Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Bilgisayarlar neden çöker?

Bilgi

24 Temmuz 2018 Salı 11:17:55

Son Güncelleme: 24/07/2018 11:18:17

Bilgisayarlar neden çöker?

Sanal dünyada bilgisayar kullanımı her geçen gün da gelişirken, ilgilendiğiniz sektöre de bakmanız yani ilgilenmeniz gerekiyor. Bilgisayarlarda internet daha yoğun şekilde kullanılmazken, şüphesiz ki kullandığınız bilgisayarlarınız istekleriniz dışında daha fazla çalışabiliyordu. Ve bu tarz işlemlerin sonucunda hazin bir sonla bilgisayarlar çökebiliyor.

Öncelikle bilgisayar çökmesinin, bilgisayarınız üzerindeki kayıtlı tüm dosyalarınızın eğer yedeği yok ise silindiği anlamına gelmektedir. Peki bilgisayarlar durduk yere çökemeyeceği için, ne sebeple çöküyor? Öncelikle kullandığınız bilgisayarlarda anti-virüs yazılımlarını kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü tam bir koruma olmasa dahi, anti-virüs programları bilgisayarınıza giren virüsler ile savaşmaktadır. Virüsler bilgisayarınızın çökmesine sebep olmaktadır.

Virüslerin sebep olduğu gibi, unutmayın ki bilgisayarınızda bulunan virüsleri de kendinizin getirdiğini unutmamalısınız. İnternet üzerinden, flash bellekler veya CD ile getirdiğiniz en ufak bir yazılım bile bilgisayar alt yapınıza virüs sokmaya neden olabilir. Ve bu virüsler bilgisayarınızın alt yapısında çoğalmaya başlar. Bununla birlikte sistem dosyalarında varlığını gösteren bu kötü huylu yazılımlar, yayıldığı gibi sisteminizi sarmaya başlar.
Yakın bir zamanda almadığınız önlem ile bilgisayarınızın çökmesine neden olan virüsler, daha sonrasında size bir pişmanlık yaratabilmektedir.

Bilgisayarınız çöktüğünde ise format atmanız yani bilgisayar sisteminizi tekrardan kurmanız gerekmektedir. Bunu yapmak ise mecbur olarak dosyalarınızın silinmesine ve size zaman kaybı yaşatabilmektedir. Bunun için bilgisayarınızda en azından bir virüs-koruma programı bulundurmalı, internet üzerinden indirdiğiniz en ufak bir yazılımı bile açmadan önce virüs taraması yapmalısınız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı