Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Barselona’da Gezilecek Yerler

Genel

19 Temmuz 2018 Perşembe 16:51:25

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona’da gezilecek yerler neresi. Tatil için en çok tercih edilen ülke olan İspanya’nın en gelişmiş yerlerinden biri olan Barselona’ya gidiyorsanız görmeniz gereken yerleri sizlere derledik. Barselona’daki müzelerden, görülecek yerlerden ve gece hayatına kadar bir çok bilgiyi sizlere sunmaya çalıştık.

Montserrat Manastırı
Barselona’nın birbirinden güzel bir çok yerinden sonra uğramanız gereken yerlerden bir diğeri kuşkusuz Montserrat Dağı olmalı. Montserrat Dağı, Barselona’nın 40 km kuzeybatısında yer alan şehrin çevresinden bile kendini fark ettiren yüksek bir yerdedir. Genelde güzel havalarda tercih edilen bu mekan bulutlu havalarda üzerinde oluşan bulutlardan hoş bir manzara yaratıyor. Öncelikle bu hoş mekana ulaşım konusunda bilgi vermek istiyorum. Tren ile gelmek istiyorsanız buraya ilkin Plaza Espanya‘da bulunan Espanya Tren İstasyonundan R5 hattına bininiz. Bileti erkenden almanız sizin için daha iyi olur. Tren kalkış saati en erken 08. 30 kalkıyor. Montserrat dağı’nda indikten sonra montserrat manastırına gidebilmek için iki seçenek bulunuyor ya teleferik ya da funiküler ile gidebilirsiniz. Trenle gidiş dönüş ve yukarıya iniş-çıkış yaklaşık 20 euro civarındadır. Montserrat dağında bulunan Montserrat Manastırı’nın tarihçesi 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ayrıca Hacıların ziyaret ettikleri yerlerden biri olan manastırın çeşitli ek binaları da bulunmaktadır. Montserrat Manastırı derken aklınıza sadece bir dağ ve manastır gelmesin çünkü orada bulunan birbirinden güzel kafe, restoran, otel, postane gibi mekanlarda yer alıyor. Montserrat Manastırına gittiğinde karşınıza elbetteki bir de Montserrat’ın vazgeçilmezi olmuş Moreneta Bakiresi’ni de göreceksiniz. Hacıların buraya uğramasının bir diğer nedenlerinden biri de Moreneta Bakiresinin birçok mucize gerçekleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Montserrat Manastırının güzel bir görüntüsü ve gezilecek bir çok yeri bulunmasına rağmen konumunun can güvenliği açısından biraz tehdit oluşturduğunu söyleyebiliriz. Heyelanlar, kaya düşmeleri, fırtınalar ve orman yangınları gibi doğal afetler risk oluşturmuyor diyemeyiz. Katalonya’nın manevi kalbi kabul edeceğimiz bu yere gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Los Tarantos
Gitar sesinden haz alan bir insan için herhalde vazgeçilmez bir yerdir. Estrella Morente’yi en iyi hissedebileceğiniz bir flamenko mekanıdır. Barselona’nın en iyi eğlence mekanlarından olan tarantos Catalunya meydanından aşağı inen cadde boyunca ilerledikten sonra Barselona’nın en meşhur caddelerinden olan La rambla caddesi üzerinde bulunan Plaça Reial’de yer alan bu mekanda bir flamenko gösterisini oturarak izlemek istiyorsanız erkenden gitmek zorundasınız.

Sadece yarım saat süren bu müzikal şölene internetten bilet almış dahi olsanız son dakika gitmişseniz ayakta kalmak zorunda kalırsınız. Gösteri çok uzun bir süre almadığı için pek sorun olacağını düşünmüyorum. Giriş ücreti olarka öyle çok yüksek bir meblağda talep etmiyorlar sadece 10 euro. Canlı müzik ve Dans eşliğinde olan bu eğlence iyi bir gece geçirmek için tavsiye edilecek yerlerden biridir. Gösteriyi daha güzel bir hale getirmek için Barselona’nın en güzel koktylerinden olan Sangria eşliğinde izlenmelidir. Bir çok kişinin gidipte en keyif aldığım geceydi dediği nadir yerlerden biridir. Her ne kadar flamenkonun anavatanı olmasada bu işin hakkını en iyi şekilde verdiklerini söyleyebiliriz. Mekan biraz küçük ve oturacak yerlerde çok dar olduğu için tekrardan hatırlatıp erkenden gitmenizi öneriyoruz. Mevki olarak çok kolay bulunan bir yer olmakla birlikte çıktıktan sonra çevrede bulunan birçok kafe ve restorana uğrayabilirsiniz. Ya da La Rambla’ya uğramadıysanız orayı da ziyaret edebilirsiniz. Zevk ve memnuniyet açısından pek tatminkar olan bu mekanı görmeden gitmeyin derim.

Barceloneta
Barceloneta, Barselona’daki güzel plajlardan birisidir. 2-3 kilometre uzunluğundaki plaj güneşlenmek ve voleybol oynamak için hatırı sayılır yerlerden biridir diyebiliriz. “Güneşlenmek ve voleybol oynamak için süper bir yer” sözünün altını çizmek istiyorum çünkü suya girmek yasak değil ancak su pek pistir. Zaten pek öyle yüzenide görmezsiniz. Genellikle insanlar Öğleden sonra gezinmek, şarap içmek, sevgilisiyle gezmek için gelirler bu plaja. Metro ile gitmenizi çok tavsiye etmiyoruz sebebi biraz yürümeniz gerekmektedir ama otobüsle giderseniz yürümek zorunda kalmazsınız. La Rambla’dan aşağıya yürüyerek önce colomb anıtı daha sonra maremagnum ve portvell’i geçtikten 10 dk sonra ulaşılacak olan bu yer ayrıca güzel kulüplere ev sahipliği yapmaktadır. Genelde “para avcıları” olarak nitelendirilen bu mekanlar eğlence konusunda hakkını bayağı verdiklerini söyleyebiliriz. Buraya gelmişsen lezzetli sangria adlı kokteyl ve bambum paella adı verilen yemekten mutlaka tatmanızı öneririz. Bu içecek ve yemeklerden bahsetmişken barselona’nın ünlü mezelerinin derlendiği tapas adı verilen yiyecekleri mutlaka deneyin. Yiyecek içeceklerden bahsetmişken Absinthe adı verilen güzeller güzeli bar güzel bir içki için tercih edilesi yerlerden biridir diyebiliriz. El born bölgesinde bulunan barceloneta plajı ayrıca barlarda kalmak istemiyor ve içkinizi plajda yudumlamak ve denizin eşsiz görüntüsünü izlemek içinde çok güzel bir yer. Bunların dışında Barceloneta sahilinin tam ortasında yer alan L’Aquarium’a uğrayabilirsiniz. Ücreti biraz yüksek olan bu akvaryum aksiyon ve gerilim yaşamak isteyenlere köpek balıkları ile birlikte yüzme keyfini yaşatıyor. Ücret 300 euro olmakla birlikte paraya biraz kıymanın zamanının geldiğini gösteriyor. Barceloneta’ya otobüs ya da metro ile gelmek istemiyorsanız La Rambla’dan taksiyle gelmek için maximum 10 euro ücretle ulaşabilirsiniz. Onca müze, kilise ve heykellerden sonra kafa dinlemek ve suya girmek isteyenlere güzel bir olanak sağlıyor. Gitmenizi ve o anı yaşamanız istiyoruz.

Casa Mila
Barselona şehrinin Eixample semti Passeig de Gracia Caddesinde bulunan yapı 1906 ve 1912 yılları arasında birbirinden güzel ve müthiş bir çok yapıya imza atmış mimar olan Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. Indiano(Amerika’daki sömürgelerden para kazandıktan sonra memleketine geri dönen zenginler)’lardan Roser Segimon ve eşi olan para ve zenginlik hırsı ile bilinen Pere Mila, Gaudi’ye Passeig de Gracia ile barselona’yı ayıran sınırda bir bina yapılmasını isterler.

Bu istek üzerine binanın yapımına başlayan ünlü mimar Gaudi, sanatının en yüksek doruklarında bu binanın inşasına başlar. Birbirinden bağımsız 2 girişi olan aydınlık bir ortam için birbirine açılan iç avlulara sahip, tamamen doğal taşlardan oluşmuş, 100 metreden fazla yer kaplamayan Casa Mila, doğal taşlardan yontulduğu için binaya “La Pedrera” yani halk arasında taş ocağı denmektedir. Barselona’nın modernist yapılarından olan bu bina daire daire satılmak için ilk örneklerdendir. Binanın inşaat süresinin uzamasının nedeni özellikle belediyenin yapı kanunlarına uyumlu olmaması, sık sık engelenmesi ve ceza kesilmesindendir. Bu yüzden Gaudi en baştaki fikrini tamamen gerçekleştirememiştir. Ön cephede dalgalı deniz modelini ve deniz yosunları duygusunu zirvede tutulmuştur. Balkon demirleri dalga efektinin en güçlü şekilde hissedilmesinde yardımcı olmuştur. Casa Mila’nın çatısında yer alan bacalar ise sürrealist tarzda yapılmıştır. Gaudi’nin Sagrada Familia’dan önce tasarladığı son yapıdır. 1984 senesinde UNESCO Dünya Mirasları listesine Guell parkı ve Guell Köşkü ile miras listesine dahil edilmiştir. Casa Mila’yı ziyaret etmek için küçük bir miktar para ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında yine belli bir ücret karşılığında seli rehber hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Giriş ücreti 8 € gibi düşük bir meblağdır. “Diagonal” metro durağında inerek yapıya ulaşabileceğiniz bu yapıya mutlaka gitmelisiniz.

Casa Batllo
Barcelona şehrinin merkezinde-Passeig de Gracia Bulvarı, Mansana de la Discordia bölgesi- olan bu bina, Antoni Gaudi’nin önemli eserlerinden bir diğeridir. Eski püskü ev tekstil üreticisi Josep Batllo’nun isteği üzerine Gaudi tasarıma el atmıştır. 1904 te bizzat Gaudi tarafından restore edilen Casa Batllo binası şu anki tasarıma sahip olmuştur. Halk arasında Kemiklerin Evi olarak bilinen Casa Batllo’nun önünde durup yukarı baktığınızda balkonların kafatasına benzediğini fark edeceksinizdir. Barselona’nın en güzel binası sözünü kesinlikle hak eden bu binanın üzerinde birde insan figürlü bacalar ve dragona benzetilmiş bir çatı bulunmaktadır.
2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Casa Batllo, en dikkat çeken bölümü kuşkusuz ön cephenin ön kısmındaki çatıyı kaplayan Ejderha Sırtıdır. Özellikle zemin kat ve teras kat en dikkat çeken yerlerdendir. Gaudi tasarımını yaparken, her türlü ayrıntıyı büyüleyici bir şekilde düşünmüştür. Merdivenlerdeki tutunma bölmeleri elin tutma şekline göre kavislidir, tavanların şekli su damlalarından esinlenilmiştir. Işığın en güzel şekilde kullanılabilmesi için apartman boşluğundaki renkler açıktan koyuya doğrudur. ilaveten birçok yerde ahşap kullanılarak elle ayarlanabilen havalandirma geçişleri vardir. Renklerin ahenginin en üst düzeyde olduğu, sanatın kendini gösterdiği, mimari güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan bu yapıya bir gün giderseniz pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Sıradışı güzellikte olan bu eser gezi yapanlar için vazgeçilmez bir mekan.

Guell Park
1900-1914 yılları arasında, Guell ailesinin soylarının ihtişam ve görkemini göstermek amacıyla yaptığı bir parktır. Eusebi Guell “aşağı tabakadan” uzaklaşmak için yapmış olduğu park başarısızlığa uğramıştır ve daha sonra da parkın yapımını Gaudi devam ettirmiş ve 1923 yılında halka açılmıştır. Gaudi’nin renk renk mozaiklerle süslü tasarımları, parkı oldukça eğlenceli ve büyülü bir yer haline getirmiştir. haline getirmiştir. Kuşbakışı şehir manzarasında muazzam bir görünüme sahiptir. Pablo Picasso’nun gençliğinde sık sık uğradığı bu parkta ayrıca Gaudi’nin evi yer almaktadır.

Yüksek bir tepede bulunan parka, ulaşmakta güçlük çekmemek için yürüyen merdivenler konmuştur. Ana girişte bulunan mantarları anımsatan kubbe şeklinde çatıları olan 2 adet yapı bulunmaktadır. Park alanındaki yapıların bir çoğu canlı renkleri içeren seramik parçalarının bir araya getirilmesiyle yaratılmıştır. Ayrıca 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Park Guell’in içindeki önemli eserlerden biri olan Gaudi’nin evi çalışma arkadaşı olan Francesc Berenguer tarafından tasarlanıp bu evin içinde Gaudi 20 yıl yaşamıştır. Masallara konu olacak kadar güzellikte olan bu parkı es geçmeyin derim.

Sagrada Familia
Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’nin 1883’teki eseri olan kilise 1882’te yapının ilk mimarı Francisco de Paula del Villar idi. Kilise destekçileri ve Francisco de Paula del Vitlar arasına gerçekleşen anlaşmazlıklardan ötürü 1883 yılında projeye Gaudi dahil oluyor. O günden ölümüne dek kendisini bu yapıya adayıp çalışmalarını tam tamına 43 yıl sürdürüyor. Kendisine neden bu kadar uzun sürüyor diye soranlara da “iş verenim aceleci değil” diye cevap veriyordu. 1926 yılında Gaudi’nin ölümünden sonra fon bulunmadığı ve savaş çıkması nedeniyle inşaatın yapımı yavaşlıyor. II. Dünya Savaşı nedeniyle mimarın orjinal çizimleri ve modelleri büyük hasar görüyor. Yapının inşası bitmeden restore edilmeye başlıyor. Dali ve Antoni Tapies tarafından onaylanmayan kilise “mimari ve dini bir hata” olarak görülüyordu. İlk inşasında etrafta tek bir ev bile yoktu ama şuan şehrin tam merkezinde olan yapı 132. yılı dolmuş olmasına rağmen henüz yarısı bitmiş durumda. Kilisenin yapımının 2026 yılında bitmesi tahmin ediliyor.

Picasso Müzesi
Dünyaca ünlü ressam picasso’nun resimlerinin bulunduğu müze adeta turistlere görsel bir şölen sunuyor. Picasso müzesi, yakın dostu Jaime Sabartes’in bağışladığı eserler ile kurulmaya başlanmıştır. Guernica, Avignonlu Kızlar, Ağlayan Kadın, He Old Guitarist ve daha birbirinden güzel 400 adet eseri görebileceğiniz bir müzedir.

La Rambla
La rambla Barselona’nın en merkezi caddelerinden biridir. Birçok kafe ve restoranın bulunduğu cadde turistler için uğranması gereken yerlerden biri. Bu caddede Font de Canaletes, Mercat de La Boqueria, Gran Teatre del Liceu, Kristof Kolomb Heykeli, Plaça Reial, Palau Güell ve Esglesia de Betlem gibi ünlü mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı