Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Alkol Nedir ! Alkolün Vücuda Etkisi ! Alkolik İnsanın Tedavisi Nasıldır !

Nedir

4 Ocak 2019 Cuma 18:41:40

Son Güncelleme: 04/01/2019 19:29:34

Alkol Nedir ! Alkolün Vücuda Etkisi ! Alkolik İnsanın Tedavisi Nasıldır !

Alkol Nedir !

Kimyacıya göre türlü alkoller vardır.İnsanların tükettiği Etil alkoldür.Kimyasal bileşenleri sadece karbon,hidrojen ve oksijendir.Bunlar basit bir şekilde birleşerek renksiz bir sıvı ortaya çıkartırlar buna da Alkol denir.Ancak alkoller arasında zehirlemeyecek tek alkol çeşidi etil alkoldür.Alkol bütün dünyada eski çağlardan beri insanoğlu tarafından bilinmiştir,kolayca türlü bitkilerden meydana getirilebilir.

 

 

İnsanların tükettikleri alkol bitkilerde normal olarak bulunan şeker mayasının tahammür etmesinden (mayalanmasında) meydana gelmektedir.Bunun gibi mayalamadan elde edilen içkilerde arpadan yapılan bira,üzümden yapılan şarap,elmadan yapılan şırada alkol derecesi oldukça azdır.Alkol konsantrasyonu sonradan imbikten geçirilerek arttırılabilir.

Alkolün Vücuda Etkisi!

Alkol,kuvvetine göre ağız duvarına,gırtlağa,mideye ve üst bağırsaklara etkide bulunabilir.Bu etki,ağızda yakıcı bir duyu,hoş ama biraz acı verici bir şeydir.Mideden ve bağırsaklardan kan dolaşımına geçer,çabucak vücudun bütün dokularına gider ve sıvılarına karışır.Özellikle karaciğerde,oksdasyon yolu ve karbondioksit ile suya çevrilip kaybolur.%2 kadarı  idrar ve nefes yolu ile vücuttan atılır.Nefesteki alkol miktarı pek azdır ama vücuttaki alkol oranını belirlemeye yeter.

Alkolün etkilediği başlıca şey sinir sistemidir ama vücudun farklı yerlerinde de değişiklikler olmaktadır.Kalp vuruşu artabilir,ciltte kızarmayı ortaya çıkaran kan damarlarında daha süratli kan akımı yer alır.İdrar miktarı artar,bunun başlıca sebebi içilen sıvı miktarının olduğu düşünülse de,böbreklerde bulunan damarların genişlemeside buna etkendir.

Alkol karbonhidrattır dolayısı ile bir besin maddesi olarak da görülebilir. Midede çabuk sindirildiğinden kolay bir enerji kaynağıdır.Sarhoş edici etkilerinden dolayı,bu enerji düzenli bir şekilde işe yaramaz.Alkolün iştah açıcı bir özelliği vardır. Ne kadar az alınmış olursa olsun zihinde bozulmalara neden olur.

Türlü İçme Şekilleri !

Bir insanın içme şekli kendisini alkolik olarak tanımaktan çok daha fazla şey ifade eder.Doğru teşhis koyabilmek için içme şekillerini dikkatle incelemek ve uygulanacak tedaviyi de bu yönde belirlemek lazımdır.

*Şüphe uyandırmayan alkolik

*Akşamcılık

*Zorunlu alkolik

*Nevrotik alkolik

*Arazlı alkolizm

*Devrelerle içenler

Alkolizmin Safhaları !

Aşırı Derecede İçme Safhası;

Topluluk halinde içki partilerinde daha uzun süre kalmak,İçki günlerinin aralarını sıklaştırmak,İçki gizlemek,Arkadaşlarından daha sert içki içmek,Aklı fikri içkide olmak,Gerilimi gidermek için içmek,Gittikçe artan içkiye karşı dayanıklılık,Kırdığı potlar karşısında kendini,kendine ve başkalarına karşı haklı çıkarma isteği,İşini iyi yapabilmesi için içki içme isteği,İçkinin kendisi için bir ihtiyaç olduğuna inanmak,Gittikçe artan suç duygusu duymak.

