Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Alibaba Alipay’in Sektörde İlerlemesi

Genel

24 Temmuz 2018 Salı 17:23:12

Son Güncelleme: 24/07/2018 17:24:57

Alibaba Alipay’in Sektörde İlerlemesi

2004 yılında e-ticaret’in en büyük oyuncularından olan Alibaba, ödemelerinde kolaylık sağlayabilmek adına Alipay sistemini başlattı. Alipay ayrı bir birim haline geldi ve şirketin daha değerlenmesini sağladı. Bu ödeme sistemi 800 milyon kayıtlı kullanıcıya ve günlük 20 milyar RMB işlem hacmine sahipti.

2012’de hükümet 2020 stratejisi çerçevesinde sağlık sektöründe online hareketi desteklemeye karar verdi. Araştırmalara göre hükümet elektronik ulusal sağlık hizmetleri sistemi kurabilmek için 61.1 milyar Yuan para ayırdı. Resmi ve yerel yatırımlar ile birlikte bu rakam 100 milyar Yuan’a kadar ulaştı. Çin’de 2015 yılına gelindiğinde 430 milyon insan 60 yaşın üzerinde. Değişen popülasyon yapısıyla birlikte ülke diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi nüfusun çoğunda görülen hastalıklarla karşı karşıya kalmıştır.

Sağlık sistemindeki verimsizlik nedeniyle beş dakikalık görüşmeler doktor muayeneleri saatlerce beklemeleri içermektedir. Düzenli şeker ölçümleri, nabız ve tansiyon kontrolleri hastalar için çok kritiktir. Çoğu hasta bunun farkında değil ya da nasıl yapacağını bilmemektedir. Mobil sağlık servisleri hastane ve hasta arasında kolaylık sağlayabilmektedir.

2012 yılında Alipay sisteminden online randevu alınmaya başlandı. Guohoa.cn sitesi bu sisteme eşlik ederek online rezervasyon sistemi oluşturulmuş oldu. Daha sonrasında ise 2014 yılında şirket ‘Future Hospital’ projesini açıkladı. Bu proje kapsamlı mobil sağlık hizmeti ve Alipay ödemesi sayesinde sağlık yönetim platformu kurmayı, veriyi kullanmayı hedeflemiştir. Bu sistem sayesinde kullanıcılar sağlık masraflarını ödeyebilmekte, online randevu alabilmekte, doktorunu seçebilmekte ve test sonuçlarını görüntüleyebilmektedir. Bu sayede uygun doktorlar için bekleme sıraları kısalabilmektedir.

Evre 1
Hastanelere kullanıcıların randevu alabildiği, sağlık faturalarını ödeyebildiği, sağlık raporlarını görüntüleyebildiği ve sağlık çalışanları ile iletişim kurabildiği mobil sağlık sistemi kurması için yardımcı olmak. Bu fazın 1 ya da 2 yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Evre 2
Elektronik reçeteler, ilaç gönderimleri, gerçek zamanlı dosyalama, sigortalama sürecini ve sürekli gelen hastane ziyaretçilerinin ayrıştırılabildiği mobil servisler içeren bir mobil sağlık hizmetleri ekosistemi yaratmak. Bu fazın 3 ya da 5 yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Evre 3
Alipay sistemin büyük verilerin işlenmesini ve analitik olanaklarının avantajlarını kullanan sağlık hizmetleri yönetimi platformu kurmak. Bu platformun gelişmesi sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastaneler, sağlık sistemi operatörleri ve giyilebilir cihaz üreticilerinin ulaşabilecekleri açık API gibi sağlık verileri gösterimi için yeni standartların yaratılmasını içerecektir. Buna ek olarak, bu platform hükümetin ilgili departmanları için sağlık ödeneklerinin genel düzenlemesi gibi konularda ülke çapında erken uyarı sistemi sağlayacaktır. Bu fazın 5 ya da 10 yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Mayıs 2014 yılında Çin’in büyük şehirlerinde bulunan 10 devlet hastanesi bu sisteme istekliliğini gösterdi. Dahası, 30 yerel hastane, 40 sağlık sistemi operatörü, sağlık yönetimi hizmeti sağlayıcısı Alipay’e ilgisini gösterdi.
İlgi gösterilen Alipay sistemi bekleme sürelerini çok kısaltacağı düşünülüyor. Uzmanlara göre Alipay’in sistemi uygulayacakları hastanelerde IT sistemlerini geliştirmeye yardım etmek zorundadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı