Bizimle iletişime geç
Bilgi Aktüel

Bilgi Aktüel

0 Sayısını Kimler Buldu?

Bilgi

20 Temmuz 2018 Cuma 15:30:19

0 Sayısını Kimler Buldu?

Matematikte ve sayısal hesaplamalarda birçok yerde kullanılan bu sayının nerden geldiği birçok insan tarafından merak konusu olmuştur. Fakat Sıfır sayısının net bir geçmişi ve kimler tarafından bulunduğu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Sıfır sayısının ilk olarak Hindistan’da ortaya çıktığına inanılmaktadır fakat bu bilgi hala netlik kazanmamıştır.
Hintliler matematiksel işlemlerinde sıfır yerine boşluklar kullanmışlardır. Fakat bu boşluklarla işlemler yapmak çok zor olduğundan farklı arayışlar içerisine girmişlerdir. İlk olarak kullandıkları boşlukları noktalar halinde yazmaya başlamışlar ve M.S. 7. Yüzyıla kadar işlemlerine noktalarla devam etmişlerdir. Akabinde “0” ı bulmuşlardır.

Mayalar adıyla bildiğimiz mistik kavim bu noktaları kullanmışlardır ve kendi takvimleri için “0”’ı kullandıkları tarihi bilgiler arasındadır. Bugünkü maya takvimi dediğimiz takvim de günümüzde halen noktalarla okunmaktadır. İlerleyen zamanlarda Araplar “0” sayısını “sifr” diye adlandırmış ve dünyaya tanıtmıştır. Sıfır sayısı Avrupa’ya M.S 800 lü yıllarda gelmiştir. Avrupalı bilim adamları ve aydınlar ilk etapta “0”’ı kullanmamışlardır. Çünkü işlemlerini abaküs üzerinde kendi kurdukları sistemleri ile yapmışlardır.

Müslümanlar namaz vakitlerini hesaplamak için ileri matematiksel çalışmalar yapmış ve “0”‘ı çoğu işlemlerinde kullanmışlardır.”0” sayısı Astronomi alanında da çokça kullanılmıştır. Müslüman bilim adamları dünyanın yörünge hareketlerini ve gezegenlerin hareketlerini inceleyerek önemli geceleri hesaplamak için de ileri matematik kullanmışlar ve matematiksel işlemlerinde “0” sayısını çoğu kez kullanmışlardır. Sıfır sayısı tarihte büyük keşiflerin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamış olup günümüzde de çok önemli sayı olma özelliğini korumaktadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yeni Haberler

Yukarı