Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Dolar 2019’da Düşer Mi?

Bilgi

24 Ocak 2019 Perşembe 12:16:36

Dolar 2019’da Düşer Mi?

Dolar kuru geçtiğimiz yıl hiç olmadığı kadar yükselerek vatandaşa zor anlar yaşattı. Dolar kurunun direkt olarak etkilendiği çoğu alan, yüksek zamlar nedeniyle de ekonomiyi vurdu.

Bu etkiler neticesinde dolar kuru ile son zamanlara yakın ilişki içerisinde olan halk, önümüzdeki günlerde bizi nasıl günlerin bekleyeceğini merak ediyor. Doların ani yükselişi, birçok sektörde olumsuz sonuçlara neden oldu. Birçok farklı alanda bu yükselmeden etkilenen vatandaşların gözü artık, 2019 yılında doların muhtemel değerinde. Bu konuyla ilgili en güvenilir bilgileri ise, yazımızın devamında görebilirsiniz.

Dolar Kuru Geçtiğimiz Yıl Nasıldı?

Dolar kuru, 2018 yılında oldukça hareketliydi. Özellikle yılı son dönemlerinde ani artışlar gösteren dolar kuru, bu etkisi ile birçok vatandaşı mağdur etti. Ancak bunun yanında doların yükselişini öngörerek kazanç sağlayan vatandaşlar da oldu. Tüm bunlardan sonra vatandaşlar, gerekli önlemleri almak için kendilerini 2019’da nelerin beklediğini merak ediyor.

2018’in son dönemlerinde dolar, ülkemizde meydana gelen Rahip Brunson krizi neticesinde hiç olmadığı kadar yükseldi. Bu krizin neden olduğu ani artış, doları 5.10 Türk Lirası’ndan 7.20 Türk Lirası’na kadar çıkardı. Oluşan durum ve yüksek enflasyon Türk ekonomisinde ciddi krizleri meydana getirdi.

Merkez Bankasında yapılan toplantılarla, 7.20 civarında olan dolar kuru, 2018’in son günlerinde 5.10 civarına düşürüldü. Bu düşüşte, Rahip Brunson’un serbest bırakılması ve Trump’ın bunun üzerine ülkemize teşekkür etmesinin de payı bulunmaktadır.

Dolar Kuru 2019’da Nasıl Olacak?

Dolar kurunun 2019 yılında nasıl seyredeceğini öğrenmeden önce, ekonomi uzmanları vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyarıyor. Her ana gerçekleşebilme ihtimali olan krizlere karşı vatandaşların tedbirli olması oldukça önemlidir. Bunun yanında uzmanlar, dolar kurunun bir müddet mevcut seyrinde devam etse de, seçimlerden sonra tekrar 7 Türk Lirası’nın üzerine çıkmasının mümkün olduğunu açıkladı.

Uzmanların vatandaşları uyardığı bir diğer konusu ise dolar borçları üzerinde, doların yıl içinde tekrar 7 Türk Lirası’nın üzerine çıkma ihtimaline karşı uzmanlar, dolar borcu olanların yakın bir zaman içerisinde bu borcu kapatmalarının yararlı olacağını belirtiyor.

2019’da Kısa Vadede Dolar Kuru Nasıl Olacak?

2018’in son aylarında rekor yükselişini yaşayan doları, 2019 dolar tahmini merkez bankası tahminlerine göre 2019’un başlarında düşük bir şekilde göreceğiz. Ancak bu düşüklük ne kadar devam eder, uzmanlar tarafından tam olarak kestirilemiyor. Ancak 2018’in son günlerinde düşen dolar, bu etkiyi yılın ilk aylarında da sürdürecektir.

2019’da Orta Vadede Dolar Kuru Nasıl Olacak?

Doların orta vadedeki durumu da oldukça sürprizli. Yıla düşük bir başlangıç yapan dolar kuru, yılın ilerleyen zamanlarında vatandaşları ufak yükselmeler bekleyebilir. Bu durumla ilgili ekonomi uzmanları, 2019 dolar tahminine göre 2019 yılının başlarında alınan dolarların, yılın ilerleyen aylarında vatandaşlara kazanç getireceğini belirtiyor. Bu nedenle tedbirli davranmak isteyen vatandaşların, ellerini çabuk tutarak yakın zamanda dolar kuru sahibi olması oldukça yararlı olacaktır.

2019’da Uzun Vadede Dolar Kuru Nasıl Olacak?

Uzun vadede dolar kurunun geleceği nokta oldukça belirsiz. Ülkemizde aniden meydana gelebileceği herhangi bir olay, dolar kurunu uzun vadede değiştirebilir. Ancak vatandaşların uzun vadede dolar değerinin düşmeyeceğini düşünmesi onlar için çok daha yararlı olacaktır.

Dolar yükselir mi diyen vatandaşların yıl içinde elinden geldiğince temkinli hareket etmesi ve doların durumunu güncel bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Değişen dolar grafiği, yıl içinde farklı sektörleri farklı şekilde etkileyebilmektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı