş belli saatler arasında yapılıyor ve ücretsiz. Bahçede istediğiniz gibi dolaşabilir fotoğraf çekebilirsiniz. Trinity College’in en ünlü kütüphanesi Trinity College Library. Bu kütüphane Harry Potter filminin çekilen yerlerinden bir tanesi. Giriş ücretli, oldukça devasa bir kütüphane ilginiz varsa gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca, üniversitenin İrlanda Futbolu sahası var. Üniversite öğrencileriyle çimlere oturup sohbet edip, maçları seyredebilirsiniz. Şehir merkezinden Google Maps kullanarak yürüyerek gidebilirsiniz.

4- Phoenix Park
Avrupa’nın en büyük duvarla çevrili parkı. 4 mevsim yağış alan bir yerde, bu derece büyük bir park olması tesadüf olamaz. Klasik bir Avrupa şehrinde olan park alanları Dublin’de fazlasıyla var. Çok büyük bir park olması nedeniyle nerede bitiyor bilemiyorsunuz. Haftasonları özellikle havanın güzel olduğu nadir günlerde tıklım tıklım oluyor genelde insanlar fazla yürümemek için girişe yakın yerlerde oturuyor. Parkın içinde biraz yürüyüp, keşfe çıkarsanız ren geyiklerini görebilirsiniz. Sadece ren geyiklerini görmek için giderseniz yanınıza onlara verebileceğiniz bir şeyler alın. Geyikler, insanlara alıştıkları için korkup kaçmıyorlar. Ayrıca, parkın girişinde hayvanat bahçesi var daha önce bir hayvanat bahçesine gitmediyseniz Dublin’de bu tecrübeyi yaşamak için 20 euro vermeniz gerekiyor. Şehir merkezinden sürekli otobüsler kalkıyor ve 15 dakika kadar sürüyor. Görmeden dönmeyin.

5- St.Patrick’s Cathedral
İrlanda’nın en büyük kilisesi ve Dublin’in en çok ziyaret alan turistik merkezlerinden bir tanesi. Bu katedralde St.Patrick’in paganlıktan Hristiyanlığa dönüşen vaftizinin yapıldığına inanılıyor. İlk başlarda dini ibadetlerini yapmaları için, küçük ahşap şekilde kurulmuş. Daha sonra 1911’de, mevcut yapı inşa edildi ve St.Patrick statüsüne yükseldi. St.Patricks’s 1742’de, Hendel’in “mesih” ilan edildiği yer olması ile de dikkat çekicidir. St.Patrcik’s sadece bir müze değildir. Aynı zamanda, hristiyanların hala ibadetlerini ettiği yer olarak kullanılmakta. Dublin şehir merkezinde bulunan kilise yürüme mesafesinde. Tek girişlik giriş fiyatı 6 .5 Euro, grup olarak giderseniz 5 Euro. Hristiyanlar için tarihte önemli yeri olan bu kiliseyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

6- St.Stephen’s Green Park
Dublin şehir merkezinde bulunan bir diğer ünlü park. Burası insana resmen huzur depoluyor. Kapısından içeri girdiğiniz anda sizi bir rahatlama ve mutluluk belirtisi alıyor. Park’ın içinde ayrıca bir de göl var. St.Stephen’s Green şehrin en işlek yerlerinden birinde olduğundan, gün boyu kalabalık oluyor. Özellikle güneşli günlerde öğrenciler ve gençler tarafından dolup taşıyor. Bende genelde güzel havalarda okuldan çıkınca arkadaşlarımla ulaşımın Phoenix Park’a göre daha kolay olması nedeniyle burayı tercih ettim. Fakat saat 5’de güvenlikler dışarı çıkarmaya başlıyor. Bu yanı kötü yaz ayında hava İrlanda’da 8 – 9 gibi karardığı için 5 oldukça erken bir saat ve insan üzülüyor.

7- Dublin Castle
Dublin Kalesi, 1922 yılına kadar 700 yıllık İngiliz Kraliyetinin yönetimi devrinde merkez binasıydı. Kale, mahkeme ve hükümetin işlemlerini gördüğü yer olarak kullanılıyordu. İrlandalı isyancı Silken Thomas bir saldırı başlattı ve kaleyi kuşattı. Kale halen, İrlanda hükümetinin özel törenleri, sergiler ve konserler için kullanılmaktadır. Chester Beatty Kütüphanesi ve Galerisi olmak üzere içerisinde bir dizi müze bulundurur. Şehir merkezinde bulunan kaleye, yürüyerek ulaşabilirsiniz. Dışarıdan, Dublin’de ki eski çoğu bina gibi çok görkemli duruyor. Filmlerde gördüğümüz şatoları, prensin prensesi kaçırdığı kaleleri çıplak gözle görmek, insana heyecan veriyor. Gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Dışarıdan bakıp, resmini çekmeniz bile yeterli.

8- National Museum of Ireland
Bu müze, ilk olarak ordu kışlası olarak kurulmuş fakat 1997 yılında kapatılarak müze haline getirilmiş. İçerisinde; gümüş, seramik, mücevher, mobilya ve İrlanda askerinin tarihini anlatan eşyalar sergileniyor.Ayrıca, tarihi eserleri ve üniformalar sergilenen bir sergi var. Pazartesi günleri kapalı, haftaiçi diğer günler sabah 10 ile akşam 5 arasında açık. Pazar günleri 2’den 5’e kadar.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı