Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Bedelli Askerlik 2018

Genel

20 Temmuz 2018 Cuma 18:11:58

Bedelli Askerlik 2018

2018 yılı bedelli askerlik aslında en son çıkarılan 2014 yılındaki bedelli askerlik uygulamasından kısa bir süre sonra dile getirilmeye başlanan, özellikle son 1.5 yıldır toplumun geniş kesimleri tarafından talep edilen “gençlerin bir sorunu” olarak göze çarpıyor. Bununla alakalı özellikle sosyal medyada oldukça fazla gündem yaratan askerlik çağına gelmiş olan milyonlarca genç ve aileleri bu konuda hükümetten ve Savunma Bakanlığı’ndan haber bekliyor.

6 Milyona Yakın Kişi Askerlik Problemiyle Boğuşuyor
Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan son rakamlara göre dolaylı olarak 6 milyona yakın kişinin askerlik problemi yaşadığı belirtilirken 2018 Temmuz rakamlarına göre;

  • Askerlik çağı gelmiş kişi sayısı: 585 bin 275
  • Yoklama kaçağı: 570 bin 445
  • Bakaya 57 bin 120
  • 2019 yılında silah altına alınacak kişi sayısı 346 bin 124
  • Askerliği Tecil Edilmiş 4 milyon 842 bin kişi bulunurken, bedelli askerlik platformu 2018 başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarında bedelli askerli konusunda çok büyük bir beklenti oluşmuş durumda.

Geçmiş Yıllarda Bedelli Askerlik

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde geçmiş dönemlerde çıkarılan bedelli askerlik yasalarına bakıldığında beş farklı bedelli askerlik uygulaması göze çarparken aslında bedelli askerlik uygulamalarının tümü için de başvuruların beklenen seviyenin altında kaldığını söylemek mümkün. Öyle ki geçmiş yıllarda bedelli askerlik uygulamalarının tamamında, bedelli askerlikten faydalanan toplam kişi sayısı 328 bin 834 olarak belirlendi. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk bedelli askerlik 1987 yılında çıkarılırken son çıkarılan bedelli askerlik uygulaması da 2014 yılında hayata geçirildi.

  • 1987 yılında ilk kez çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 18 bin 433 kişi faydalandı.
  • 1992 yılında çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 35 bin 111 kişi faydalandı.
  • 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrası kaynak yaratmak adına çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 72 bin 290 kişi faydalandı.
  • 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 69 bin 073 kişi faydalandı.
  • Son olarak Mart-Nisan 2014 döneminde çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından da 203 bin kişi faydalandı. Bu sayı tüm bedelli askerlik uygulamaları içerisinde yararlanan kişi bakımından en yüksek sayı olurken bu dönemde çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyenler için yaş sınırı 27, (01 Ocak 1988 ve daha önce doğanlar) ücret de 18 bin TL olarak belirlenmiştir. 2014 yılındaki bedelli askerlik uygulamasından toplam elde edilen kaynak toplamı da 3 milyar 671 milyon lira olarak göze çarpmaktadır.

2014 Yılından İtibaren Beklenti Her Daim Artarak Devam Ediyor

Son olarak 2014 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasındaki fiyatın 18 bin TL olması toplum nazarında kabul görürken, yaş sınırının 27’nin altına düşmemesi nedeniyle bedelli askerlik bekleyen milyonlarca kişinin bu yasadan faydalanamaması ve geçen dört yılda bedelli askerlik bekleyenler için her geçen gün artan talepler doğrultusunda 2018 yılında yeni bir düzenlemenin yapılacağının sinyalleri uzun zamandan beri alınmaya başlanmıştı. Bununla birlikte bedelli askerlik bekleyenlerin özellikle sosyal medyada toplumun diğer kesiminin tepkilerine rağmen çok iyi örgütlenmeleri de uygulamanın fitilini ateşledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik taleplerine ilk başta sıcak bakmadıklarını açıklasa da askerlik problemiyle boğuşanların sayısının milyonlara ulaşması nedeniyle seçim sonrası bir düzenleme yapılacağı da açıklanmıştı. Seçim sonrası Brüksel’deki NATO zirvesinden dönüşte konuyla ilgili en kapsamlı açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlikle ilgili çalışmaların tam gaz devam ettiğini hem hükümet hem Milli Savunma Bakanlığı hem de Genelkurmay’da konuyla alakalı kapsamlı bir çalışma yapıldığını ifade etmişti. Konuyla alakalı en geç yeni yasama yılında somut bir adım atılacağını belirten Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de bedelli askerlik düzenlemesinin yapılabileceği sinyalini de verdi.

Bedelli Askerlikten Ziyade Gençlerin Sorunlarının Çözümü İçin

Recep Tayyip Erdoğan kendilerinin bedelli askerlik konusundaki bakış açılarının, bedelli ifadesiyle tam olarak açıklanamadığını belirtirken, bedelli askerliği gençlerin bir problemi olarak gördüklerini ve bu konuda adım atılmasının zorunlu olduğunu da belirtti. Uygulamanın da kalıcı olarak ve makul fiyatlarla hayata geçirilmesinin planlandığının altını çizen Erdoğan bedelli askerlikle alakalı Genelkurmay’ın asker sayısında herhangi bir problem oluşmayacağını da sözlerine ekledi. Öyle ki Genelkurmay’ın ihtiyacı olan toplam yıllık asker sayısının 300 binlerde olduğu ifade ediliyor.

2018 Yılı Bedelli Askerlik Uygulaması

Temmuz ayının üçüncü haftasıyla birlikte bedelli askerlik 2018 uygulamasının da detayları netleşmeye başladı. 2018 yılı bedelli askerlik uygulaması için Ak Parti’nin MHP’ye sunduğu teklife göre yaş 25 bedel 15 bin TL olarak belirlenirken, 2018 yılı bedelli askerlik uygulamasından 31 Aralık 1993 tarihinden önce doğanlar faydalanabilecek. Bununla alakalı Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan şu anda konuyla ilgili yapılan bir çalışma olmamasıyla birlikte konunun Ekim ayı içerisinde netleşerek hayata geçirileceğini söyledi. Buna göre kapsamdaki yaş sınırı 27 ve üstünü kapsadığı için belirtilen 6 milyon sayısından kapsama giren kişi sayısının 4 milyon 300 bin kişi olacağı da ifade ediliyor. Olası 25 yaş üstü bir düzenlemede ise 6 milyon kişinin %93’ü uygulama kapsamına girmiş oluyor. Bedelli askerlik anket çalışmalarına göre ise halkın %52’si bedelli askerliğe sıcak bakmazken, yaş 25 bedel 15 bin TL uygulaması için de hem yaş hem de bedelle alakalı halkın ciddi endişeleri olduğu göze çarpıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı