Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Banka İpotekli Ev Almak

Genel

29 Temmuz 2018 Pazar 02:23:49

Banka İpotekli Ev Almak

Banka ipotekli konut satın almakla beraber, bankanın konut üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılırsınız. Bir konutun üzerinde ipotek bulunması, o konutun satışı için bir sorun teşkil etmez. İpotek, bankanın kişiye verdiği kredinin karşılığında istediği teminattır.

Ev üzerindeki ipotek kalkmadıysa, bunun anlamı satıcının kredi borcunu ödemediğidir. Söz konusu borç ödenmezse, konut satışa çıkartılır ve banka borcu bu şekilde tahsil eder.

İpotekli bir konutu satın almak isterseniz yapmanız gereken öncelikli adım ipoteği kaldırmaktır. Bu işlemin yapılması için hem alıcının hem de satıcının, söz konusu ipoteği tesis eden bankaya gitmesi gerekir. Bu noktada alıcı şu iki yöntemi tercih ediyorsa aha avantajlıdır: Peşin alım yapıyorsa ya da peşin ödeyeceği kısım kredi borcunu  kapatıyorsa. Bu şartlardan biri sağlanırsa kredi kartı borcu o gün içinde kapatılacaktır ve konutun satış işlemi gerçekleşebilecektir. Ancak banka kredisiyle ev almayı planlıyorsanız, söz konusu ipoteği tesis eden banka size bir kredi tesis eder ve satıcının borcu kapanır. Ama konut hala ipotekli olarak kalacaktır. Farklı olan şey, artık bankaya sizin borçlu olmanızdır. Eğer ki banka kredisini başka bir bankadan almayı düşünüyorsanız, ipotek tesis eden bankayla kredi almayı düşündüğünün bankanın ikisiyle birden görüşmeniz gerekmektedir. İki bankanın da onayı alınırsa, işlem gerçekleşecektir. İpotek konusunda önemli olan konu ipotek bedelidir. Çünkü ipotek bedeliniz ile bankaya olan borcunuz orantılı olacaktır.

İpoteği resmen kaldırmak isterseniz, bankaya yazacağınız dilekçeyle fek yazısı almanız gerekir. Ardından tapuya giderek ipoteği kaldırabilirsiniz.

İpotekli Ev Almanın Riskleri

Bir evin ipotekli olup olmadığının öğrenmek için tapuya bakmalısınız. İpotekli ev üzerindeki resmi hakların çoğu, ipoteği koyan kişilerin/kuruluşların yararına olacak şekilde düzenlenmiştir. Aynı zamanda ipotekli evinizi satmak istediğiniz zaman, satın alacak kişilerin sizden ipoteği kaldırmanızı talep etmeleri mümkündür. Eğer ki ipotekli ev aldığınızı sonradan öğrenirseniz, asıl kredi borcu olan kişinin borcu size yüklenir. Yani aslında size ait olmayan bir borçla sorumlu tutulursunuz.

Banka ipotekli konutu satın alırken, ipotek durumunu bilseniz dahi sizi bir takım riskler karşılayabilir. Örneğin satıcı sizden aldığı para ile konut borcunu ödemezse bankanın konut üzerindeki ipotek hakkı devam eder. Satıcı bu bedeli ödememeye devam ederse, banka konut üzerindeki haklarını kullanabilecektir. Ki bu durum da sizin aleyhinize olacaktır. Bu sebeplerden ötürü, kredi borcunu ödemeyecek biriyle satışa girmeniz tavsiye edilmez.

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli evin satılması bilinenin aksine çok zor değildir. Ancak bunun için iki seçeneğiniz vardır:

  1. Evi satın almak isteyen tarafla ve ev üzerinde ipotek hakkı bulunan bankayla anlaşılarak, hem konutun hem de kredi borcunun devrinin gerçekleştirilmesi
  2. Evin kredi borcu kapatıldıktan sonra ev üzerindeki ipoteğin de kaldırılması

İkinci yöntem seçilirse, kredinizi ödediğiniz bankadan ya da başka bir bankadan ihtiyaç kredisi çekerek konut kredisi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu şekilde konut kredisi borcunuz kapanmış olur. Ancak konut kredisini ödediğiniz evinizi satmak istediğinizde, kredinizi belirlenen vade süresinden önce kapattığınız için bankaların istediği ‘’erken kapatma cezası’’ ile karşılaşabilirsiniz.

Konut Kredi Borcu Devredilebilir mi?

Konut kredisi alan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de konut kredisini devredip devredemeyecekleri konusudur. Konut sahibi olmak isteyen kişiler yeterli nakitlerinin bulunmaması durumunda konut kredisi başvurusu yapıyorlar ancak ödemekte zorlanabiliyorlar. Bu yüzden konut kredisi borcunu aile üyelerine veya yakın çevresinden birisine devretmek istiyorlar. Ancak birtakım problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar.

Konut kredisi borcunun başkasına devredilmesi yönündeki talepleri bankalar reddediliyor. Bunun sebebi konut kredilerinin, kişiye özel sunulan kredi tiplerinden olmasıdır. Kredi belirlenirken kişinin geliri ve ödeme performansı göz önünde bulundurulur. Bu sebepten, alının kredi aynı koşullarda başka kişilere devredilemez. Çünkü; güncel kredi faiz oranları yükseliş eğilimindeyse ve banka aynı koşullarda krediyi devrederse zarar edecektir.

Banka İpotekli Eve Haciz Konulur mu?

Banka ipotekli eve haciz konulması durumu mevzuatlarca düzenlenmiştir ve mümkündür. Bankanın koyduğu ipoteğin bedeline bakılmaksızın eve haciz konulabileceği belirtilmiştir. Haciz işlemi yapılsa dahi, ipotek tesis eden bankanın hakları devam edecektir. Yani söz konusu banka, haciz işlemiyle herhangi bir zarara uğramayacaktır. Haciz işlemi, alacaklının başvurusundan sonra üç gün içerisinde gerçekleşir. Borçlunun bu icra takibine yedi gün içerisinde itiraz ederek borcunu ödemesi gerekir. Borcunu ödemediği takdir de haciz konulacaktır. Haczin konulmasıyla beraber öncelikli olarak bankanın borcu tahsil edilir. Eğer ki banka borcu ödendikten sonra geriye bir miktar daha para kalırsa, başka borçların ödenmesi için kullanılır.

Bazı istisna durumlar vardır ki, evin haczedilmesine karşı dava açılabilmesi yolunu mümkün kılar. Bu sayede evin satışı veya haczi iptal ettirilebilir. Söz konusu istisna durumlarda en çok karşılaşılan örnek, evin tek mesken olması sebebiyle haczedilmesinin mümkün olmamasına dair İcra Hakimliği’ne müracaat edilmesidir. Fakat bu itiraza rağmen yine icra konulabilir ve konut satışa çıkarılabilir. Eğer ki ev itiraza rağmen icraya konulmuşsa ve satışa çıkarılmışsa artık bu duruma karşı bir itiraz yolu yoktur. Satış gerçekleştirilir ve borçluya kendisine minimum standartlarda bir ev alması için para ayrılarak verilir.

İki yıl içerisinde hukuki bir işlem yapılmaması halinde haciz işlemi ortadan kalkar.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı