Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Doğum Borçlanması 2019

Gebelik - Anne - Çocuk

16 Ocak 2019 Çarşamba 01:20:14

Doğum Borçlanması 2019

Doğum borçlanması 2019 yılı itibariyle, şartlar ve ücretler olarak değişiklik göstermiştir. Doğum borçlanması; Kadınların çalışamadıkları dönemleri, prim ödeyerek emeklilik hakkına devam ettirme işlemidir. İlk defa sigorta yapılan tarihten itibaren, doğum yapılan süre boyunca izne çıkan kadınların, doğum borçlanma haklar vardır.

Askerlik borçlanması ile eşdeğerdir. Hizmet borçlanması olarak da adlandırılabilir. Sigorta, bağ-kur veya diğer sigorta yapılabilen kapsamlarda başlangıç tarihinden itibaren, doğum iznine ayrılması takdirinde olan günler, doğum borçlanması olarak adlandırılır. Bu günleri hizmetten yani çalışılmış olarak sayılması için olanak sağlayan haktır. Sigortalılık fark etmeden bütün kadınların doğum borçlanması yapma hakları mevcuttur.  Doğum borçlanması; sigorta tarihinden sonra en fazla 3 çocuk için yapılabilir. Doğum tarihinden sonra geçen 24 aylık süreçte doğum borçlanması olan kadın için prim ödenmemiş ise, doğum tarihinden sonra geçen 24 aylık sürede borçlanılabilir. En fazla 3 çocuk şartına göre her çocuk için 720 gün doğum ödemesi yapılabilir. Doğum borçlanması nedir sorusunun cevabı böylelikle verilmiştir. Bilgi sahibi olunduktan sonra doğum izni hakkını kullanacak kadınların, borçlanma işlemleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Doğum Borçlanması İçin Nereye Başvurulur?

2925 sayılı kanuna göre sigortalılar, 1479 sayılı ve 2926 sayılı kanuna tabi tutularak çalışan sigortalılar, 5510 sayılı kanun gereğince, sigortalı olarak kendi hesabına bağımsız çalışmaya başlayan bireyler de, çalışma şirketinin kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veyahut Sosyal Güvenlik Merkezine başvurmaları gerekmektedir. Dilekçe yazarak Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir. Dilekçe sayesinde doğum borçlanması talebinde bulunulabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi gereken tutar belirlendiğin tarihten itibaren en fazla 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. E-devlet doğum borçlanması sistem üzerinden kolay bir şekilde de başvuru yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik no ve şifre bilmek yeterli olacaktır. E-devlet sistemi şifresine sahip olmayan bireyler en yakın PTT şubesine başvurarak e-devlet şifresi alabilmektedir. E-devlet sistemine giriş sağlandıktan sonra, sağda yer alan Sosyal Güvenlik Kurumuna basmak ve sonrasında ‘’Kamu Görevlisi Kadın Sigortalının Doğum Sonrası Primsiz Geçen Süreleri Borçlanma Başvuruları’’ yazan yerden başvuru yapılabilmektedir.

Doğum Borçlanması Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması 2019 hesaplama işlemlerinde alt ve üst sınırlarında değişiklik yaşamıştır.  Sigortalı bireylerin veya hak sahibi olan bireylerin prim esas alınarak günlük kazancının alt ve üst sınırları arasında olarak hesaplanır. Günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplama işlemi yapılmaktadır. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 31 Aralık 2019 tarihine kadar doğum borçlanması talebinde bulunan kadınlarda, ödenecek tutar günlük en düşük: 21,64 TL olacaktır. 1 Ocak 2019 tarihi ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması talebinde bulunan kadınlarda günlük en yüksek yapılacak prim ödemesi: 162,32 TL’dir. Prim ödemeleri, yani doğum borçlanması çocuk sayısına göre değişmektedir. 1 çocuk, 720 gün için ödenecek tutar 15.580,80 TL, 2 çocuk ve 1440 gün için 31.161,60 TL ve 3 çocuk için 2160 gün için de 46.742,40 TL ödenecektir. Doğum borçlanması taksitlendirme işlemi yapılmamaktadır.

Doğum Borçlanması İle Erken Emeklilik Mümkün Müdür?

Doğum borçlanması, doğumdan önce sigorta girişi yapan kadınlar için geçerlidir. Doğum borçlanması işlemi yalnızca sigortalı çalışanlar tarafından yapılabilir. Yapılan işlem doğrultusunda prim ödeme gün sayısı artar. Doğumdan sonraki sürelerde, borçlanılabildiği için sigorta girişi geri gitmemektedir. Bu durum erken emeklilik için avantaj doğurmamaktadır. Doğum borçlanması yapan kadınlar, daha önce hangi kurallar ile emekli olabilecekse doğum borçlanmasından sonrada aynı şekilde devam edecektir. Yalnızca prim ödemesi için gün kazanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Gebelik - Anne - Çocuk

Yeni Haberler

Yukarı