Alkole Müptelalık Safhası;

Alkolik unutmaların başlangıcı,Unutmaların sıklaşması,Kontrol kaybı ve zorunlu içme isteği,İlgilerde azalma,Yaptığı işin randımanında gözüken azalma,İşini asmak,Gündüz sarhoş olmak,Etrafındaki insanlar tarafından paylanmak,Kendi kendini küçük görmek,Pişmanlık,Zorunlu övünme ve cömertlik,Para harcamak,Aileyi aldatıp borç yapmak,Gittikçe yalnızlaşmak,Birdenbire parlamak,Eşiyle olan ilişkilerin bozulması,Kendi kendine acıma,Cinsel dürtüde azalma,Marazi kıskançlık,Her hafta sonu sarhoş olmak,İşini kaybetmek,Ailenin yıkılması,Sabahleyin el ayak titremesi,Sabahleyin içmeler,İntihar dürtüsü ve teşebbüsleri,Yemekleri ihmal etmek.

Müzmin Alkolizm Safhası;

Fiziksel ve zihinsel arazlar,İştah kaybı pek az yemek yemek,Durmadan içki içmek,Dayanıklılığın azalması,Uzun süren zihin karışıklığı,Ucuz şarap ve boyalı ispirto içmeye başlamak,Hayaller görmeye başlamak,Alkolikler cemiyetine başvurmak veya hastaneye düşmek,Ciddi fiziksel hastalıklar.

Alkolik İnsanın Tedavisi Nasıldır !

Alkoliğin tedavisi büyük bir iştir ve her hastaya göre değişmesi,ihtiyaçlarına göre davranılması gerekir. Öncelikle tedaviye ihtiyacı olduğunu hastanın kabul etmesi gerekmektedir.Bu pek güç olmayabilir keza hayatta başından geçenler bu bilgiyi ona vermiştir,bir yada birkaç kez içkiyi bırakmak teşebbüsünde bulunmuş olabilir ama kendi başına bunu başaramamıştır.İçmeyi birinin yardımı olmadan bırakamayacağını da kabul etmesi gerekir.Alkolikler çoğu zaman içkiyi kendi başına bırakabileceklerini iddia ederler.

Birdenbire içkiyi bırakanlar olmuştur,bunların çoğunda dinsel duygular ön plana çıkmıştır,bunun ile birlikte çok seyrektir.

Hastaneye yatarken yada dışarıdan tedavi görürken ki tedavi teknikleri çeşitli olup hastanın yeniden alkole başlamasını önlemek içindir,alkole niçin bağımlı olduğunu ona anlatmak,böylece onları yenmek ve toplum içindeki davranışlarını düzenlemek için imkanlarını teşvik etmektir.Alkolü bırakacak olan kişinin kendisine yardım edeceğini bildiği ona güvendiği bir kimseye ister istemez bağlanması gerekecektir.Tedaviye karar verirse yapabileceği bazı şeyler vardır .

Örnek olarak;

*Her zamanki doktoruna gitmek,

*Genel hastane doktoruna gitmek,

*Psikiyatr,

*Antabüz,

*Psikoterapi,

*Grup psikoterapisi,

*Tiksindirme yoluyla tedavi,

*Hipnotizma,

Uzun alkol alımı sonucu bozulan bir karakteri, birkaç ay içinde yeniden dengeye sokmaya çalışmak imkansızdır.Verem gibi alkolizmin tedavisinde uzun soluklu bir tedavi gerektirir.

Bu hem para hemde zaman işidir ve ne yazık ki bu böyledir !!

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Nedir

Yeni Haberler

Yukarı