Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Cep Telefonlarının İçinde Ne Var?

Genel

22 Temmuz 2018 Pazar 18:25:56

Son Güncelleme: 22/07/2018 18:26:12

Cep Telefonlarının İçinde Ne Var?

Bilgisayar dönemi büyük bir ölçüde kapanırken mobil cihazlar çok daha önemli hale geldi. Mobil cihazların giderek önem kazanması şirketlerin de yatırımlarını bu alana doğru kaydırmasına neden oluyor.

Mobil Pazar Türkiye’de de giderek büyüyor, bu pastadan pay almak isteyen şirketler geliştirdikleri uygulamalar ile daha iyi müşteri deneyimi vermek istiyorlar. Biz de bu yazımızda PDA olarak bilinen mobil işletim sistemi yazılımlarından kısa kısa bahsedeceğiz.

Şu anda cep telefonu pazarına hakim olan 5 tane işletim sistemi var. Bunlar İphone OS, Symbian, Android, Windows Mobile ve Palm OS.

Açıklayacak olursak;

İphone OS:

Apple tarafından üretilen efsanevi cep telefonu İphone un kullandığı işletim sistemidir. Şu andaki piyasadaki en seri ve göze hitap eden, kullanması en kolay işletim sistemidir. Sahip olduğu dahili AppStore sayesinde bilgisayara muhtaç olmadan program satın almaya imkan veriyor ve sadece İphone cep telefonlarında kullanılabiliyor.

Symbian:

Nokia’nın ilk etapta %40 ını, daha sonra da tamamını satın aldığı Symbian Vakfı’nın çıkardığı işletim sistemidir. Dünya da en çok kullanılan cep telefonu işletim sistemi olma özelliğine sahiptir ve bu sistem için yazılmış 1000 lerce ücretsiz uygulama vardır. Genelde Nokia cep telefonlarında kullanılır, fakat Symbian’ı kullanan diğer markalarda zaman zaman olmuştur. Bu firmalar arasında Samsung, Siemens gösterilebilir.

Android:

Popüler zamanın en çok gündem maddesi olan cep telefon işletim sistemidir. Google tarafından çıkartılmıştır ve sürekli güncellenip geliştirilmektedir. İlerleyen yıllarda dünyada en çok kullanılan cep telefonu işletim sistemi olması beklenmektedir. Daha çıkalı 1 sene olmasına rağmen, şu anda Amerika da İphone yi sollamıştır. İçerisinde dahili marketi vardır ve bu marketten ücretsiz uygulamalar indirilebilmektedir.

Windows Mobile:

Bilgisayar dünyasında tekel olmayı başaran Microsoft, maalesef aynı performansı cep telefonu alanında gösterememiştir. Gerek çok yavaş olması, gerekse içerisine dahili marketin daha sonradan eklenmiş olması nedeniyle WinMo yavaş yavaş gözden düşmeye başladı. Fakat Microsoft WinMo7 ile son kez bir atılım yapmayı deneyecek.

Palm WebOs:

Palm şirketinin çıkardığı ve gelecek vaat eden bir işletim sistemi. Fakat Türkiye de bu şirket maalesef satış yapmıyor. Mali sıkıntılar çeken şirket geçtiğimiz ay HP tarafından satın alındı ve bu işletim sisteminin HP Tabletlerde kullanılması planlanıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı