Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

Adet Sancısını Gideren Doktor Tavsiyeleri

Genel

19 Temmuz 2018 Perşembe 15:30:43

Adet Sancısını Gideren Doktor Tavsiyeleri

Adet döneminizin sancılı geçnesi yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, uzman doktor tavsiyeleri sayesinde adet sancılarınızın azalmasını sağlayarak daha sağlıklı ve mutlu biri olabilirsiniz.

Adet Sancısı Neden Olur?

Kas dokusundan oluşmuş bir yapı olan rahim, kanama sırasında adet kanamasının çok aşırı olmaması ve kan kaybının kısıtlanması için bir miktar kasılır ve bu kasılmalar kişilerde ağrı hissi oluşturur. Fakat bu kasılmalar bazı kadınlarda daha şiddetli olabilmektedir. Rahimde bölgesel bir şekilde salgılanan ve bu kasılmalara neden olan bazı maddeler vardır. Özellikle adet döneminin ilk gününde bu maddenin aşırı miktarda salgılanması, kadınlarda bölgesel olarak ağrıya yol açmaktadır. Adetin ilk günlerinde daha şiddetli oluşan ağrılar, zaman ilerledikçe azalarak, daha önceki adet dönemindeki yumurtlamanın gerçekleştiğini göstermektedir.

  • Adet sancısına spor iyi gelir mi?

Adet dönemi ağrıları psikolojik değil, aksine tamamen fizyolojiktir. Adet öncesinde gerginlik sendromu yaşanması tüm kadınlarda değişik boyutlarda meydana gelir. Adet dönemi öncesinde gerginlik sendromu ve adet sancısı için medikal yöntemler dışında başka yaklaşımlar da vardır. Meditasyon, yoga, egzersiz ve ayaklara sıcak uygulanmasının adet sancısına iyi geldiği gözlenmiştir.

  • Adet sancısına karşı neler yapılabilir?

Adet döneminde rahat giysiler giyerek, karna sıcak su uygulaması yapmak da kişiye rahatlatıcı bir etki verir. Bu dönemde doğru gıdalar tüketip, sağlıklı beslenmek de önemli bir husustur. Günlük beslenme programında et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyatlar gibi B vitamini açısından zengin besinlere yer verilebilir. Bunların haricinde yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, kepekli ekmek gibi magnezyum içeren besinler tüketmek de ağrıların azalmasına yardım eder.

Adet sancısı için hangi ilaç kullanılabilir?

Adet sancısının tedavisinde genellikle ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bu ilaçlar prostaglandin seviyesini etkilediği için ağrıyı azaltmaktadır. Kullanılan ağrı kesiciler ile kanama da bir miktar azalır fakat bunun hiçbir zararı yoktur. Kadınların ağrıyı yaşamak yerine ilaç kullanmaları önerilmektedir. Ağrı kesici kullanılacağı zaman kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. Arkadaş ve tanıdık tavsiyesi ile ilaç almak vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Ayrıca hastanın kanaması çoksa, miyomları varsa ve çok şiddetli bir adet sancısı hissediyorsa, bu hastalara tedavi olarak hormonlu spiral verilebilir. Böylece kişide miyomun büyümesi engellenir, kanama ve adet sancıları azaltılmış olur.

Şiddetli adet sancısı için ne yapılmalı?

Şiddetli adet sancılarında, jinekolojik muayene yapılması önerilmektedir. Bazı jinekolojik tetkikler ile kişide var ise başka rahatsızlıkların olup olmadığı da ortaya çıkarılması sağlanabilir. Hastanın detaylı olarak muayene edilmesiyle, herhangi bir enfeksiyonu ya da kistinin olup olmadığı anlaşılır. Muayenede kan ve idrar tahlilleri yapılmalı, ultrason tetkikleri ihmal edilmemelidir. Açıklanamayan şiddetli ağrıları olan hastalarda hiçbir şekilde çözüm bulunamadıysa laparoskopik işleme başvurulur. Laparoskopik yolla hastada miyomlar varsa alınır, medikal yöntemlerle bir bulgu saptanmasa bile şiddetli adet sancısının nedeni bulunabilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yeni Haberler

Yukarı