Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Borsa Nedir? Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nedir

19 Temmuz 2018 Perşembe 17:21:46

Borsa Nedir? Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa nedir? Borsa Riskli midir? Birçok kişi tarafından riskli olarak lanse edilse de Borsa’dan kazanmak mümkün. Borsaya nasıl girilir? Borsa nasıl oynanır tüm sorularınız yanıtı burada.

BORSA NEDİR?
Günümüzde yatırımcıların, para kazanmak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında bu soru gelmektedir. Borsayı kısaca tanımlayacak olursak;

Çeşitli finansal yatırım ürünlerinin organize bir biçimde alınıp satıldığı para piyasalarına borsa denir. Borsa piyasasında çok farklı kategoriden birçok ticari ürün alım ve satımı yapılmaktadır. Bono, tahviller, hisse senetleri, döviz ve emtia gibi ürünler alınıp satılabilmektedir.

Şirketler, hem mali açıdan güçlenmek hem de şirket değerlemesini arttırmak için şirketin belli bir oranda hissesini halka arz ederek, para sahibi kişilerin hisse almasını hedefler. Kişiler ise yatırdıkları para ile aldıkları hisse senetlerini aldıkları fiyatın üstüne çıkan hisse senetlerini satarak aradaki farktan para kazanmayı amaçlar. Örneklemek gerekecek olursak, A şirketi bir hisse değeri 10 Türk Lirasıdır. 10.000 adet hisse kâğıdı alan birisi toplamda 100.000 Türk Lirası para yatırır. Hisse değeri 13 Türk Lirası olduğu zaman 10.000 adet hissesini satan bir kişi 130.000 Türk Lirası para alır ve böylece sadece alım satım yaparak 30.000 Türk Lirası kazanmış olur. Tabii ki bunun dışında para kaybetme olasılığı da vardır. Örneğin, bir uçak şirketinin hisse senetlerinden aldınız. Bir hafta sonrası ise o şirketin uçağı kaza yaptı. Böylece şirket hisse senedi değerlerinde düşüş yaşanır o zaman sizde para kaybetmiş olursunuz. Tabi ki borsa oynayacak kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu ise kısa vadeli yatırımlardan çok uzun vadeli ve akılcı yatırımların kazandıracağıdır.

Borsa piyasaları iki çeşittir. Birincisi global piyasalardır. Örneğin, Londra Borsası, Hong Kong Borsası gibi. İkincisi ise ülkelerin kendi içinde oluşturduğu piyasalardır. Örneğin: İstanbul Borsası gibi

Borsa da yapılan işlemler ve alım satımlar için, yatırımcı ile hisse asıl sahipleri arasında bağlantı kuran aracı kurumlar bulunmaktadır.

Borsa da işlem gören bütün ürünlerin fiyatları arz – talep dengesine göre fiyat belirlemesi alır.

Arz – Talep dengesi yatırımcılar arasında farklılıklar gösterdiğinden dolayı fiyatlar sürekli değişkendir. Örneğin yatırımcıların siyasi görüşleri, gelecek planları, parayı kullanma amaç ve yöntemleri gibi çeşitli binlerce etken bulunmaktadır.

Borsa piyasası denetleme kurumları mekanizmasına sahip olmasına rağmen çok güçlü yatırımcılar yasal bir şekilde bir anda hisse senedi alış veya satış işlemi göstererek piyasayı manipüle edebilirler.

BORSADAN NASIL PARA KAZANILIR?

Borsada para kazanmak isteyenler küçük bir miktar karşılığında düşük fiyatlı hisse senedi alarak kağıt değerinin yükselmesini bekler ve fiyatlar yükselince satış gerçekleştirirse borsadan para kazanabilir. Lakin bu teorik bilgi doğru olsa da her zaman bu kadar kolay olmuyor. Çünkü yapılan yatırımın miktarı, alınan kâğıt sayısı ve satış fiyatı iyi analiz edilmeli ki tatmin edici bir miktar kazansın. Örneğin A şirketinin bir hisse kâğıt değeri 12.01 TL’dir. Siz bu kâğıttan 100 adet aldığınız zaman 1201 TL yatırmış olacaksınız. Ertesi gün kâğıt fiyatı 12,03 TL olduğu zaman 100 kâğıdı satmaya kalktığınızda 1203 TL paranız olacak. 1 gün içinde 2 Türk Lirası kazanmış olacaksınız. Aylık her gün 2 TL kazandığınızı düşünürsek 60 TL eder. Bu birçok borsa yatırımcısı için iyi bir miktar değildir. O yüzden alacağınız hisse senetlerini iyi takip etmeniz gerekmektedir.

BORSADA TEMEL MANTIK NEDİR?

Borsa oynayan kişilerin ve borsa piyasalarının temel mantığı bir ürünü düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak aradaki fark miktarını kâr olarak kazanmaktır.

BORSAYA NASIL GİRİLİR?

Borsa oynamak için iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan birincisi bankalar aracılığı ile bir yatırım hesabı açarak internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden oynayabilirsiniz. Diğer yol ise yasal olan aracı kurumlar sayesinde borsa oynayabilirsiniz. Bankalardan oynayacak kişiler yatırım hesabı açarak borsada oynamak istedikleri miktarda para yatırırlar ve o paralar ile hisse senetleri veya emtia ürünleri ile beraber döviz alım satım işlemi yapabilirler.

BORSA RİSKLİ MİDİR?

Borsa birçok kişi tarafında riskli olarak lanse edilir. Tabii ki her işin olduğu gibi borsanın da riskleri vardır. Borsada iyi analiz ederseniz, sabırlı olursanız, doğru hisseleri seçerseniz kazanmak çok uzak değildir. Ayrıca borsa oynayacak iseniz, tüm birikiminizi buraya yatırmamanız gerekir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı